Bitki Çayları

Kedi Otu Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Başta sinir sistemi olmak üzere, birçok ruhsal soruna iyi gelen ve kalp sağlığı konusunda da faydaları çok fazla olan kedi otu çayının diğer faydaları, tarifleri ve demlenme şekli.

Kedi Otu Çayının Faydaları

İnsan sağlığına çok fazla faydası ile bilinen ve etkileri arasında sinir sisteminin yatışmasını sağlamak olan bir çay olmaktadır. Yatıştırıcı özelliği olduğu gibi aynı zamanda da panik atak gibi ya da aşırı heyecanlanan kişilerin daha sakin olmasında da etkili olur. Kedi otu bitkisi ile yapacak olduğunuz çayın yüksek tansiyon hastalarının güvenerek içmesi durumunda tansiyonu dengelemesi ile bilinmektedir. Uyku problemi yaşayan kişilerde daha çok uykusuzluğu gidermek için yatmadan önce içilmesi önerilmektedir. Kalp ve damar sağlığına da iyi gelmesi kanıtlanmış olan bir bitki olmaktadır. Özellikle de kolesterolü düşürecek olduğu için damarlarda plak birikimini engelleyecektir. Ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. Bayanların adet sancılarının azalmasını sağlayacağı gibi baş ağrılarının da dinmesinde etkili olacaktır. Özellikle de migren ağrısı olmak üzere birçok baş ağrısının hızla iyileşmesini sağlayacaktır.

Kedi otu çayının kullanacak olan kişilerin 4 haftadan daha uzun bir süre içmeleri önerilmemektedir.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 1 tatlı kaşığı kedi otu
 • 1 su bardağı su

Sinir sistemini yatıştırıcı özelliği ile bilinen ve içen kişilerde var olan ruhsal sorunları tedavisinde yardımcı olacak çayı evinizde demleyerek içebilirsiniz. Yüksek tansiyon hastası olan kişilerin de düzenli olarak içmeleri tansiyonlarını düzene sokacaktır. Fakat çayı düşük tansiyona sahip olan kişilerin içmekten kaçınması gerekmektedir. Bu çayı demleyebilmek için klorsuz su kullanarak demini almasını sağlamalısınız. Kaynamış suyun içerisine kedi otu atın ve kabın ağzını kapatarak demini almasını beklemelisiniz. Demini alması ile birlikte süzülerek tok karnına içilmelidir.

Rezeneli Kedi Otu Çayı

 • 1 tatlı kaşığı kedi otu
 • 1 tatlı kaşığı rezene
 • 1 su bardağı su

Kalp ve damar sağlığı gibi hastalıklara sahip olanların içimi için önerilen kedi otu çayını demlerken mutlaka rezene bitkisini de kullanarak yapmalısınız. Bu bitkilerin damarlarda biriken plakların giderilmesinde çok etkili olacaktır. Ayrıca varis tedavisinde de yardımcı olacak bir çay olmaktadır. Dolaşım sisteminin hızlanmasını sağlayan çayı demlemek için kaynamış su kullanmalısınız. Suyun kaynaması ile birlikte ocağın altı kapatılarak içerisine bütün bitkiler belirtilen miktarda konulmalıdır. Karıştırılarak ağzını kapatın ve demini alması için 5 dakika bekleyin. Süzdükten sonra içebilirsiniz.

Papatyalı Kedi Otu Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş kır papatyası
 • 1 tatlı kaşığı kedi otu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1.5 su bardağı su

Uyku problemi çeken kişilere önerilen çayların başında gelmektedir. Papatyanın sakinleştirici özelliği olması sebebi ile içilmesi uygun olacaktır. Fakat çayı demleyeceğiniz zaman kullanacak olduğunuz papatyanın mutlaka kır papatyası yani küçük boyutlarda olan papatya olmasına dikkat etmelisiniz. Kaynamış suyun içerisine her iki bitkininde konulmasının ardından ağzını kapatın ve demlenmesi beklenmelidir. Demini alması sonucunda süzülmeli ve içerisine bal ilave edilerek eritilmelidir. İçebilmek için ağzı yakmayacak kadar ılık olduğu zaman içmeniz uygun olacaktır. Bu çayı içeceğiniz zaman 4 hafta boyunca günde 2 defadan fazla içmeniz önerilmemektedir. Bir ayın sonunda ise çayın içimine 1 hafta kadar ara vermeli ve daha sonradan isterseniz çayı tekrardan içmeye başlayabilirsiniz.

Naneli Kedi Otu Çayı

 • 1 tatlı kaşığı kedi otu
 • 1 yemek kaşığı kuru nane
 • Çeyrek limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Ağrı kesici özelliği ile bilinen bu bitkilerden yapacağınız çayın vücudun birçok ağrıyan bölgesini iyileştirecektir. Özellikle de migren gibi baş ağrısı olan ve geçmek bilmiyorsa çayı içmeniz migren ağrılarını önleyici etkisine de sahip olacaktır. Bunun için ilk olarak suyun içerisine limonu küçük parçalara keserek atın ve kaynaması için kısık ateşte bekletmelisiniz. Su kaynaması ile birlikte ocağın altı kapatılarak içerisine bütün bitkiler eklenir ve karıştırılarak demini alması için 5 dakika kabın ağzını kapatarak beklemelisiniz. Bu sürede suyun rengi de koyulaşacaktır. Süzdükten sonra içerisine bal ilave ederek tatlandırmasını sağlayın. Günde 2 bardaktan fazla içmeniz önerilmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı