Diğer Çaylar

Keçiboynuzu Çayının Sağladığı Faydalar ve Demlenmesi

Keçiboynuzundan elde edilecek olan çay çeşitleri sağlık açısından önemli faydalar sağlamanın yanında zayıflama konusunda da oldukça verimli sonuçlar elde etmeyi sağlar.

Faydaları

Keçiboynuzu meyvesi uzun bir bakladır. Olgunlaşmamış baklalar genellikle parlak yeşil renkte oluşur ve bir yıl sonra olgunlaştıkları zaman siyah renkte kahverengimsi hale gelirler. Uzunlamasına, düz, kıvrık ve sütürlerde kalınlaşabilirler. Olgun baklalar sonunda toprağa düşer ve çeşitli memeliler tarafından yenir, böylece tohumu dağıtır. Keçiboynuzu genelde çikolata için iyi bir alternatif olarak kabul edilir. Kurutulmuş ve kavrulmuş türü biraz tatlı bir tada sahiptir. Kek ve kurabiyeler için bir bileşen olarak kullanılır. İçeriği birçok aktif bileşen içerir. Polifenoller, tanenler, sukroz, selüloz ve diğer birçok bileşik vardır.

 • Prostat ve prostat enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olabilir.
 • Bebeklerde ishali rahatlatmaya yardımcı olabilir.
 • Sindirim sisteminde problemleri hafifletmeye yardım ettiğine inanılır.
 • Çayın kemikleri güçlendirdiğine inanılmaktadır.
 • Çay topikal olarak uygulandığında, siğillerin çıkarılmasına yardımcı olabilir.
 • Kilo kaybına yardımcı olabilir.

Büyüme

Keçiboynuzunun içinde bulunan polifenolik maddesi onu mükemmel bir hücre takviyesi yapa. Bu değerli bitkinin bir başka sonucu vücutta sitotoksik etki ile doğrudan bağlantılıdır. Birkaç hücreye zehirli olduğunu ima eder. Keçiboynuzu tümör hücreleri için, özellikle servikal malignite ile tanımlananlar için tehlikeli olma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Bu, tüm vücuttan güvenli olmayan serbest olan radikalleri araştıran ve maligniteyi, diğer hastalıkların önüne geçen polifenollerin hücre takviye hareketi ile birleştirilerek tümöre karşı korunma hatlarına son derece kazançlı bir genişleme sağlar.

Diyabet

Genel çikolatanın aksine, keçiboynuzu önemli ölçüde daha az şekere, az miktarda yağ maddesine ile kalorinin sadece ama sadece 1 / 3’üne sahiptir. Glikozdaki sorunlara karşı koyabilir. Şeker hastaları adına korunmuş bir diyet kararı olabilir.

Sindirim

Zengin diyet lifi içeriğine sahip olan keçiboynuzundaki bileşikler, vücudun sindirim egzersizlerine yardımcı olabilir. Lif, dışkıyı artırır. Ayrıca mide suyu ile peristaltik hareketin yayılmasını sağlar. Her biri daha özgün gastrointestinal durumları önlerken daha avantajlı bir sindirim sistemi oluşturur. Üstelik lifin türü çözünmez olduğu için, sıvıları tutabilir. Dolayısıyla vücutta serbest dışkı ölçüsünü azaltabilir. Gevşek bağırsakları önleyebilir. Keçiboynuzunun tozu, yoğun başlangıçlı çalışmalara karşı tedavi seçeneği olarak gerçekten tipik bir ilaçtır.

Zayıflama

Keçiboynuzu içinde bulunan lif oldukça istisnai bir durum meydana getirir. Çünkü yemeklerden sonra bir süre sonra vücudun istekli olduğunu söyleyen bir hormon olan postprandiyal ghrelinin deşarjını bastırır. Bu, keçiboynuzu düşme ihtimalini azaltabileceğini ima eder ve bu hatlar boyunca kilo azaltma çabalarına yardımcı olur. Zayıflama konusunda düzenli şekilde kullanımı oldukça önemlidir. Aksi takdirde zayıflama sürecine katkı sağlamaz.

Kardiyovasküler Esenlik

Keçiboynuzu lif olağanüstü bir şey ve yüksek kolesterol karşı son derece zorlayıcı olduğu görülmüştür. Konsantreler, keçiboynuzu elyafı verilen bireylerin, kendi çerçevelerinde LDL kolesterolün (korkunç kolesterol) yakınlığını tamamen azalttığını ve vücutta trigliseritlerin ölçüsünü de azalttığını göstermektedir. Düşük riskli kolesterol türleri hipertansiyon, kalp krizi, ateroskleroz ve felç de dâhil olmak üzere farklı kardiyovasküler hastalıkların olasılığını azaltma konusunda insan vücuduna destek sağlar.

Çay Nasıl Demlenir?

 • 2 çay kaşığı keçiboynuzu tozu
 • Kaynar su (1/4 bardak veya daha fazla)
 • İsteğe bağlı tatlandırıcı: pirinç malt şurubu, gerçek akçaağaç şurubu
 • Pirinç sütü (veya alerjiye bağlı olarak değişebilir )

Keçiboynuzu bir kahve kupasının içine yerleştirilir. Üzerine direk olarak kaynatılmış olan su dökülür.  Topaksız hale gelinceye kadar karıştırılır. (bu pürüzsüz bir kıvam anlamına gelmektedir) Sık sık sütü ısıtmak ve latte tarzı yapmak istenirse bu yüzden daha az su (yaklaşık 1/4 fincan su ve 3/4 fincan süt) kullanılması gerekmektedir. Yalnız sütü ısıtmak kesinlikle şart değildir. İsteğe bağlı tatlandırma yapılması gerekir. Yalnız tatlandırıcı eklendikten sonra da pürüzsüz bir kıvam elde etmek adına iyice karıştırılması gerekir.

Karışık Çay

 • 4 çay kaşığı keçiboynuzu tozu 
 • 1.5 su bardağı su 
 • 1/3 çay kaşığı tarçın tozu
 • Hindistan cevizi  veya pastörize edilmeyen bal  tatlandırmak için
 • Badem sütü

Su ocak üzerine alınır ve kaynatılır. Bal ve badem sütü dışında kalan malzemelerin hepsi içine atılarak 5 dakika kadar kısık ateş üzerinde kaynatılır. Bir kap içine alınan karışıma tatlandırıcı bal ile badem sütünün eklemesi yapılması gerekmektedir. Tatlandırmak adına koyulacak Hindistan cevizi ya da balın genelde 1 tatlı kaşığı yeterli olur. Tadı konusunda sıkıntı yaşayan kişiler bu miktarı arttırabilir. Özellikle Hindistan cevizi kullanımı yağların yakılması adına insanlara katkı sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı