Zayıflama Çayı

Kayısılı Form Çayı İçmenin Zayıflamaya Olan Etkisi

Kayısılı form çayı kullanarak zayıflamak mümkün müdür, kayısı çayı kullananlar ne gibi etkiler görürler, kayısılı bitki çayı kullanmak zayıflama üzerinde ne tür etkilere sahiptir.

Kayısılı Bitki Çayı

Ülkemizde de geniş bir şekilde üretilen ve tüketilen kayısı hem meyve olarak yaş ve kuru şeklinde yenebildiği gibi, hem de aynı zamanda bitki çayı şeklinde sıvı olarak da tüketilmektedir. Sağlık üzerinde sayısız faydası bulunan kayısının çay olarak tüketilmesi de insan sağlığı üzerinde olumlu anlamda katkıda bulunmaktadır.

Kayısılı form bitki çayının sağlık üzerine olan etkilerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Güçlü antioksidan özelliği nedeniyle vücut üzerinde olumlu etkisi vardır
 • Hücrelerdeki sıvı dengesini ayarlar
 • Vücutta proteinin işlenmesinde etkin rol alır
 • Cilde yenilenmesini ve daha iyi görünmesini sağlar
 • Bağırsak hareketlerini düzenler
 • Vücuttaki yağların yakılmasını sağlar

Bütün bu sağlığa faydalı etkileriyle kayısı form çayı özellikle zayıflama konusunda oldukça etkili olan bir bitki çayıdır. Burada dikkat edilmesi gereken konu çayın elde edileceği kayısının mümkün olduğunca doğal ve organik olanlardan seçilmesi ve eğer hazır olarak alınıyorsa taze olanlardan ve güvenilirliği olan markaların üretmiş olduğu bitki çaylarından alınmasıdır. 

Kayısı form çayı birçok farklı özelliğiyle sadece zayıflama değil diğer sağlık konularında da olumlu bir etkiye sahiptir.

Kayısı Form Çayı ve Zayıflama

Kayısının zayıflamaya olan etkisi bağırsakları çalıştırması ve sodyum yönünden fakir olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca yağ yakıcı özelliği de zayıflamaya yardımcı olur. Zayıflama amaçlı kullanılan kayısı form çayının bu konuda gösterdiği etkiler şöyle sıralanabilir:

 • Bağırsak hareketlerini düzenlediği için sindirim yardımcı olmaktadır. Bu sayede daha rahat şekilde çalışan bağırsaklar vücutta fazla kiloların atılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Fazla sodyum içermeyen kayısıdan hazırlanan çay bu yönüyle de zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Özellikle yatkın olan kişilerde sıklıkla görülen ödem vücutta su toplanmasına neden olduğu için kilo yapmaktadır. Sodyum ise ödem oluşmasına neden olan önemli faktörlerden birisidir. Bu nedenle sodyum açısından fakir olan bu çayın içilmesi ödem oluşma riskini azalttığı için zayıflamaya yardımcı olabilmektedir.
 • Bunların dışında yağ yakıcı özelliğinden dolayı vücuttaki fazla yağları yakan kayısı çayı bu sayede kişilerin zayıflamasını sağlamaktadır.

Kayısı çayının bu özelliklerinden faydalanabilmek için düzenli olarak tüketilmesinde ve diğer zayıflama açısından gerekli yaklaşımların gösterilmesinde fayda bulunmaktadır. Tek başına bu çayı tüketerek beslenme düzenine dikkat edilmeden zayıflama konusunda başarılı olabilmek pek mümkün değildir.

Kayısılı Form Bitki Çayı Tarifleri

Her damak tadına uygun ve kullanım amacına göre kayısılı çay hazırlamak mümkündür. Özellikle sıcak yaz aylarında serinletici olarak hazırlanabilecek tarifler olduğu gibi kış aylarında da sıcak olarak hazırlanabilecek tarifler de mevcuttur. Bu sayede hem sağlıklı bir içecek tüketilmiş olur, hem de bitki çayının sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden faydalanılmış olur.


Kayısı çayı soğuk veya sıcak olarak tüketilebilir

Yeşil Çaylı Kayısı Çayı

 • İki çay kaşığı yeşil çay
 • Bir adet kayısı
 • Çeyrek dilim limon

Kayısı ufak parçalar şeklinde kesilir. Yeşil çayla birlikte bir kaba konur ve üstüne kaynamış olan kaynar su dökülür. Çeyrek dilim limon karışıma eklenir. Dikkat edilmesi gereken konu malzemelerin kaynar suya atılmadan, kaynar suyun ocaktan alınıp malzemelere eklenmesidir.

Sıcak olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. İstenildiği kadar içilebilir.

Tarçınlı Kayısı Çayı

 • İki dal tarçın
 • Birkaç adet kayısı
 • İstenirse bir miktar şeker

Kayısı küçük parçalar haline getirilir ve bir kaba konur. Üstüne 400 gram kaynamış su ilave edilir. Daha sonra tarçın dalları ilave edilir. Eğer arzu edilirse şeker eklenir.

Sıcak olarak tüketilir. 

Elmalı Kayısı Çayı

 • Birkaç adet kayısı
 • Bir elma
 • İki çay kaşığı yeşil çay

Kayısılar ufak parçalar haline getirilir. Elma dört dilim halinde kesilir. Bir kaba konarak üstüne su ilave edilir. Kaynamaya bırakılır. Su kaynayınca altı söndürülür ve yeşil çay ilave edilir. Yaklaşık beş dakika demlendikten sonra içime hazır hale gelir. İstenirse bir miktar şeker ilave edilebilir.

Demlendikten sonra tüketilebilir. İstenirse sıcak, istenirse soğuk olarak içilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı