Karışık Çay Tarifleri

Kayısılı ve Biberiyeli Form Çayı Nasıl Yapılır?

Biberiyenin ve kayısının yağ yakımını hızlandıran ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayan etkileri birleştiğinde, son derece güçlü bir form tutma çayı haline geliyor.

Kayısılı Biberiyeli Çay Faydaları


Kayısılı Biberiye

Biberiye binlerce yıla uzanan bir geçmiş boyunca tıbbi etkileri nedeniyle halk arasında yoğun şekilde kullanılan bir bitkidir. Çağımızda da birçok farklı sağlık sorununa karşı üretilen ilaçlar ve gıda destek ürünlerinde etken madde olarak kullanılan biberiye, aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasını ve yağ yakımının hızlanmasını sağlayan, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını ve zararlı toksinlerin sistemimizden atılmasına sebep olan etkilere sahip. Bu özellikleri, zayıflama amacıyla kullanılan doğal yöntemler arasında önemli bir bitki olarak öne çıkmasına neden oluyor.

Benzer şekilde kayısı sindirim sistemi üzerinde düzenleyici etkilere sahip olduğu gibi zararlı toksinlerin atılması, yüksek vitamin değerleri, lifli yapısı gibi özellikleriyle kilo verme konusunda işlevsel bir doğal üründür. İki bitkinin birleştirilmesiyle elde edilen bileşenler, zayıflamaya yardımcı olması amacıyla üretilmiş birçok gıda destek ürününün etken maddeleri arasında yer alırlar.

Ancak en doğru ve sağlığa yararlı tüketim yolu, bu bitkilerin doğrudan tüketimidir. Kolay yöntemlerle hazırlanan çaylar veya infüzyonlar yoluyla aşırıya kaçmadan tüketmek, form tutabilmek için önemli bir avantaj oluşturur.

Zayıflamak amacıyla çeşitli yöntemler kullananlar arasında oldukça popüler olan Kayısılı Biberiyeli çay aynı zamanda her iki bitkinin anti kanserojen etkilere sahip, kanser hücrelerinin gelişmesini engelledikleri tespit edilmiş tıbbi bir veridir.

Klasik Tarif

  • Kurutulmuş veya taze biberiye
  • Kurutulmuş veya taze kayısı
  • 250 ml su

Kilo vermek isteyenler, sürekli yorgunluk şikayeti olanlar hazım veya sindirim sistemi sorunları olanlar için, çeşitli bileşenlere sahip Biberiye ve Kayısıdan birlikte yapılacak çay etkili bir sağlık çözümü olacaktır. Bir kabın içerisine bir tatlı kaşığı ince şekilde kesilmiş biberiye ve ince parçalar halinde kesilerek hazırlanmış 1 taze veya yaş kayısı aynı kaba konulur. Üzerine kaynatılmış 250 ml su eklenerek ağzı kapatılır ve 10 dakika boyunca demlendikten sonra süzülür. Tüketime hazır hale gelmiş bu karışım günde 1 en fazla 2 fincan olarak yemeklerden önce tüketildiğinde etkilidir. Günde İki fincandan fazla kullanmak sisteminizin  su kaybının artmasına neden olur. Yaşanan su kaybının oluşturacağı bitkinlik, gündelik yaşamınıza olumsuz şekilde yansır, bu sebeple çayın kullanılmaya başlanmasıyla birlikte günlük su tüketiminizi sık sık olacak şekilde arttırmanız uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

 Kayısılı Biberiyeli Form Çayı ( Kaynatma Yöntemiyle )

1 tane taze veya kuru kayısı küçük parçalar halinde kesilerek bir kabın içerisine 250 ml su ilave edilerek 4 dakika yüksek ateşte kaynatılır. Taze kayısı kullanıyorsanız, kaynatmanın 2. dakikasında daha önce ayırdığınız çekirdeğini de ilave etmelisiniz. Kaynatma sırasında isteğe bağlı olarak bir adet çubuk tarçın da ilave edebilirsiniz. Ardından süzülerek soğumaya bırakılır. Bir çay kaşığı biberiyenin üzerine 250 ml kaynamış ancak 80 dereceye soğutulmuş su ilave edilir. 10 dakika boyunca ağzını kapatılarak demlemeye bırakılır. Süzülerek daha önce soğumaya bıraktığımız kayısı çayının içerisine karıştırılır. Elde edilen yaklaşık yarım litrelik bu karışım, günde en fazla 2 fincan olarak, yemeklerden önce tüketilir. Hazırlanan karışım en fazla 2 gün içerisinde tüketilerek yenisi yapılmalıdır. Daha fazla beklemiş olan karışımların tüketilmesi sağlığınıza çeşitli zararlar verebilir. Bu karışımı tüketmeye başladığınızda, günlük normal su tüketimini arttırmanız, kaybedeceğiniz su oranının dengelenmesine yardımcı olacaktır. Formunu korumak ve zayıflamak isteyenler için tokluk hissi, metabolizmanın daha hızlı çalışması, vücutta bulunan zararlı toksin ve ödemlerin atılması, sindirim sisteminizin düzenlenmesi etkilerini oluşturan bu karışım en ideal doğal zayıflama yöntemlerinden biridir.

Hamileler ve emziren anneler, yüksek tansiyon hastalığı bulunanlar, kronik rahatsızlıkları nedeniyle sürekli ilaç alan kişiler, Kayısılı Biberiye çayını mutlaka doktorlarına danışarak tüketmelidir.

Hazır şekilde eczanelerde satılan poşet veya karıştırılmış kayısılı biberiyeli çaylar tüketiciye sunuluyor. Bu şekilde kullanımı tercih edenler, ambalajların üzerlerinde bulunan talimatlara göre demleyerek tüketmelidir. karışım oranlarına göre demleme ve tüketme yoğunluğu değişkenlik gösterir. Bununla birlikte form çayının doğal ürünlerin temin edilerek hazırlanmasını uzmanlar tarafından tavsiye edilen yöntemdir. Biberiyeli kayısılı forma çayı kullananların yorumları, çayın kullanılmaya başlanmasıyla birlikte kilo verilmesine önemli katkılar sağladığı ve daha dinç hissedildiği yönünde oluyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı