Bitkisel Tedavi

Karaciğere İyi Gelen Bitki Çayları Nasıl Hazırlanır

Karaciğer kendini yenileyebilen bir organdır. Karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıklarda, hazırlayacağınız bitkisel çaylarla karaciğerinizin fonksiyonlarını yeniden kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Karaciğer vücudumuzda doğal bir filtre olarak çalışan önemli organlardan biridir. Salgıladığı safra sayesinde yağların sindiriminde etkili olur. Karaciğerin fonksiyonlarının bozulması vücuttaki dolaşım sistemine de etki ederek birçok hastalığın oluşumuna zemin hazırlar. Karaciğerin kendini yenileyebilmesi sayesinde, bu sürece yardımcı olacak bitki çayları hazırlanarak yitirilen fonksiyonların tekrar eski düzeyine çıkması sağlanabilir.

Karaciğeri Temizleyen Bitki Çayı

Hazırlayacağımız hindiba çayı ile karaciğerin toksinlerden arınarak yağlanmasını önleyebilir ve yenilenmesini sağlayabiliriz.Hindibanın yaprakları kadar kök ve sapları da şifalıdır.

Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı hindiba yaprakları ve sapı
  • 250 ml su

Hindiba bitkisini suya katarakt kaynatın. Kaynamaya başlayın ateşi iyice kısın ve 10 dakika kadar bekletin. Çayımızın soğumasını bekledikten sonra filtre ederek içebilirsiniz. Günde 60-70 ml ve yemeklerden önce tüketebilirsiniz.

 Lavanta Çayının Karaciğere Faydaları

Lavanta çayı birçok ağrının ve stresin giderilmesinde kullanılır. Ancak lavanta bitkisinin sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri sayesinde karaciğer toksinlerinin giderilmesinde de kullanılan bir çaydır.

Malzemeler:

  • 2 çorba kaşığı lavanta yaprakları
  • 500 ml su

Yapılışı gayet basittir. Kaynamış olan suya lavanta yapraklarını atarak yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakın. Ardından ılık bir şekilde tüketebilirsiniz.

Lavanta çayını hamileler ve emziren kadınlar içmemelidir. Bitkiye karşı alerjisi olanlarda olumsuz reaksiyon gösterebilir. Ayrıca fazla tüketilmesi halinde hazımsızlık ve karın ağrısı yapacağı için günde bir bardaktan fazla tüketilmemelidir.

Karaciğer Temizleme Çayı

Karaciğerin temizlenmesini sağlayan bitkilerin başında enginar gelir. Hem yemeklerde hem de çay olarak kullanımı ile sıklıkla tercih edilmektedir. İçerdiği antibakteriyel bileşiklerle karaciğerin safra salgısını artırarak kendini temizlemesini sağlar. Bakteri nedenli oluşan karaciğer hastalıklarında iyileştirici etkiye sahiptir. Hepatit gibi kalıtsal hastalıkların tedavisinde de iyileştirici etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Malzemeler:

  • Enginar yaprakları
  • 200 ml su

Taze enginar yapraklarını güneşte kurutun. İyice kurumuş yaprakları el değirmeni yardımıyla öğütün. Öğüttüğünüz toz enginarı bir bardak suya katarakt 10 dakika kaynatın. Bir bardak suya yaklaşık 50-60 gr toz katmanız yeterli olacaktır. Soğumaya bıraktıktan sonra filtre ederek içebilirsiniz. Günde 2-3 çorba kaşığından fazla tüketilmemelidir.

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Bitki Çayı

Devedikeni bitkisi ile hazırlayacağınız çay, karaciğer yağlanmasını önleyen ve karaciğer hücrelerinin iyileşmesini sağlayan mucizevi bir çaydır. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan devedikeni, zengin mineraller ve vitaminlere sahiptir.

Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı devedikeni
  • 1 çay kaşığı nane
  • 2 fincan su

2 fincan kaynar suya devedikeni ve naneyi ekleyerek yaklaşık 1 saat demlenmeye bırakın. Çayı her gün bir çorba kaşığı olmak üzere üç gün kullanın. Bu sayede karaciğer yağlanması önlenerek, safra üretimi normal seviyelere çıkacaktır.

Bitki Çayları Karaciğere Zarar Verir mi

Her tüketim maddesinin fazla zararının olduğu gibi bitki çaylarının da aşırı tüketimi zararlıdır. Aşırı tüketim halinde karaciğer kadar böbrekler ve sindirim sisteminde de tahribata yol açabilir. Günde en fazla 2 fincan tüketilebilecek olan bitki çaylarının dozunun aşılması durumunda kontrendikasyonlar meydana gelecektir. Kronik hastalığı olanlar, hamileler, mide ve sindirim sistemi hastalığı olanlar doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Karahindiba, kasıkotu, kekik, nane gibi bitkiler karaciğere faydalı bitkiler kategorisinde bulunur. Bu bitkiler düzenli salgı üretimine yardımcı olurken hem de karaciğerin yenilenmesini sağlar. Karaciğer hücreleri üzerinde etkili olan faydaları sayesinde siroz ve karaciğer yağlanması gibi hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Özellikle yaban turpu bitkisi, siroz hastalığının tedavisinde kullanılan bitkiler arasındadır.

Tarifini verdiğimiz çaylar karaciğer fonksiyonlarını artırarak bir anlamda da sindirim sisteminin işlevselliğini olumlu yönde etkilemektedir. Bu da zayıflamaya yardımcı bir faktördür. Toksinlerin temizlenmesiyle daha sağlıklı bir vücuda kavuşurken, metabolizma faaliyetlerinin normale dönmesiyle de fazla kilolarınızı kolaylıkla verebilirsiniz.

Yeşil Çayın Karaciğere Zararı Var mı

Yeşil çayın normal dozlarda tüketilmesi faydalıdır. Ancak zayıflama veya farklı nedenlerle aşırı tüketim durumunda karaciğer üzerinde alkol kadar zararlı bir çaydır. Yeşil çayın sinir sistemi üzerindeki etkileri ile karaciğer salgısında ve böbreklerde anormalliğe yol açarak sindirim sisteminde tahribatlara yol açabilmektedir.Bu sebepten ötürü aşırı yeşil çay tüketiminden kaçınmalı, reaksiyonunu bilmediğiniz bitkilerle yeşil çay tüketmemelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı