Bitkisel Tedavi

Çayın Kalbe Olan Etkisi ve Kalbe Faydalı Olan Bitki Çayları

Siyah çay, yeşil çay kalp çarpıntısı yapar mı, çay içmenin kalbe olan etkileri nelerdir, kalp sağlığı tüketilemesi gereken bitki çayları nelerdir hakkında makale.

Çay Tüketimi ve Kalp Hastalıkları

Günümüzde toplumda oldukça yaygın olarak görülen kalp hastalıkları ile çay tüketimi arasındaki ilişki özellikle son yıllarda birçok farklı bilimsel araştırmaya konu olmuştur. Çay tüketiminin kalp sağlığı üzerindeki olası etkilerini ve çay içmenin kalbe iyi gelen faydalarını tespit etme amaçlı düzenlenen bu araştırmalar ışığında yeşil ve siyah çayın kalp üzerindeki etkileri tespit edilebilmiştir.

Bu bağlamda çayın kalbe iyi gelen faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Özellikle kalp damar hastalıklarının en önde geleni olan damar sertleşmesine karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.
 • Bilhassa kadınlarda çay tüketiminin kalp hastalıkları nedeniyle ölüm oranlarını kayda değer şekilde düşürmektedir.
 • Genel olarak çay tüketimi erkeklerde ve kadınlarda kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde azaltmaktadır.

Çayın bu kalp üzerindeki olumlu etkileri özellikle yeşil çay tüketiminde daha da artmaktadır. Aynı zamanda tüketilen çayın miktarı da önemlidir. Yapılan bir araştırmaya göre günde on bardak yeşil çay içmek, günde üç bardak yeşil çay içmeye göre yaklaşık yüzde elli oranında daha fazla kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır.

Çayın kalp hastalıkları üzerindeki koruyucu etkisi son bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Aynı şekilde diğer tür çayları da içmek kardiyovasküler hastalıklardan koruyucu bir etkiye sahiptir. Üç bardak ve daha fazla çay tüketenlerde kalp krizi riski hüç çay tüketmeyenlere göre yaklaşık yüzde altmış gibi yüksek bir oranda daha fazladır. Çayın kalp üzerindeki bu olumlu etkileri içeriğinde bulunan fenolik maddeler sayesinde meydana gelmektedir.

Çayın Kalp Sağlığına Olumsuz Etkileri

Fakat bu tür faydalı özellikleri yanında kalp sağlığı açısından dikkate alınması gereken olumsuz bir etkisi de mevcuttur. Bu da kalp ritminde meydana getirebileceği, halk arasında kalp çarpıntısı denen ritim bozukluklarıdır. Çay bu tür negatif etkiyi içeriğinde bulunan kafein nedeniyle meydana getirmektedir.

Çay her ne kadar faydalı olsa da aşırı miktarlarda tüketimi kalp ritim bozukluklarına neden olabilir.

Bir fincan çayda bulunan kafein miktarı yaklaşık olarak 40 mg seviyesindedir. Diğer kafein içeren maddeler göre daha fazla kafein içermesinin yanında çayda bulunan kafeinin diğer bir özelliği çayın içeriğinde bulunan polifenolik maddelerle etkileşim içerisinde olarak kafeinin etkilerini artırmasıdır. Kafeinin etkilerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Vücudun sıvı dengesini bozarak kalbin çalışma temposunu artırması
 • Kişide uykusuzluk ve sinirlilik meydana getirmesi
 • Kalbin ritim dengesini bozarak daha hızlı atmasına neden olması

Çayda bulunan kafeinin çözülme oranı çayda bulunan kafeinin miktarını belirlemektedir. Buna göre daha çok demlenen çayda daha fazla miktarda kafein bulunmaktadır. Buna bağlı olarak çayın bu olumsuz etkisinden kurtulmak için yapılabilecekler:

 • Eğer çok miktarda çay içilecekse mümkün olduğu kadar az demlenmesini sağlamak
 • Yoğun fiziksel aktivitelerden önce fazla miktarda çay alımından kaçınmak 

Kalbe İyi Gelen Bitki Çayları

Kalp sağlığını koruma açısından bitki çaylarından faydalanmak özellikle son yıllarda oldukça popüler olan ve modern tıp tarafından da desteklenen bir yaklaşımdır. Bu sayede hem kalp sağlığını korumak mümkün olmakta, hem de vücudun ihtiyaç duyduğu maddeler sağlıklı bir şekilde alınabilmektedir. Bu amaçla kullanılabilecek bitki çayları:

Tarçın Bitkisi Çayı

 • 30 gram siyah çay
 • Bir adet tarçın çubuğu
 • İki adet karanfil 
 • 500 ml su

Malzemeler 500 litre su içerisine atılır. Yedi dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır ve altı kapatılır. Beş dakiak boyunca demlenmesi beklenir.

Beş dakika demlenen çay sıcak olarak tüketilir. Eğer istenirse içerisine tatlandırıcı olarak bal katılabilir.


Yeşil çay sağlık üzerinde siyah çaya göre daha olumlu etkiye sahiptir

Kedi Otu Çayı

Kullanılan Malzemeler

 • İki yemek kaşığı kurutulmuş kedi otu
 • 200 ml su

Kedi otu 200 ml suya eklenir ve kaynatılır. Kaynadıktan sonra ateşten alınır ve yarım saat demlenmeye bırakılır.

Yarım saat demlenen karışım süzgeç yardımıyla filtrelenerek başka bir kaba aktarılır. Her gün öğle ve akşam yemeğinden sonra bir çorba kaşığı içilir.

Hamilelerin ilk üç aylık dönemde kullanmamaları gerekir. Karaciğer rahatsızlıkları olanların tüketmeleri uygun değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı