Bitki Çayları

Kabuk Tarçının Faydaları ve Tüketimi

Kabuk tarçın çayı düzenli olarak tüketildiğinde kalp damar hastalıklarından diyabete, sindirim problemlerinden obeziteye kadar pek çok hastalığa fayda sağlamaktadır.

Kabuk Tarçının Faydaları ve Tüketimi


Kabuk Tarçın Çayı Yapımı

Kabuk tarçın çok eski zamanlardan beri insan sağlığını korumak amacıyla tüketilen baharatlardan biri olmuştur. Isıtıcı, açıcı ve düzeltici özelliklerinden dolayı pek çok sağlık sorununun ortadan kaldırılmasında tercih edilen bu baharatın tadı ve kokusu nedeniyle de kullanımı yaygındır. Diyabet hastaları tarafından kullanılması durumunda şeker hastalığının etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan tarçın aynı zamanda sindirim sorunlarının giderilmesinde de etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Mide sorunlarında, hazımsızlık, kabızlık ve ishal gibi durumlarda tercih edilebilecek bir besin türü olan kabuk tarçın psikolojik rahatsızlıklara karşı da tercih edilebilmektedir. Ayrıca kabuk tarçın grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda da vücuda direnç verici ve hastalığın etkilerini en aza indirici bir besin olmaktadır. Bununla birlikte kalp damar hastalıklarının tedavisinde de kan içerisindeki yağ oranını dengelemesi ve kan şekerini düzenlemesi ile birlikte oldukça faydalı bir baharat olabilmektedir.

İştahsızlık sorunu olan kişilerde iştah açıcı olabilen kabuk tarçın zayıflamak isteyen kişiler için çay şeklinde tüketilebilmektedir. Ayrıca vücut direncinin düşmesi halinde de tercih edilebilecek ürünlerden olan tarçın stresi ve yorgunluğu da alarak rahatlamaya yardımcı olması ile bilinmektedir.

Kabuk Tarçın İle Zayıflama

Günlük düzenli olarak tarçın çayı ve tarçın tüketilmesi halinde fazla kiloların verilmesine yardımcı olduğu pek çok araştırma ile ortaya çıkmıştır. Özellikle diyabet ve kalp damar rahatsızlıklarında etkili bir şekilde kullanılabilen tarçın günümüzde obezite eğilimli kişiler tarafından da tercih edilebilmektedir.

Kan şekerini düzenleyen tarçın aynı zamanda vücuttaki insülin miktarını da artırmaktadır. Yükselen kan şekeri vücutta glikoz depolanmasına neden olduğundan dolayı tarçın tüketimi kan şekerinin yükselmesini durdurmaktadır. Bu sayede vücutta glikoz depolanması da tarçın tarafından engellenmektedir. Vücutta fazla oranda biriken şeker bir süre sonra yağ halini almaya başlayacaktır. Tarçın ise şekerin metabolizmaya dahil edilmesini sağladığından dolayı vücuttaki yağlanmayı da alacaktır.

Tarçının düzenli tüketilmesi halinde kişiler uzun süre tok kalabilmektedir. Midedeki besinlerin bağırsaklara geçiş sürecini yavaşlatan tarçın aynı zamanda karbonhidratların vücut tarafından işlenmesine yardımcı olarak kilo almayı engellemektedir. Uzun süre tokluk hissi vermesinden dolayı da yemek tüketimini azaltmaktadır.

Tarçın Çayı Kullanımı

Tarçının faydalarını en iyi şekilde görebilmek için mutlaka düzenli bir şekilde kullanmak gerekir. Tarçın baharat şeklinde yemeklerde ve tatlılarda kullanılabileceği gibi kabuk halinde çay şeklinde tüketildiğinde de etkisini daha fazla göstermektedir.


Limonlu Ballı Kabuk Tarçın Çayı

Kabuk Tarçın Çayı

 • Bir adet kabuk tarçın
 • Bir bardak su

Bir su bardağı su demliğe alınır. İçerisine kabuk tarçın atılır ve ocakta kaynamaya bırakılır. Tarçının rengi suyun içerisinde hafif bir şekilde belirgin hale geldiğinde ise ocak kapatılır. 10-15 dakika kadar demlendikten sonra ılıyan çay hemen tüketilmelidir. Günlük 3-4 bardak tüketilmesi halinde etkisini gösterecektir.

Ballı Tarçın Çayı

 • Bir bardak su
 • Bir adet orta boy kabuk tarçın
 • Bir tatlı kaşığı bal

Bir su bardağı su ve kabuk tarçın demliğe koyularak kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra 10- 15 dakika kadar demlenmesi için dinlenmeye bırakılır. Demlenen tarçın çayının içerisine bir tatlı kaşığı bal eklenerek tüketilir. Ballı tarçın çayı vücudun daha dinç olmasını sağladığı gibi zayıflamaya da yardımcıdır. Günlük düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

Elmalı Tarçın Çayı

 • Bir adet kabuk tarçın
 • Bir adet dilimlenmiş halde elma
 • Bir bardak su

Su bir demliğe alınır ve içerisine kabuk tarçın eklenir. Kaynamaya başlayan kabuk tarçının üzerine elma dilimleri de eklenir ve 3 dakika daha kaynatıldıktan sonra 10 dakika kadar dinlenmeye alınır. Günlük düzenli tüketimde tarçın zayıflamaya yardımcı olduğu gibi elmada metabolizmayı destekleyecek ve vücuda zindelik verecektir. Günde 3-4 fincan tüketilmelidir.

Limonlu Tarçın Çayı

 • Bir bardak su
 • Bir adet kabuk tarçın
 • Bir adet limon (dilimlenmiş halde)

Kabuk tarçın suya eklenerek kaynamaya bırakılır. Su kaynamaya başladığında ise içerisine dilimlenmiş limonlar eklenir ve karışım taşacak duruma gelinceye kadar kaynatılarak demlenmeye alınır. 10-15 dakika dinlendikten sonra tüketilir. İsteğe göre tarçın tek başına demlenerek daha sonra üzerine bir adet limon suyu eklenebilir. Güçlü bir yağ yakıcı olduğu gibi çeşitli hastalıklarda bu tarif ile geçecektir. Günde en az 3 fincan tüketilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı