Bitkisel Tedavi

Kabızlık ve Şişkinlik Şikayetlerine İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Çayın sindirim sistemi üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri olabilir. Özellikle kafein içeren çayların günde 5 bardaktan fazla içilmesi halinde kabızlık görülmesi normaldir.

Çay Kabızlık İlişkisi 

Kabızlık, bağırsakta dehidrasyon ya da bağırsak hareketlerinde yavaşlama sonucu ortaya çıkan ağrılı bir sindirim sistemi hastalığıdır. Her yaştan insanda görülebilir. Yanlış beslenme ve hareketsizlik gibi nedenlerle ortaya çıkabileceği gibi kafein içeren kahve, siyah çay ve yeşil çay gibi içeceklerin aşırı tüketiminde de ortaya çıkar. Ayrıca siyah çay içinde yer alan teofilin adlı kimyasal bir enzim vücutta dehidrasyona neden olarak kabızlık şikayeti olan hastalarda belirtilerin şiddetlenmesine neden olabilir. Özellikle gün içinde sık tüketilen demli çaylar kabızlık ve gaz şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. 

Uzmanlar, çay ve kahve tüketimine bağlı kabızlıktan etkilenmemek için günde 1 litre yani yaklaşık 5 bardak ölçeğinden daha fazla kafeinli içecek tüketilmemesini önermektedir. 

Kabızlığa İyi Gelen Bitkisel Çaylar 

Kabızlık ve şişkinlik şikayetlerini azaltmak için bağırsak hareketlerini uyaran, kafeinsiz bitkiler ile hazırlanabilecek çaylar da vardır. Fakat kabızlığa iyi gelen bitki çayları aşırı tüketildiği zaman ishale neden olabileceğinden günlük tüketim kontrol altında olmalıdır. 

Karahindiba: Şişkinlik, kramp ve gaz şikayetlerinde boşaltım sistemini uyararak hafif bir müshil ilacı gibi etki gösterir. İdrar söktürücü olmasından kaynaklı vücuttaki ödemi atar. Gün içinde tuvalete çıkmakta zorlananlar 1 bardak karahindiba çayı hazırlayarak bağırsak hareketlerini arttırabilir ve kabızlığa bağlı karın ağrılarını azaltabilirler. 

Kayısı: Hem meyvelerin çiğ tüketimi hem de kayısı meyvelerinden hazırlanan çaylar bağırsak sistemini uyarıcı etkiler göstermektedir. Özellikle aşırı çay tüketimine bağlı peklik şikayetinde dışkının sertliğini giderici etkiler göstererek daha kolay tuvalete çıkmaya yardımcı olur. 

Dul avrat otu: Mide ve bağırsak iltihabına bağlı sindirim sistemi bozukluklarında iltihabın atılmasına ve sindirimin düzenlenmesine yardımcı olur. 

Sinameki: Sinameki içinde yer alan glikozit adı verilen enzimler güçlü bir müshil ilacı gibi etki gösterir. Dikkatli kullanılmaz ise şiddetli ishale ve ishale bağlı dehidrasyona neden olabilir. 

Papatya: Genel olarak tüm tüm vücutta rahatlatıcı etkileri olan papatya ile hazırlanan demli bir çay içerdiği antioksidanlar sayesinde sindirim sistemini de düzenlemeye yardımcı olur. İçerdiği apegenin adlı enzim ile mide ve bağırsak kanserini engeller. 

Tarifler 

Peki, bu bitki çaylarından hangisini nasıl denemeliyim diye merak eden okuyucularımız için kabızlık giderici etkili bitki çayı tarifleri şöyledir: 

Sinameki Çayı 

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş sinameki yaprağı 
 • 1 bardak ölçeğinde kaynatılmış su (250 ml) 

Hazırlanışı: Cam ya da porselen bir bardak içine aldığınız kaynamış su içine bitkinin kurutulmuş yapraklarını ekleyin. 5 ya da 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Ne kadar çok demlenirse o kadar etkili olacaktır. Ilık olarak tüketin. Ayrıca daha lezzetli bir aroma için çayınıza birkaç dilim taze zencefil de ekleyebilirsiniz. 

Papatyalı Kayısı Çayı 

 • Yarım fincan kuru kayısı 
 • 1 tatlı kaşığı kiraz sapı 
 • 1 tatlı kaşığı rezene 
 • 1 çorba kaşığı kurutulmuş papatya 
 • 4 bardak kaynamış su 
 • Tatlandırmak için bir çay kaşığı bal

Hazırlanışı: tüm bitkileri iyice karıştırın. Daha sonra kaynamış su içine ekleyerek ağzı kapalı bir şekilde 15 dakika boyunca dinlenmeye bırakın. 2 gün boyunca cam bir sürahi içinde demlediğiniz çayı buzdolabında saklayabilirsiniz. Her tüketimden önce içeceğiniz kadar miktarı hafifçe ısıtınız. Bu çay kabızlığa ve şişkinliğe iyi gelen çaylardan biri olduğu olduğu gibi düzenli tüketimde zayıflamayı da sağlar. Günde 3 çay bardağından fazla içilmemelidir. 

Özel Gün Çayı 

 • 1 tatlı kaşığı karahindiba 
 • 1 tatlı kaşığı mayıs papatyası 
 • birkaç dilim taze zerdeçal kökü 
 • 1 çay kaşığı sinameki 
 • 2 bardak kaynamış su (500 ml) 

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri kaynamış su içine ilave ederek 15 dakika demleyin. Bu çay özellikle kadınlarda adet dönemine bağlı kabızlık, şişkinlik ve genel vücut ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur. Strese iyi gelir ve rahatlamayı sağlar. Bağışıklık ve sindirim sistemini düzenler. 

Hamileler için Kabızlık Çayı 

 • 1 tane yeşil elma (kabukları ile birlikte) 
 • 1 çay kaşığı melisa 
 • 2 bardak kaynar su 

Hazırlanışı: Dilimlenmiş elmaları kabukları ile kaynayan suya atıp 30 saniye daha kaynatın. Çok kaynatmak etkisini yitirmesine neden olabilir. Ocağını altını kapattıktan sonra melisa yapraklarını ekleyin. 10 dakika demlenmesini bekleyin. Ilık olarak tüketin.

Bu çay kabızlık dışında hamileliğe bağlı mide bulantılarını da azaltmaya yardımcı olur. 3 günden uzun süren kabızlık şikayetlerinde ise doktorunuzla görüşün. 

Uyarı: 

Kullandığınız bir ilaç varsa yukarıdaki tarifleri uygulamadan önce doktorunuza danışın. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı