Diğer Çaylar

Japon Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Bağışıklığın güçlenmesinde etkili olacağı gibi içerisinde ki maddeler sayesinde kendisini sürekli halsiz hisseden kişilere enerjik hissetmelerini sağlayan Japon çayının demlenmesi.

Japon Çayının Faydaları

Japon çayının birçok bitkinin harmanlanarak elde edilmesi sonucunda birçok farklı çeşidi olan bir çay türü olmaktadır. Japonya da siyah çay üretilmemesi sebebi ile yeşil çay ham maddesi olarak üretilmektedir. İnsan sağlığına da çok faydalı olması ile bilinmektedir. Vitamin ve mineraller bakımından çok zengin olması sayesinde bağışıklık sisteminin artmasında da etkili olmaktadır. Cilt sağlığına faydalı ve ölü hücrelerden arındırdığı için yaşlanmayı engelleyecektir. Kalp ve damar sağlığına da faydalı olması ile bilinen bu çayın kanda bulunan kolesterol miktarını dengelemesi ile biliniyor.

Ayrıca böbrek ve karaciğer gibi organların da temizlenmesinde etkili olacaktır. Sürekli olarak kendisini halsiz ya da yorgun hisseden kişilerin içmesi ile birlikte daha enerjik hissetmelerinde de etkili olur.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 1 yemek kaşığı Japon çayı
 • 200 gram su

Japon çayını demleyebilmek için aktardan hangi çayını istiyorsanız onu satın almanız gerekmektedir. Çayın faydalarının saymakla bitmemesi sebebi ile hangi amaçla kullanmak istiyorsanız o çayı demlemeniz gerekmektedir. Enerji vermesi ile bilinen bu çayında demleyebilmek için normal çaylar gibi demlenmeyecek olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Her zaman için ılık su ile yapılmalıdır. Suyun çok kaynaması durumunda çayın faydalarından yararlanamayacak olduğunuzu unutmamalısınız. Bu sebeple de suyun ortalama 70 derece ısıya ulaşmasının ardından içerisine satın aldığınız Japon çayının konularak karıştırılmalıdır. Çayın demini alması beklenmelidir. Suyun renginin yeşil ya da sarı tonlarda olmasının ardından süzülmesinin sonucunda içilmelidir.

Ballı Japon Çayı

 • 1 yemek kaşığı Japon çayı
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Tadının acı olması sebebi ile içmekte zorlanan kişilerin daha rahat içebilmesi için bu çayın bal ilave edilerek içilmesi önerilmektedir. Kimyasal olan tatlandırıcıyı koymanız ya da şeker ilave ederek tatlandırmanız önerilmemektedir. Bu çayı her zaman için demledikten sonra içerisine tatlandırmak için bal ilave ederek içmeniz uygun olacaktır. Çayın demlenebilmesi için enerji vererek halsizliği önleyecek bu çayı demleyerek içebilmek için mutlaka belirtilen miktarda ılık suyun içerisine atarak demini almasını beklemelisiniz. Çayın demlenebilmesi için püf noktalarından bir tanesi de suyun mutlaka 70 dereceye ulaşması ile birlikte ocağın altı kapatılmalı ve içerisine çaydan 1 yemek kaşığı konularak kabın ağzını kapatmanız gerekmektedir. Suyun demini alabilmesi için beklenmeli ve süzüldükten sonra içerisine bal ilave edilerek karıştırılmalı ve içilmelidir.

Matcha Japon Çayı

 • 1 yemek kaşığı Matcha Japon çayı
 • 1 su bardağı su
 • 1 çay kaşığı bal

Antioksidan zengini olan ve vitamin deposu olan çayın değişik türleri bulunmaktadır. Demini alarak içilebilmesi için mutlaka suyun kaynamadan önce kapatılması gerekmektedir. Bu sebeple de suyun ortalama olarak 70 ile 80 derece ısıya ulaşmasının sonucunda ocağın altı kapatılmalıdır. Çay miktarı 1 fincan içecek olanların 1 yemek kaşığı miktarında tam olarak kaynamamış suyun içerisine atılması gerekmektedir. Ocağın ağzı kapatılarak demini alması beklenmeli ve süzüldükten sonra içerisine bal ilave ediniz.

Bunche Japon Çayı

 • 1 yemek kaşığı Bunche Japon çayı
 • 1 su bardağı su
 • 1 çay kaşığı bal

İçilmesi kolay olan çaylarının başında gelmektedir. Bu çayı demleyerek içebilmek için ilk olarak suyun kaynamadan birkaç dakika öncesinde ocağın altını kapatmanız gerekmektedir. Suyun sıcaklığının mutlaka 90 derece civarında olması çayın tam olarak demlenebilmesi için önemli olmaktadır. Bunche çayı özel bir çay olmaktadır. Tadının bir miktar acı olması sebebi ile içerisine tat verebilmesi için bal ilave etmeniz önerilmektedir. Çayının içerisine attıktan sonra birkaç dakika süzülmesini sağlamalısınız. Daha sonradan ise içerisine bal ilave ederek karıştırılmalı ve içilmelidir.

Kokeicha Japon Çayı

 • 1 yemek kaşığı Kokeicha Japon çayı
 • 1 su bardağı su

Kendisini sürekli olarak yorgun hisseden ve bu sebeple de enerjik hissetmek için çay içmek isteyen kişilerin Japon çayını olarak bu çaynı içmeleri önerilmektedir. Demlenmesinin ve içiminin kolay olması ile bilinmektedir. Çayı ılık su ile demlemeniz tavsiye edilmektedir. Japon çayı demlendiği zaman suyun renginin sarı ya da yeşil olması gerekiyor. Bu sebeple de çayı suyun içerisine atmanız sonucunda ağzını kapatarak demini almasını bekleyin. Tadını vermesi için istenmesi halinde organik bal ilave ederek içmeniz de tadının daha içilir hale gelmesini sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı