Sorular

Isırgan Otu Çayı ile Zayıflama ve Demleme Şekli

Ödem söktürücü özelliğinin olduğu kadar aynı zamanda da iştah kesici özelliği sayesinde zayıflamak isteyenler tüketmesi gerekmektedir.

Isırgan Otu Çayıyla Zayıflama

Şifalı bitkiler arasında olan ısırgan otu ile yapacak olduğunuz çayın metabolizmayı hızlandırma özelliği bulunmaktadır. Kilo sorunu olan kişilerin bu çayı demleyerek içmesi durumunda kilo verme sürecinin hızlanmasında etkili olacaktır. İştah kesici özelliği de olduğu kadar aynı zamanda da sizin kendinizi yorgunluk yaşamamanızı sağlayacaktır. Enerjik olmanızı içerisinde ki maddeler sayesinde sağlayacaktır.

Bu çayı içerken zaten iştahınız kesilmiş olacaktır. Fakat aynı zamanda da kişinin sağlıklı kilo vermesi için diyet yapması önerilmektedir. Diyet ile birlikte içecek oldukları çay metabolizmanın daha hızlanmasında etkili olur. Uzmanlar tarafından iştah kesici özelliği olan bu çayın içilmesi sırasında mutlaka diyet ve spor yapmanız önerilmektedir.

İçerisinde bulunan serotonin ve asetilkoline maddeleri sayesinde kişilerin daha sağlıklı olmaları, enerjik olmaları ve metabolizmalarının daha hızlı çalışmalarını sağlayacaktır.

Klasik Tarif

 • 2 yemek kaşığı ısırgan otu
 • 1.5 su bardağı su

Bunun için kullanacak olduğunuz ısırgan otu yapraklarının olması gerekmektedir. Yaprakların koyu yeşil renkte olması ve açık sarı renkte olan yaprakların metabolizmanın hızlanmasında etkili olmayacağı unutulmamalıdır. Kişilerin sağlıklı bir şekilde kilo verebilmesi için kaynamış su kullanmanız gerekmektedir. Uzmanlar tarafından metabolizmanın hızlanmasında etkili olabilmesi için yapacak olduğunuz çayın suyunun klorsuz olmasına dikkat etmelisiniz. Bu nedenle de çeşme suyu yerine hazır su kullanmanız daha etkili olacaktır. Kaynamış suyun içerisine atmış olduğunuz ısırgan yaprakları demlenmesi için 10 dakika beklenmesi gerekmektedir. Daha sonra süzülerek çayın içilmesi gerekmektedir.

Ballı Isırgan Otu Çayı

 • 2 yemek kaşığı ısırgan otu yaprağı
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1.5 su bardağı hazır su

Kilo problemi yaşamakta olan hastaların, daha sağlıklı bir şekilde kilo verebilmeleri için bu çayı demlemeleri gerekmektedir. İştah kapatıcı özelliği ve ödem söktürücü özelliği ile bilinen bir çay olmaktadır. Çayın ayrıca metabolizmayı da hızlandırıcı özelliği bulunmaktadır. Fakat bu çayın tadını sevmeyen kişiler içmekte zorlanmaktadır. Şeker ya da kimyasal olan tatlandırıcı koymak etkisinin kaybolmasına neden olacaktır. Bu nedenle de içerisine bal koymanız gerekmektedir. Kaynamış suyun içerisine ısırgan otu yaprakları konularak 10 dakika bekletilmesinin ardından süzülerek içerisine organik bal ilave edilir ve karıştırılarak içilir.

Yeşil Çaylı Isırgan Otu Tarifi

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 tatlı kaşığı ısırgan otu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı hazır su

Yeşil çay metabolizmanın hızlanmasında etkili olan ve bu kanıtlanmış bir içecek olmaktadır. Isırgan otu ile birlikte demlenerek içilmesi hem iştah kapatıcı özelliği ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayacak olduğundan kişiler daha hızlı kilo vermeleri mümkün olacaktır. Bu çayı içerken yapmanız gereken ilk olarak suyun ılık olmasını sağlayın. İçerisine yeşil çay atılarak birkaç dakika daha kaynatılmalıdır. Sonra ocağın altı kapatılır ve içerisine ısırgan otu yaprakları da konularak 10 dakika boyunca ağzı kapalı bir şekilde beklenmelidir. Sonra süzülmeli ve en sonunda da bal ilave ederek karıştırmalı ve içilmelidir.

Naneli Isırgan Otu Çayı

 • 1 tatlı kaşığı ısırgan otu
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş nane
 • Çeyrek limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Mide ağrısı yaşamakta olan kişilerin içecek olduğu çayın nane ekleyerek yapmaları sindirimi kolaylaştıracak ve sindirim sisteminde ortaya çıkan ağrıların hemen geçmesini sağlayacaktır. Nanenin hoş kokusu sayesinde ve ağrı kesici özelliği ile birlikte yapılan çayın oldukça etkili olmaktadır. Metabolizmanın hızlandırıcı bu çayı ayrıca içerisine limon konularak yapılacak olduğundan çayı tüketen kişilerin bol C vitamini almasını da sağlayacaktır. Suyun içerisine limonun ilk olarak çekirdekleri çıkartıldıktan sonra suyun içerisine konulur. Daha sonra su ılık olduğunda nane eklenir ve su kaynadığı zaman ocağın altı kapatılır. İçerisine ısırgan otu eklenerek demlenmesi için bir süre beklenmelidir. Süzdükten sonra tatlanması için içerisine organik bal ilave ederek içilir.

Kekikli Isırgan Otu Çayı

 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 1 yemek kaşığı ısırgan otu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Çayı demlerken kokusundan rahatsız olanların içerisine kekik ekleyerek içmesi daha rahat içmelerini sağlayacaktır. Ayrıca tadının acı olacağı için bal ilave ederek tatlandırmış olacaksınız. Kekik ödem söktürücü özelliği sayesinde var olan ödemlerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Kaynamakta olan suyun içerisine bütün bitkiler eklenerek demlenmesi beklenecek ve süzüldükten sonra içerisine bal ilave edilerek içilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı