Bitki Çayları

Isırgan Otundan Çay Nasıl Demlenir ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan otundan hazırlanacak olan çay sağlık açısından oldukça faydalı etkilere sahiptir. Bu etkilerden yararlanmak isteyen kişiler düzenli bir şekilde bu çayı içmelidir.

Isırgan Otu Çayı

İnsanlara faydalı olabilecek çeşitli kimyasal bileşenlerle yüklüdür. Isırgan otu çayı insanların yaşamına sağlık açısından belli başlı faydalar sunar ve bazıları şunlardır;

 • Bir diüretik olarak fonksiyonlar, ısırgan otu çayı, kan basıncını düzenlemeye, sodyum ve fazla su atılımını teşvik ederek ödemi azaltmaya destek olan etkilere sahiptir.
 • Saman nezlesi semptomlarını azaltma konusunda yararlıdır. Saman nezlesi semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek histamin reaksiyonlarını azaltır. Bu bitki vücutta dolaşan, burun pasajlarının ve boğazın iltihabından sorumlu olan histamini azaltarak insan vücudunda çalışır.
 • İyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) semptomlarını iyileştirme konusunda faydalıdır. Yapılan çalışmalar bitkinin idrar akışının azalması, eksik mesane boşaltımı ve idrar sonrası damlama ile savaşarak BPH semptomlarını hafifletmek için kullanılabileceğini ortaya çıkartmıştır. Yalnız her zamanki BPH ilaçlarına kıyasla, ısırgandan yapılacak olan çay prostat büyüklüğünün azalmasını içeren geleneksel tedavilerde bilinen herhangi bir yan etkiye sebep olmaz. Yani güvenli şekilde kullanılabilir.
 • Egzama konusunda rahatlama sağlar. Egzamaya sebep olabilecek olası toksinlerin kanının temizlenmesine yardımcı olabilecek kan temizleme özelliklerini içerir. Aynı zamanda anti-inflamatuardır, döküntülerin sebep olduğu şişme ve rahatsızlığı azaltma konusunda çalışır.
 • İltihabın hafiflemesi adına kullanılmaktadır. Isırgan çayı vücutta bulunan NSAID’lerin etkisi ile karşılaştırılabilir. yüksek düzeyde anti-enflamatuar özellikler içerir. İyi haberde bu bitkiden elde edilen içecek kalp krizi ve inme için daha yüksek risk içeren NSAID’lere eşlik eden olası yan etkilerden herhangi birine maruz kalmamasıdır.

Çay Nasıl Demlenir?

 • 1 bardak taze, genç ısırgan otu yaprakları
 • 2 ile 3 bardak su
 • Ham doğal bal isteğe bağlı

Bütün malzemeler bir tencere içine birleştirilir ve ocak üzerine alınarak kaynatılmaya başlanılır. Ocağın altı kapatıldıktan sonra 5 ile 10 dakika boyunca pişirilmesi gerekir. Yapraklar süzüldükten sonra bardağa dökülen karışım bal ilavesi yapılmalı ve servis edilmelidir. Isırganın otunun kaynatılan yaprakları atılmaz. üstüne eritilmiş tereyağı ile yenilebilir, çorbalara ve yemeklere katılarak tüketilebilir.

Kurumuş Yapraklar

Ayrıca kurutulmuş yaprakları veya ısırgan çay poşeti kullanmak da tercih edilebilir. 

 • 1 adet ısırgan otu çayı veya 1 yemek kaşığı kurutulmuş ısırgan otu yaprağı
 • 2 su bardağı içme suyu

Çay poşeti veya kurutulmuş ısırgan yapraklarını bir çay demliği içine koyulur. Ardından içine sıcak su dökülür. Çayın 10 ile 15 dakika boyunca demlenmesini beklemesi gerekmektedir. Daha uzun süren demleme çay daha güçlü hale gelmesine olanak sağlar. Bu tamamen kişinin isteğine bağlı şekilde değişir. Yani yoğun şekilde tadını sevenler için bekleme süresini uzatabilir. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra süzülme işlemi yapılarak tüketilmesi gerekir. Bu çayın günde 2 defa içilmesi gerekir.

Hazır Çay Poşetleri

Isırgan otunun kurtulmuş hali bazı firmalar tarafından hazır çay poşeti şeklinde de satılmaktadır. Bunun için;

 • 1 su bardağı kaynar su
 • 1 hazır poşet

Kaynamış suyun içine direkt olarak hazır poşet atılır ve 10 dakika kadar bekletilir. Bu sayede çayın etkileri suyun içine geçer. Çayı daha uzun süre bekleterek veya daha fazla su ekleyerek daha zayıf hale getirmek mümkündür.  Hazır poşet çay da su içinde ocak üzerinde kaynatılabilir. Bu sayede çayın etkileri daha yoğun suyun içine geçer ve daha yoğun bir hal alır. Su kaynamaya yaklaştığı zaman ısıyı azaltılır ve birkaç dakika pişirilir. Küçük bir süzgeçten döküldüğü zaman içecek içmeye hazır hale gelir.  Bazı insanlar çayın içine biraz şeker katmayı tercih ederler, ancak tadı herhangi bir katkı maddesi olmadan da oldukça güzeldir. İçmekte zorlanan kişiler ek malzeme ekleseler bile etkilerinin vücuda geçmesi açısından sorun meydana gelmez.

Limonlu Karışım

 • 1 tutam ısırganın tohumu
 • 2 su bardağı su
 • Yarım limon suyu

2 su bardağı içme suyu ocak üzerinde kaynatıldıktan sonra ısırganların tohumu içine alınır. 10 dakika kadar kaynatılarak hazırlanır ve sonra süzülmelidir. İlk kaynar sıcaklığının gitmesi için 5 dakika kadar bekletilir ve süzülür. Süzülen içeceğin içine yarım limonun suyu eklenmelidir. Bu içecek isteğe bağlı olarak sıcak ya da soğuk şekilde içilebilir. Günde 2 defa içilmesi sağlık açısından oldukça yararlı etkilerin ortaya çıkmasına olanak sağlar. Bu sayede sağlık açısından istenilen sonuçlar kısa süre içinde elde edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı