Sorular

Isırgan Otu Çayı Faydaları ve Göğüs Büyütmekte Kullanımı

Isırgan otu, Roma döneminden beri hem yemeklerde hem de çay olarak sevilerek tüketilmiştir. Bunun yanı sıra içerdiği ekstraktlar nedeniyle alternatif tedaviler içinde de önemli bir yer tutar.

Isırgan Otu Çayının Faydaları 


Isırgan Otu Çayının Faydaları

Isırgan otu, Urtica dioica ailesinden bir bitki olup gövde ve yaprakları dokunulduğunda acı ve kaşıntıya neden olan tüylerle kaplanmış çok yıllık, otsu ve yabani bir bitkidir. Son yıllarda ise içerdiği kimyasal bileşenlerin kanser başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği kanıtlandığından üzerinde birçok tıbbi deneyler yapılmakta ve farmakoloji alanında da kullanılmaktadır. Genelde halk arasında ot kavurması gibi yemeklerde yaygın olarak kullanılmış olsa da kadınlar arasında saç bakımında, cildi sıkılaştırmak ve güzelleştirmek için tonik yapılarak da kullanılmıştır. 

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalarda kolon kanseri üzerindeki etkileri araştırma konusu olmuştur. Bilinen diğer faydaları arasında; 

 • Anne sütünü arttırıcı etki göstermesi,
 • Kan şekerini düzenlemesi, 
 • Şiddetli kanamalarda kanamayı durdurması, 
 • Vücuttan ödemi söktürmesi, 
 • Saç dökülmesini engelleyerek, kepek şikayetini azaltması, 
 • Egzama ataklarında cilt döküntülerini azaltarak cildi sıkılaştırması sayılabilir. 

Göğüs Büyütmekte Kullanımı ve Etkileri 


Isırgan otu çayı göğüs büyütür mü?

Konuyla ilgili bilimsel bir araştırma olmamakla birlikte ısırgan otu ile hazırladıkları çay ve solüsyonları farklı nedenlerden ötürü 2 ay boyunca günde 2 defa kullanan kadınlar göğüslerinde dolgunluk ve büyüme olduğunu fark etmişlerdir. Bazı forumlarda düzenli kullanım sonucunda bir beden büyük sutyen giyinmeye başladığını iddia eden kadınlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları çaya göğüslerini büyütmek için bilinçli olarak başladıklarını ve düzenli ölçümlerle büyümeyi takip ettiklerini bazıları ise saçlarını dolgunlaştırmak ve dökülmeyi azaltmak için başladıkları ısırgan otu çayının göğüslerinde hafif bir ağrıya neden olduğunu başlangıçta çaydan kaynaklı olduklarını düşünmediklerini ama daha sonra durumu fark ettiklerini belirtmişlerdir. Isırgan otu çayının göğüsleri büyütmekte ne şekilde etkili olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte adet dönemine olan etkisi, adette gecikme ve erken kesilmeye neden olduğu, doğum sonrası kullanımda anne sütünü arttırıcı etkisi bulunduğu ve doğuma yakın dönemlerde kasılmaları arttırarak doğumu hızlandırdığı bu açıdan hormonlar üzerinde etkili olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. 

Tarifler 

Isırgan Çayı


Isırgan Otu Çayı Tarifi
 • Bir çorba kaşığı kurutulmuş ısırgan otu yaprağı 
 • 1 büyük bardak ölçeğinde kaynamış su 

Hazırlanışı: Çayı hazırlamak için kaynatılmış ve 1 dakika boyunca dinlendirilmiş kaynamış su içine ısırgan otu yapraklarını atarak 10 dakika boyunca demlenmeye bırakınız. İşlem sırasında porselen ya da cam bir demlik kullanmak ısırgan otunun içerdiği enzimlerden daha iyi faydalanmanızı sağlayacaktır. Çok soğumadan ve ılık olarak tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca artan çay demi buz dolabında bekletilerek saç diplerine friksiyon olarak kullanılabileceği gibi bir pamuk yardımıyla cilt bakımı için de kullanılabilir. Özellikle egzama hastaları bu çayı cilt döküntüleri üzerine sürerek bölgede rahatlama ve daha sağlıklı bir cilt görüntüsü yakalayabilir. 

Göğüslerini büyütmek ve dolgunlaşma sağlamak isteyenler sabah ve akşam saatlerinde olmak üzere günde 2 defa bu çayı içebilirler. Bir haftalık kullanım sonrası göğüslerde hafif ağrı görülmesi normaldir. 

Kimyonlu Isırgan Otu Çayı 

 • 1 tatlı kaşığı kimyon tohumu
 • 1 tatlı kaşığı ısırgan otu yaprağı 
 • 2 bardak kaynamış su 
 • Tatlandırmak için bir çay kaşığı bal 

Hazırlanışı: Öncelikle kimyon tohumlarını hafifçe ısıtın. Bu işlem sırasında önemli olan tohumları kavurmaktan kaçınmaktır. Kısık ateşte 25-30 saniye yeterli olacaktır. Ardından kaynayan su içine tohumları atarak 1 dakika süreyle kaynamaya bırakın. Ocağın altını söndürerek ısırgan otu yapraklarını ilave edin. 15-20 dakika demleme süresi yeterli olacaktır. Ilık olarak tüketin. Tatlandırmak isterseniz 1 kaşık balı ilave edebilirsiniz. Bu çayı loğusalık döneminde kullanmak anne sütünü arttırmaya ve doğum şişkinliklerinin azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca kimyon meme dokularında iyileşmeyi hızlandırıcı etki gösterir. Bu açıdan göğüslerinde dolgunlaşma ve büyüme için kullanacak kişiler de bu tarifi günde 2 defa kullanabilirler. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Isırgan otu içerdiği histamin nedeniyle alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu yüzden bu bitkiye karşı hassas yapılı olan kişilerde anafilaktik şoka neden olarak cilt yüzeyinde kabarcıklar, nefes darlığı ve solunum yetmezliği gibi şikayetlere neden olabilir.

Ayrıca kadınların adet dönemindeki kullanımlarda adetin erken kesilmesine neden olmaktadır. Kullandığınız herhangi bir ilaç varsa etkileşime girebileceğinden doktorunuza danışmadan kullanmanız önerilmez.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı