Bitkisel Tedavi

İshale İyi Gelen Bitki Çay Tarifleri ve Demlenme Şekli

Üşütme nedeniyle ya da gıda zehirlenmesi gibi sebepler sonucunda ortaya çıkan ishal rahatsızlığının giderilmesinde etkili olan bitki çaylarının demlenmesi.

İshale İyi Gelen Bitki Çayları

İshal insan vücudunda ki suyun azalmasına neden olmaktadır. Bir insanın birçok nedenden kaynaklı olarak ishal olabilir. Ortaya çıkan ishalin geçmesi için kişilerin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Daha çoğunlukla ishal tedavisinde etkili olan yiyecekler arasında nişasta bulunmaktadır. Pirinç gibi besinler ishalin tedavisinde etkili olacaktır. Uzun zamandır var olan bitki çayları sayesinde ishal tedavisinde etkili olacağı unutulmamalıdır.

Papatya Çayı

  • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
  • 1 fincan su

Papatya çayının sindirim sisteminde etkili olması ile bilinmektedir. Bu çayın iyi gelen bitkiler arasında olduğu için ishal tedavisinde etkili olmaktadır. Bu sebeple de kişilerin yapacak oldukları çayın kır papatyası kullanarak yapmanız gerekmektedir. Daha çoğunlukta hastaların ishal yapmakta olan gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Daha çoğunlukla gıda zehirlenmesi ishal yapar. Diğer rahatsızlıkların tedavisinde etkili olan ve ishali kesecek olan bitki çayları arasında bulunan papatyanın demlenmesi de oldukça basit olmaktadır. Papatya çayını demlemek için suyun kaynamasını beklemelisiniz. Kaynamış olan suyun içerisine 1 yemek kaşığı papatya atın. Yaklaşık olarak birkaç dakika boyunca suyun kaynamasının ardından ocağın altını kapatın. Demini alması beklenmeli ve ağzı kapalı bir şekilde kaynamış olan papatyaların 10 dakika boyunca beklenmelidir. Süzüldükten sonra içilmesi sonucunda ishalin geçtiğini göreceksiniz.

Yeşil Çay

  • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
  • 1 fincan su

Yeşil çayın metabolizmanın üzerinde etkili olması ile bilinmektedir. Ayrıca sindirim sistemi üzerinde de etkili olması ile bilinmektedir. Bu çayı demlerken hastanın mutlaka taze olarak demlemesi gerekmektedir. Asla kalmış olan yeşil çay içmemelisiniz. Ayrıca çay içecek olanlar mutlaka sizlerin gün içerisinde 4 su bardağından daha fazla yeşil çay içmemeniz önerilmektedir. Çünkü çayın ishal kesici özelliği olduğu biliniyor olsa bile aynı zamanda da ishal yapma etkisi de vardır. Bu sebeple de aşırı içmekten kaçmanız gerekmektedir. Yeşil çayın normal bir çay gibi demlenmemesi gerekmektedir. Kaynar suyun ya da soğuk suyun içerisine atılmadan yapılması gerekiyor. Her zaman ılık suyun içerisine atılarak birkaç dakika boyunca kaynatılmalıdır. Sonra ise demini alması adına ağzını kapatarak bekletin. Demini alması ile birlikte süzerek içiniz.

Yeşil çayın gün içerisinde çok fazla tüketilmesi de ishal olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle de çok aşırı tüketmekten kaçınmalısınız.

Kiraz Çayı

  • 1 yemek kaşığı kiraz yaprağı
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 su bardağı su

Kirazın ishale iyi gelmesi ile de bilinmektedir. Bu kirazın meyveleri kullanılarak çayını demleyeceğiniz gibi aynı zamanda da yaprakları ile de yapacak olduğunuz çayın ishali durdurmasında etkili olması ile bilinmektedir. Mevsiminde olmadığınız zaman kirazın yapraklarını kurutarak daha sonradan çayını demleyebilirsiniz. Yaş ya da kuru yapraklarını kullanarak yapacak olduğunuz çay oldukça etkili olacaktır. Bu çayı demleyebilmek için ilk olarak bir yemek kaşığı kurutulmuş ya da bir tutam taze kiraz yaprağı da kullanabilirsiniz. Ilık suyun içerisine koyacağınız kiraz yapraklarını bir miktar kaynatmalı ve daha sonradan demini alacağı için ağzını kapatarak bekletmelisiniz. Ilık olduğunda süzmeli ve içerisine bal ilave ederek içmelisiniz. Ayrıca ishal olunması durumunda kiraz meyvelerini yemek de sindirimin daha iyi çalışarak ortaya çıkacak olan hastalığın hızlı bir şekilde yok olmasını sağlayacaktır. Çoğu kişilerde kabızlık etkisi de yapması ile bilinmektedir. Bu nedenle de çok içilmemesi ve yenmemesi tavsiye edilmektedir.

Yabanmersini Çayı

  • 1 yemek kaşığı yabanmersini
  • 1 su bardağı su

İshalin olmasında ve geçmesi için hastanın beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. İshal yapacak olan yiyeceklerden tamamen uzak durmalıdır. İshal olması halinde insanların vücudunda çok fazla su kaybetmesine neden olacaktır. Bu nedenle de gün içerisinde bol sıvı almaları önerilmektedir. İshal sırasında kişilerin sindirimini kolaylaştıracak yiyeceklerde tüketmelidir. Yapacak olduğu bitki çayları arasında yabanmersini çayı da bulunmaktadır. Çayın yapımı ve demlenmesi de oldukça kolaydır. Kaynamakta olan suyun içerisine atacağınız bitkinin beş dakika boyunca kısık ateşte kaynaması gerekmektedir. Daha sonradan ocağın altını kapatın. Demini alması için bekleyin. Sonrasında ise süzmeli ve aç karnına içilmelidir. Gün içerisinde sadece 3 defa içmeniz ishalin durmasında etkili olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı