Diğer Çaylar

İngiliz Çayı Faydaları ve Demleme Şekilleri Nelerdir?

İngiliz çayı özellikle zayıflama sürecinde metabolizmanın hızlı şekilde çalışmasına destek veren bir içecektir. Bu süreçte düzenli şekilde tüketilmesi çok önemlidir.

İngiliz Çayı

Anglosakson dünyasında bilinen birçok gastronomi ürünlerinin tarihsel kökenleri aslında İngiltere’ye dayanmaktadır. Bizim öğleden sonra 5 çayları diye adlandırılan ünlü akşamların çay ziyafetlerinin mucitleri de İngilizlerdir. 5 çaylarına tureng adı verilmiştir. Artık geçmişte kalmış bir gelenek haline gelse bile ziyafetler bazı kesimlerde popülerliğini devam ettirmektedir. Bu çayın faydaları arasında;

 • Beynin işleyişinin aktivasyonu ve bağışıklığın güçlendirilmesi konusunda destek sağlar.
 • Soğuk algınlığı veya gıda ürünleriyle zehirlenmelerden sonra vücudun enerji rezervlerinin restorasyonu yapar.
 • Böbrek fonksiyonunun iyileştirilmesi konusunda birebirdir.
 • Sütte kalsiyum varlığına bağlı olarak ortaya çıkan kemiklerin güçlendirilmesi için içilir.
 • Gastrointestinal sistemin iyileşmesi açısından destek olur.
 • Çaydaki çeşitli tanenlerin varlığına bağlı olarak ortaya çıkan kan damarlarının duvarlarının güçlendirilmesi açısından faydalıdır.
 • Merkezi sinir sistemi, depresif durum ile ilişkili sıkıntıların giderilmesi açısından faydalıdır.

Süt ve çay içerisindeki 200’den fazla yararlı bileşen, kardiyovasküler sistemi çok etkili bir şekilde etkileyebilir. Bu durumun kayda değer olması, tüm bu unsurların süt etkisiyle tamamen yok olmalarına sebep olmaz. Tam aksine vücut tarafından çok iyi bir şekilde yönetilmesini sağlamaktadır.

Zayıflama

İngiliz çayı sağlık açısından fayda sağlamanın yanında kilo verme sürecinde de etkili şekilde destek sağlayacaktır. Çoğu durumda içinde bulunan yeşil ve siyah çayın özelliklerini göz ardı etmeden faydalı olacaktır. Kilo vermek adına hem siyah hem de yeşil çayların yararlı özelliklerini birleştirmek için birlikte karıştırılabilir. Seçilen çayın ana gereksiniminde önemli olan yaprakların yüksek kalitede olmasına özen göstermektir. Kilo verme sürecinde kullanmanın 2 yolu vardır;

1.Yol Uygulama

 • 1 litre yağlı süt
 • 15 ile 20 gram siyah çay yaprakları
 • Papatya bitki çayı
 • Tencere

1 litre kaynamaya izin verilmeyecek şekilde ısıtılır ve 15 ile 20 gram çay yaprağı ve papatya bitki çayı bunun içine eklenir. Bundan sonra, demlenmeye ve süzülmeye bırakılması gerekmektedir. Bu demlemeden sonra içecek hazır hale gelir.

2.Yol Uygulama

 • 15 ile 20 gram siyah çay yaprakları
 • Yağsız süt

Siyah normal şekilde demleme yapılır. Yağsız olarak seçilen süt ile bire bir oranında birleştirildikten sonra. Hazırlanan içecek hem soğuk hem de sıcak şekilde isteğe bağlı içilebilir. En yararlı olan türü küçük yudumlarda sıcak şekilde içilecek olan çaydır. Gün boyunca sadece bu içecek düzenli şekilde içilirse günde iki kilograma kadar kaybetme şansı yakalanabilir. 1 hafta boyunca ya da 1 ay boyunca zayıflama sürecine destek sağlamak adına düzenli tüketilmelidir. Ancak bu uygulamanın uzun süre kullanılmayacağını unutmamak gerekir. Bu içecek, elbette birtakım pozitif özelliklere sahiptir, fakat vücudu normal işleyişi için gerekli olan tüm maddeleri veremez. Dengeli bir şekilde diyetisyen bilgisi eşliğinde kullanılması zayıflama konusunda daha faydalı olur. Maksimum etkiyi elde etmek adına kilo vermek için süt ile çay kullanmak kesinlikle gerekir. Ayrıca içeceğin sıcak olması ve demlemek için İngiliz mucize çaydanlıklar ile hazırlanması daha faydalı sonuçların elde edilmesini sağlar.

Diğer Tarifler

Klasik Çay

Gerçekten İngiliz çayı yeterince güçlüdür. Bir litre kaynar su 30-35 gram kuru siyah çay alır. Çay, kuru ve iyi ısıtılmış bir demlik içine dökülür, iki partide kaynar su içine dökülür, beş dakika beklemeye bırakılır. Çay dökülürken bardak yapmalısınız. Isınmakta ve hacminin 1 / 4’ünü süt ile doldurmaktadır. Daha sonra çay su ısıtıcısından dökülür.

İngilizler asla sütü çay içmezler, çünkü içkinin tadı çok şımarıktır. Bu ifade bilimsel olarak doğrulandı. Süt topları şeklinde yağ içerir, bir kaynar su jeti etkisi altında, en ince kabuk anında yok edilir, içeceğin lezzet verici özellikleri artar. Düzenli şekilde yurtdışında tüketilen bu içecek özellikle metabolizmanın hizlenmesi konsunda katkı sağlayan etkilere sahiptir.

Sütlü Klasik Çay

Bu çay çoğu insan tarafından içilir. İngilizce tarifinden farklı olarak, burada katı oranlar yoktur. Yeşil veya siyah çay geleneksel bir şekilde demlendirilir, tada eklenmek üzere süt, şeker eklenir.

 • Kuru çay yaprakları – 4 yemek kaşığı
 • Süt – 400ml
 • Yumurta sarısı – 1 adet
 • Bal – 1 çay kaşığı

Süt ocak üzerine alınarak kaynatılır, çay demi bu sütün üzerinde dökülür. Yumurta sarısı balla ile iyice karıştırılır.  Bir süzgeç aracılığı ile içeceği süzmek gerekir. İnce bir damlama ile sürekli karıştırarak bir bal-yumurta karışımı içine dökülür. Böyle bir içeceği içmek pişirildikten sonra daha iyidir. Özellikle zayıflama konusunda destek sağlayacak olan çayın düzenli tüketim yapılması halinde faydaları ortaya çıkar. Aksi takdirde zayıflamaya istenilen düzeyde etki sağlamaz. Günde 2 kez taze şekilde hazırlandıktan sonra tüketilmesi daha etkili çözüm sunar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı