Bitkisel Tedavi

İltihap Sökücü Bitki Çaylarının Tarifleri ve Demlenmesi

Vücudunuzda oluşan iltihapların kurumasında etkili olan ve iltihap sökücü özelliği olan bitki çayları sayesinde iltihabın vücuttan atılmasına yardımcı olacak çayların tarifleri ve demlenmesi.

İltihap Sökücü Bitki Çayları

İnsan vücudunda kırmızı kan hücreleri olarak bilinen hücrelerin azlığı sebebi ile iltihaplanma meydana gelebilir. Mikroplara karşı savunmasız olunması durumunda kişilerde iltihaplanma meydana gelecektir. Sağlık sorunu olan bu durum karşısında antibiyotik özelliği olan bitki çaylarını içerek iltihabın vücuttan atılmasını sağlayabilirsiniz. Vücudun bağışıklık sisteminin artmasını ve iltihap giderici özelliği olan bu çayları içmek sonucunda daha hızlı iyileşme sağlayacaksınız. Özellikle de iltihap meydana gelmesi ile birlikte yüksek ateş ve halsizlik gibi durumlar karşısında bunu giderecek bitki çaylarının tarifleri ve demlenme şeklini öğrenerek daha hızlı iyileşme sağlayabilirsiniz. İltihaplı bölgenin iyileşmesini sağlamakta olan bu çayların bazılarının alerjik reaksiyonlara sebep olacağı bilinmektedir. Bu durumda hastanın çayı içmemesi önerilmektedir.

Hastalığın tedavisi bitene kadar ve hasta iyileşene kadar her gün düzenli olarak çayları içmeniz gerekiyor.

Zerdeçal Çayı

  • 1 çay kaşığı zerdeçal
  • 1 su bardağı su

İçerisinde bulunan maddeler sayesinde insan sağlığına oldukça faydalı olan bit bitki olmaktadır. İltihap giderici özelliğinin yanında iltihap oluşmaması için kırmızı kan hücrelerinin de çoğalmasını sağlamaktadır. Zerdeçal hamilelerin ve yüksek tansiyonu olan kişilerin içmesi önerilmemektedir. Bunun dışında bu çayı içerek iltihaplı bölgenin vücuttan atılmasını da sağlayabilirsiniz. Enfeksiyon olması durumunda ya da yaralanma sonucunda ortaya çıkan iltihabın kuruması için yapacağınız çay için 1 su bardağı miktarında su kullanmalısınız. Suyun her zaman için hazır olmasına ve klorsuz olmasına dikkat edin. Suyu kaynatmalı ve içerisine toz zerdeçal atarak karıştırmalısınız. Beş dakika boyunca beklemeli ve günde iki defa içmelisiniz.

Dulavratotu Çayı

  • 1 tatlı kaşığı dulavrat otu
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 fincan su

İltihabın kurumasında etkili olan bit çay olmaktadır. Hastaların enfeksiyon gibi hastalıklar sonucunda vücutlarında oluşan iltihabın kurumasını sağlayacaktır. Çayın demlenerek içilmesinin sonucunda kişilerin iltihaplı bölgesi ile baş edecek bir bitki türü olmaktadır. Kan dolaşımının hızlandırması ve kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasında etkili olmaktadır. Bu bitki içerisinde inulin barındırmaktadır. Bu sayede ortaya çıkan iltihaplı bölgenin de kurumasını sağlayacaktır. Çayın tadının biraz acı olması sebebi ile demlerken içerisine bal koymanız sonucunda daha içilebilir olmasını da sağlayacaksınız. Bunun için kaynamakta olan suyun içerisine dulavratotu konularak birkaç dakika kısık ateşte kaynatılmasının ardından demini alması için ağzı kapalı şekilde bekletilmelidir. Sonrasında ise süzüldükten sonra içerisine bal ilave ederek karıştırılır ve günde 3 defa aç karnına içilmesi iltihaplı bölgenin kurumasını sağlayacaktır.

Defne Çayı

  • 7 gram kurutulmuş defne yaprağı
  • 1 fincan su

Defne yaprağının taze olarak çayını yapacağınız gibi aynı zamanda da kurutulmuş defne yapraklarını da kullanarak yapmanız mümkündür. Bu bitkinin içerisinde bol miktarda fitoesterler bulunmaktadır. Bu sayede de çok güçlü olan anti inflamatuar özelliğine sahip olması ile bilinmektedir. Bu yapraklardan elde edilecek olan çayın düzenli olarak içilmesi sonucunda vücutta ortaya çıkan iltihaplanmayı da azaltacaktır. Defne yapraklarından elde edilecek olan çayın içimi mutlaka iltihaplanma kuruyana kadar devam edilmesi gerekmektedir. Ilık suyun içerisine kurumuş ya da taze olan defne yaprakları konularak 10 dakika kaynaması ve daha sonradan ağzını kapatarak demini almasını beklemelisiniz. Süzmeli ve hastanın iltihaplı bölgesi iyileşene kadar her gün içmelisiniz.

Yeşil Çay

  • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
  • 1 su bardağı su

Sağlığa faydalı olması ile bilinen ve içildiği zaman birçok hastalığın tedavisinde etkili olan çayların başında yeşil çay gelmektedir. Bu çayın demini alarak hastalığın tedavisi için mutlaka kişilerin taze olarak demleyerek içmeleri gerekmektedir. Enfeksiyon ile savaşacak olan bir çay olmaktadır. Bu çayı mutlaka demlerken suyun her zaman için ılık olmasına dikkat etmelisiniz. 60 dereceye ulaşmış olan çayın içerisine atacağınız yeşil çay birkaç dakika kısık ateşte kaynatılmalı ve sonrasında ise demini alacağı için ağzı kapalı şekilde bekletilmelidir. Çay olduğu zaman süzülmesi ve sonradan da içilmesi gerekmektedir. Yeşil çayın gün içerisinde 2 bardak içilmesi iltihaba karşı iyi gelecektir. Fazla içilmesi durumunda bazı kişilerde alerjik reaksiyonların gelişmesine neden olabilir. Alerjik reaksiyonlar gelişmesi durumunda çayın içilmesine ara verilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı