Şifa Kaynağı Ihlamur Çayı ile Zayıflamanın Yolları

Ihlamur çayının zengin içeriği birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanında ıhlamur, sindirim sistemi düzenleyici etkisiyle zayıflatma çayları arasında başı çekmektedir.

Ihlamur Çayı İle Zayıflama

Kolay kilo vermek tüm kilolu kadınların rüyasıdır. Diyet esnasında çekilen zorluklar, beslenme alışkanlıklarını değiştirmenin getirdiği sıkıntılar, tüm kadınları alternatif zayıflama metotlarına itmektedir. Alternatif yöntemlerin de en başında zayıflama çayları gelmektedir. Birçok bitkiden yapılan zayıflama çayları ile zayıflama mümkün olurken, ıhlamur çayı şifası bilinen ama zayıflatma özelliği geri planda kalmış bir bitki olarak karşımıza çıkıyor. Güçlü zayıflatma etkisine sahip ıhlamuru çay olarak ve banyo seanslarında kullanarak kalıcı olarak kilo verebilirsiniz.

Ihlamur çayı, kalıcı zayıflamanıza yardımcı olabilecek bir içecektir. Ihlamur bitkisi idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olurken, sindirim sisteminin işleyişini de normal düzeylere getirir. Böbreklerin ve bağırsakların düzenli çalışması ile boşaltım mekanizması kilo verimine yardımcı olur. Vücuttan toksin atılması sayesinde yağ yakım süreci başlar ve bu da kalıcı zayıflamak demektir. Ihlamurun zayıflatıcı etkilerine bakacak olursak;

 • Östrojen seviyelerini normalize eder. Hormonal dengeyi sağlayarak, hormonal nedenlerle kilo alımını önler. 
 • Kolay terlemeyi sağlayarak toksinlerin atılmasını ve derinin rahatlamasını sağlar.
 • Dokularda biriken sıvının ter ve idrar yoluyla atılmasını sağlar.
 • Karaciğeri onarıcı etkisi, karaciğer hastalıkları nedeniyle kilo alan kişilerin kilo alımını durdurur. 
 • Metabolizmayı hızlandırarak yağ oluşumunu engeller. 
 • Sinir sistemini güçlendirerek diyetin getirdiği olumsuz koşullara uyum sağlamayı kolaylaştırır.

Ihlamurun zayıflatıcı etkisi ile çay içerek ayda 5 kilo vermeniz mümkündür. Ancak ıhlamurun fazla kullanımında oluşan yan etkilere dikkat etmelisiniz. Zayıflama metodunuzu mutlaka diyetisyeninizle paylaşmalı ve tıbbi olarak onay almalısınız. Aksi takdirde vücut sağlığınız bozulacaktır.

Zayıflatıcı Ihlamur Banyosu

Sadece içerek değil, deri yoluyla emilmesini sağlayarak da ıhlamur sayesinde zayıflayabilirsiniz.  Yarım litre kaynar suya 100 gr oranında ıhlamur ekleyerek 2-3 saat ağzı kapalı bir kapta dinlenmeye bırakın. Küvetinizi sıcak suyla doldurun ve oluşturduğumuz solüsyonu suya boşaltın. Haftada 2-3 kere yarım saat uygulayacağınız bu banyo seansları zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Limonlu Ihlamur Çayı

Limon, ıhlamurun zayıflatıcı etkisini pekiştiren bir meyvedir. Vereceğimiz tarif ile kısa zamanda kilo vermeniz mümkün olacaktır.

Malzemeler:

 • 30 gr ıhlamur
 • 200 ml su
 • 10 gr kurutulmuş limon veya limon suyu
 • İsteğe göre 1 tutam taze nane

Malzemelerimizi bir termos içinde iyice karıştırarak toz haline getiriyoruz. Bu tozun üzerine kaynar suyu ekliyoruz ve termosun kapağını kapatıyoruz. 2 saat kadar demlenmeye bıraktıktan sonra çayımız hazır hale geliyor. Yemeklerden önce bir çay bardağı içerek kısa zamanda kilo verdiğinizi göreceksiniz.

Zayıflama amacıyla içeceğiniz ıhlamur çayına tatlandırıcı katmamalısınız. Şeker veya bal ekstra kalori sağlayacağı için amacınıza ulaşmanızı zorlaştıracaktır.

Ökseotlu Ihlamur Çayı

Ökseotu bitkisi güçlü bir yağ yakıcıdır. Ökseotu katarakt hazırlayacağınız ıhlamur çayı ile güçlü bir zayıflama çayı elde edebilirsiniz. Eşit miktarlarda ökseotu ve ıhlamuru kaynatarak demlenmeye bırakın. Soğuyan karışımı limon suyu ekleyerek tüketebilirsiniz. 

Karışık Bitki Çayı

Malzemeler:

 • 1 tutam yaban mersini yaprağı
 • 1 çay kaşığı ebegümeci
 • 2 yemek kaşığı ıhlamur
 • 1 çay kaşığı papatya
 • 1 çay kaşığı sarıkantaron 

Tüm bitkileri karıştırın. 300 ml kaynar suya 1 yemek kaşığı katarakt demlenmeye bırakın. Yarım saat demlenmenin ardından bal katarakt tüketebilirsiniz. 

Zencefilli Ihlamur Çayı

Malzemeler:

 • 200 gr toz zencefil
 • 100 ml limon suyu
 • 1 çorba kaşığı yeşil çay
 • 5 çorba kaşığı ıhlamur

Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra 1 litre kaynar suda demlenmeye bırakın. Demlenen çaya limon suyu ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu tarif oldukça güçlü etkilere sahiptir ve diyetisyene danışmadan asla kullanılmamalıdır.

Ihlamurun zayıflatıcı etkisinden yüksek düzeyde yararlanmak için sadece çay tüketimiyle sınırlı kalmamalısınız. Diyetiniz boyunca spor yapmak ve vücut temposunu artırmak kilo verme sürecini hızlandıracaktır. Ayrıca diyetinizde muhakkak yüksek vitamin ve mineral katkılı besinlere de yer vermelisiniz. Bu besinlerin düşük kalorili olmasına dikkat etmelisiniz. Sağlığınız açısından diyet sürecine muhakkak diyetisyen gözetiminde girmelisiniz. 

Ihlamurun aşırı kullanımı güçlü yan etkiler doğurabilmektedir. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir