Ihlamur Tansiyonu Yükseltir Mi? Ihlamurun Tansiyona Etkileri

Genellikle soğuk algınlığının tedavisine yardımcı olarak tavsiye edilen ıhlamurun kan basıncını niteleyen tansiyona da etkileri vardır. Peki ıhlamur tansiyonu yükseltir mi yoksa düşürür mü?

Ihlamur ve Tansiyon Yükselmesi

Ihlamur bitki çayları arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Özellikle solunum yolu hastalıklarına olumlu etkileri göz önünde bulundurulduğunda büyük bir kesim tarafından vazgeçilmez hale gelmektedir. Tüm bunlara rağmen ıhlamurun etkileri oldukça geniştir. Enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra kan basıncını da dengelemeye yönelik oldukça etkilidir. 

Tansiyon olarak bilinen kan basıncı vücudun dengeli bir biçimde çalışabilmesi ve kalbin yorulmaması için belli bir aralıkta olmalıdır. Buna karşın aşırı yükselmesi veya düşmesi hasta için olumsuz etkilere yol açmaktadır. Tansiyonu kontrol altına alabilmede ıhlamur yararlanılabilecek bitkiler arasındadır. 

Bir çok bitkide olduğu gibi her durumda aynı etkiyi göstermez. Peki ıhlamur tansiyonu yükseltir mi? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ıhlamur tansiyonu yükseltici bir etkiye sahip değil. Ancak yüksel tansiyon hastalarının ıhlamur tüketmesi kan basıncının dengelenmesi ve stabil tutulmasında oldukça etkili. Bu nedenle ıhlamur tansiyonu yükseltmez diyebiliriz. Bir çok hastalığın tedavisinde takviye olarak kullandığımız ıhlamur aynı zamanda bir kan basıncı dengeleyici. Bu nedenle özellikle yüksel tansiyon atakları geçiren hastaların günde belli bir limiti aşmadan ıhlamur tüketmeleri tavsiye edilmektedir. 

Ihlamur Tansiyona Olumlu Etkileri

Tansiyon hem düştüğünde hem de yükseldiğinde hastalar için oldukça sıkıntılı zamanlar yaşatabilmektedir. Kan basıncındaki ani değişimler kalp ve damar hastalıklarını da tetiklemektedir. Buna ek olarak özellikle yüksek tansiyon göz ve beyin için de tehlike arz etmektedir. Bu aşamadaki hastalar için tansiyonu dengeleyici gıdalar oldukça önemlidir. Ihlamur da bu gibi durumlarda tercih edilebilecek bitki çayları arasındadır. 

Düşük tansiyon ile mücadele eden hastaların ise ıhlamur tüketirken daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü ıhlamur genellikle tansiyonu düşüren bir etkiye sahiptir. Bilinçsiz kullanım sonucunda hastaların tansiyonunu düşürerek istenmeyen sonuçlara yol açabilir. 

Kan basıncını düşüren ıhlamurun düzenli kullanımında yüksek tansiyondan kaynaklı kalp çarpıntılarının azaldığı gözlemlenmiştir. Ancak ıhlamurun olumlu etkileri bunlarla sınırlı değildir. Tansiyonu sıklıkla yükselen hastalarda çoğunlukla görülen damar sertleşmesi sorununda da ıhlamur tüketimi olumlu etkiye sahiptir. Ani tansiyon yükselmesinde sinir sistemi de ciddi zararlar görebilmektedir. Bu gibi durumlarda ise ıhlamur tüketimi sinir sisteminin rahatlamasını sağlayarak tansiyonun düşmesinde ve dengelenmesinde yardımcı olmaktadır. Tansiyon hastalarının bir çok bitki ve bitki çayını tüketmesi sakıncalı olabilmektedir. Ayrıca hastalarda yan etkilerin oluşmasına yol açmayan nadir bitki çaylarından biridir. 

Tansiyon İçin Doğru Kullanım Şekli

Yumuşak tadı ve sayısız faydası ile sıklıkla tercih edilen bitki çaylarından biri olan ıhlamurun özellikle yüksek tansiyon problemi yaşayan hastalarda oldukça olumlu etkileri vardır. Kan basıncını dengelemeye yardımcı olan ve tansiyonu dengeli bir biçimde düşüren ıhlamuru doğru periyotlarda kullanmak oldukça önemlidir. Bir çok bitki çayında olduğu gibi ıhlamur da doğru şekilde hazırlanmadığı durumlarda besin değerlerini kaybederek etkisiz hale gelmektedir. 

Özellikle yüksek tansiyondan şikayet eden hatalar için düzenli kullanılması gereken bu bitki bir çok kesim tarafından yanlış tüketilmektedir. Bu nedenle ne kan basıncını dengelemekte ki etkileri ne de diğer olumlu etkileri kendini yeterince gösterememektedir. Peki ıhlamur nasıl hazırlanırsa tansiyonu düşürür?

Genellikle düzenli ıhlamur tüketen kişiler içine tatlandırmak için şeker veya daha sağlıklı olur düşüncesiyle bal eklemektedir. Ancak ıhlamurun etkilerini neredeyse tamamen yok eden bu yöntemler kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Besin değerlerinin ölmesine yol açan bir diğer yöntem de seçilen sudur. Genellikle çeşme suyunun kaynatılırken içindeki yabancı maddelerin öldüğü düşünülür. Ancak klor ve kireç gibi maddeler kaynatıldığında buharlaşarak yok olmaz. Bu durumla beraber içine eklediğiniz bitkilerin de besi değerlerinin yok olmasına neden olur. Buna karşın dikkat edilmesi gereken bir diğer durum da çayın kaynatılmamasıdır. Su ile birlikte kaynatılan ıhlamur etkilerini %80 oranında kaybetmektedir. Buna ek olarak kaynatılmış su içerisinde bir tatlı kaşığını geçmeyecek kadar ıhlamur 10 dakikadan fazla kaynar suda bekletilmemelidir. Ayrıca demlendirdiğiniz fincan veya demliğin porselen olması besin değerlerini koruması açısından önemlidir. Bu şekilde hazırlanan ve düzenli olarak tüketilen ıhlamur tansiyonu düşürmede oldukça etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir