Ihlamur Anne Sütünü Attırabilmede Etkili Midir?

Bitki çayları arasında en çok tüketilenlerden olan ıhlamurun bir çok olumlu etkisi vardır. Peki her derde deva ıhlamur anne sütünü arttırır mı ? İşte ıhlamurun anne sütünü arttırmadaki etkileri…

Ihlamurun Anne Sütüne Etkileri

Anne sütünün içeriği bebeğin dış dünyaya adaptasyon sürecinde bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından oldukça önemlidir. Buna karşın uzmanların tavsiye ettiği üzere ilk 6 ay bebeğin sadece anne sütüyle beslenmesi zihinsel ve bedensel gelişimi açısından büyük faydalar sağlamaktadır. Ancak yetersiz beslenme gibi durumlarda annenin sütü yeterli miktarda oluşmayabilir. Bu durumda takviye besinlere daha erken bir dönemde geçilmesi bebeği olumsuz etkileyecektir. 

Yapılan araştırmalar annenin bazı doğal gıdalara ağırlık vermesi sütünü arttırmaya etkili olmaktadır. Bu gıdaların başında bitki çayları gelmektedir. Uzmanlar tarafından zengin besin içeriği ve anne sütünü arttırmaya yönelik etkileriyle beraber en etkili bitki çaylarından biri olarak ıhlamur tavsiye edilmektedir. 

Bir çok enfeksiyonel solunum yolu hastalıklarının tedavisinde sıklıkla tavsiye edilen ıhlamur en sık tüketilen bitki çaylarındandır. Peki annenin ıhlamur içmesi sütünü olumlu yönde etkiler mi? Evet. Büyük ölçüde sudan karşılanması gereken sıvı ihtiyacının bir kısmında kullanılan diğer içecekler arasında ıhlamura yer verilmesi anne sütünü arttırmada etkili olabilmektedir.

Ancak bu tüketimin günde 2-3 fincanı geçmemesi gerekmektedir. Buna karşın yeterli miktarda su ile birlikte tüketildiğinde ıhlamurun anne sütünü arttırmaya ciddi faydaları bulunuyor.

Ayrıca besin içeriği açısından da oldukça olumlu faydaları vardır. Buna ek olarak annenin emzirme dönemi boyunca bağışıklığını bakteri ve virüslere karşı güçlendirerek bebeğe de bu olumlu etkilerin geçmesine yardımcı olacaktır. 

Anne ve Bebek Metabolizmasına Faydaları

Ihlamur çayının anne sütünü arttırmanın yanı sıra anne ve bebek metabolizmasına da bir çok olumlu etkisi vardır. Annenin aldığı her gıda kana karıştığı gibi sütüne de karışır. Bu nedenle emzirme döneminde geçirilebilecek bir hastalıkta annenin ilaç kullanımı önerilmez. Kullanılan ilaçlar doğrudan süt vasıtasıyla bebeğin kanına karışacaktır. Bu nedenle solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklar için anneye ıhlamur tavsiye edilebilir. Bir çok bitki çayının içeriğinde bulunan kafein gibi bileşenler olmasına karşın ıhlamurun bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Hem annenin hem bebeğin metabolizması için olumlu etkilere sahiptir. 

Ihlamur çayı içerik bakımından oldukça zengindir. İçinde önemli miktarda A ve C vitamini bulundurur. Bu nedenle yeni doğanların gelişim sürecinde yeterli miktarda kullanımına karşın olumlu etkileri olacaktır. Sütün içeriğinin zenginleşmesi açısından uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. 

Ihlamurun olumlu etkilerine bir diğer örnek de metabolizmayı hızlandırmasıdır. Sindirimi rahatlatarak gaz ağrılarını önler ve şişkinliği engeller. Aynı zamanda gerekli miktarda kullanımı sonucunda bebeğin ve annenin sinir sisteminde rahatlamaya yol açacaktır. Böylece rahat gece uykularına kavuşabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra sinir sistemindeki sakinleşmenin etkileri bebeğin kaliteli bir uykuya rahatlıkla geçmesini sağlar. Emzirme döneminde gerekli miktarda tüketimi hem sütün içeriğini zenginleştirecek hem de miktarını arttırmaya yardımcı olacaktır. 

Süt Arttırmak Püf Noktaları

Ihlamur çayı bir çok bitki çayında olduğu gibi doğru kullanım şeklinde etkilerini tam olarak gösterecektir. Annenin sütünü arttırabilmesi için ve zengin besin içeriğini kaybetmeden tüketilebilmesi için bazı püf noktaları vardır. Miktarları kadar hazırlama şekli ve kullanılan materyallerinde oldukça önemli etkileri vardır. Örneğin ıhlamurun demlenirken metal bir demlikte demlenmesi besin değerlerini önemli ölçüde kaybetmesine neden olmaktadır. Buna karşın porselen bir demlikte hazırlanması tavsiye edilir.  

Anne ve bebeğin sindirim sisteminde etkin bir rahatlama sağlayabilmesi için çay hazırlanırken az miktarlarda rezene, papatya ve limon ile de desteklenmesi gerekir. 

Anne sütünü arttırmaya yönelik tüketiminde püf noktaların başında doğrudan işlenmemiş ıhlamur yapraklarının önceden kaynatılmış ve birkaç dakika dinlendirilmiş içme suyu içerisinde demlenmesi gerekir. Buna ek olarak uzmanlar besin içeriğini yitirmemesi açısından poşet çayların tüketiminden kesinlikle kaçınılmasını tavsiye etmektedir. Poşet çayların fabrikasyon aşamasında içine tatlandırıcılar eklenmektedir. Bu şekilde tüketilen bir ıhlamur sonucunda anne sütü vasıtasıyla bu katkı maddeleri bebeğe geçecektir. Metabolizması henüz yeterince güçlü olmayan yeni doğanlarda alerjik reaksiyonlara neden olacaktır. Doğru şekilde hazırlanmış bir ıhlamur çayı anne sütünü arttırmaya yardımcı olacaktır ve bebeğin gelişimine olumlu etkileri olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir