Bitki ÇaylarıIhlamur Çayı

Ihlamur Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılabilir?

Genellikle soğuk algınlığı ve grip olduğumuzda aklımıza ilk gelen bitki çaylarından olan ıhlamurun faydaları bununla sınırla değil. Peki ıhlamur neye iyi gelir?

Ihlamurun İçindeki Vitamin ve Mineraller

Özellikle grip ve soğuk algınlığına yakalanan hastaların aklına ilk gelen bitki çaylarından biridir ıhlamur. Sıklıkla tercih edilen bu bitki yalnızca soğuk algınlığı için faydalı değil aslında. İçeriğindeki zengin vitamin ve mineral ile bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra bir çok hastalıkta da doğal tedavi olarak karşımıza çıkıyor. Peki ıhlamurun içeriğindeki bu vitamin ve mineraller nelerdir?

Ihlamuru bu denli faydalı yapan en önemli özelliklerinden biri içeriğindeki yoğun C vitaminidir. Özellikle soğuk alınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı bağışıklığı arttırmada oldukça etkili olan bu vitamin ıhlamur bitkisinde bol miktarda bulunur. 

Ihlamurun faydaları bununla sınırlı değildir elbette. C vitaminin yanı sıra içeriğinde zengin miktarda A vitamini de bulunmaktadır. Bu da özellikle cilt hastalıklarında oldukça faydalı olmasına neden oluyor. İçeriğindeki kalsiyum ile kemik gelişimine önemli randa destek olmaktadır. Bunlara ek olarak içeriğinde potasyum, magnezyum ve demir de vardır. Ihlamur genellikle 1-3 yaşındaki çocuklar dahil olmak üzere neredeyse her yaşta tüketilebilen bir bitkidir. 

ıhlamur çayının içeriği

Ihlamurun Faydaları

Peki ıhlamurun böbrek hastalıklarından yüksek tansiyona kadar bir çok hastalığa iyi geldiğini biliyor muydunuz? İşte ıhlamurun tüm faydaları ve kullanım şekilleri…

Ihlamur genellikle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların alternatif tedavisinde etkin rol oynar. Ancak ıhlamurun bağışıklık sistemine, dolaşım sistemine,sindirim sistemine ve kan değerlerine olumlu etkileri vardır. En büyük etkilerinden biri de bağışıklık sistemi üzerindedir.

Ihlamurun vücuda olumlu etkileri arasında yer alan en önemli faydalarından biri de sindirim sistemi üzerindeki etkileridir. Özellikle midedeki asidik dengenin bozulması ile ortaya çıkan reflü gibi hastalıkların tedavisinde ıhlamur oldukça olumu bir etkiye sahiptir. Midenin asidik dengesini sağlamaya yardımcı olmak için uzmanlar günde en az bir fincan ıhlamur çayını önermektedir. Buna ek olarak bağırsaklardaki ishal ve kabızlık gibi hastalıkların etkilerini azaltmaya da yardımcı olduğu bilinmektedir. Sindirim sistemindeki aksaklıkların tedavisi için de ıhlamur çayı günde 3 fincana kadar kullanılabilir. 

Sinir sistemindeki bozulmalar hastaların ciddi sıkıntılar yaşamasına neden olmaktadır. Yapılan klinik araştırmalar gösteriyor ki ıhlamurun içeriğindeki mineraller sinir sisteminde etkin bir rahatlama sağlıyor. Böylece uykusuzluk problemi ve baş ağrısı çeken hastalar yatmadan 1 saat önce ıhlamur tüketerek büyük ölçüde rahatlama sağlayabilmektedir.  

ıhlamur çayı neye iyi gelir?

Ihlamurun boğaz ağrısına oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Günde 2 fincan ıhlamur tüketerek akciğerlerdeki ve broşlardaki mukus oluşumunu önlemek mümkündür. Böylece hastalık döneminde yaşanan şiddetli öksürüğe de iyi gelir. Bronşit, astım ve gribe de iyi geldiği uzmanlar tarafından da vurgulanmaktadır. Bunun yanı sıra İçeriğindeki demir ile kansızlık problemi çeken hastalar için de düzenli kullanımda etkin bir fayda sağlamaktadır. Şeker hastaları içinse özellikle şekersiz olarak ıhlamur çayı içmeleri önerilmektedir. Dolaşım sistemi üzerindeki en önemli etkisi kan basıncını dengelemesidir. Bu nedenle yüksek tansiyon problemi çeken hastaların düzenli olarak ıhlamur çayı tüketmelerinde fayda vardır. Bunun yanı sıra idrar yollarındaki problemler için de uzmanlar tarafından ıhlamur tüketimi önerilmektedir. Kadınlar için en büyük problemlerden biri olan adet sancıları için de ıhlamur tüketimi etkin bir rahatlama sağlamaktadır. Çeşitli hazırlama şekilleri ile farklı kullanımdaki ıhlamur çayı tariflerini sizler için derledik…

 • 50 gr ıhlamur
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 4-5 limon çekirdeği
 • 500 ml su

Özellikle astım ve bronşit problemi çeken hastalar için tavsiye edilen bu tarif ile etkin bir rahatlama sağlamak mümkündür. Öncelikle yarım litre su içerisine limon çekirdekleri eklenerek önceden kaynatılır. Ardından ocaktan alınıp içerisine ıhlamur eklenir ve 15 dk demlenmeye bırakılır. Tüketmeden önce içerisine bal eklenerek tatlanması sağlanır. Günde bir fincan kullanımı yeterlidir. 

 • 50 gr ıhlamur
 • 1 tatlı kaşığı ısırgan
 • 20 gr zencefil kökü
 • 1 adet kabuk tarçın
 • 1 litre su

Bu özel tarif ile bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi için etkin bir koruma sağlayabilirsiniz. Özellikle bağırsak problemleri ve idrar yollarına iyi gelen bu tarifte su bir tencere içerisinde kaynatılır. Ardından altı kapatılıp malzemeler içerisine eklenir. Yarım saat demlendikten sonra günde 3 fincana kadar tüketilebilir. 

 • 100 gr ıhlamur
 • 1 tatlı kaşığı rezene
 • 1 tatlı kaşığı papatya
 • 1 litre su

Bu tarif ise sinir sistemi üzerinde oldukça etkilidir ve uykusuzluk problemi yaşayan hastalar için tavsiye edilir. Su bir tencereye alınır, kaynamaya başlayınca içerisine rezene ve papatya eklenir. 5 dk kaynadıktan sonra altı kapatılır ve ıhlamur eklenir. 10 dk demlenmeye bırakılıp ardından gece yatmadan 2-3 saat önceden başlanarak 2 fincana kadar içilebilir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı