Ihlamur Toplama, Kurutma ve Saklama Yöntemleri

Ihlamur bitkisinin içerdiği şifa sayesinde birçok hastalığı yenebilir ve vücudunuzu koruyabilirsiniz. Bu da ancak doğru yöntemlerle toplanmış, kurutulmuş ve saklanmış ıhlamur sayesinde mümkündür.

Ihlamur ağacının şifa kaynağı olarak adlandırılması, çiçeklerinin iyileştirici birçok vitamin ve bileşen bakımından zengin olmasından ötürüdür.Bu çiçeklerin şifalı özelliklerinden maksimum seviyede faydalanmak için ıhlamurun toplanma zamanını, kurutma ve saklama yöntemlerini bilmelisiniz. Titizlikle saklayacağınız ıhlamur çiçekleri, barındırdıkları şifayı koruyarak sizi iyileştirecektir.

Ihlamur Ne Zaman Toplanır

Ihlamur çiçeklerini toplama zamanı coğrafyaya göre farklılık göstermekle beraber genel olarak Haziran ayının ortalarıdır. Mevsimsel farklılardan dolayı Haziran ayının sonlarına kadar da hasat yapılabilmektedir. Bu ayda çiçeklenmeler en üst seviyeye ulaşır ve koku yoğunlaşır. Ihlamur ağacı bu süreci tamamladığında artık çiçeklerini toplayabilirsiniz. Toplama zamanı maksimum 2 haftadır. Bu süreyi geçirirseniz toplayacağınız ıhlamurlar çok da verimli olmayacaktır.

Ihlamur çiçeklerinin tomurcukları da farklı amaçlar için toplanıp tüketilebilir. Tomurcuklar için hasat zamanı Mart ayıdır. Tomurcuklanma başladığında bir süre daha şişkinleşmesini beklemelisiniz. Çiçeklenme öncesi olgunluğa erişen tomurcukları toplayarak kullanabilirsiniz. 

Ihlamur tomurcukları birçok ülkede yemeklere katılarak veya turşusu yapılarak tüketilmektedir. Uzakdoğu mutfağında salatalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Alternatif tıp alanında ise tomurcuklar merhem yapımı için önemli bir hammaddedir. 

 Ihlamur Nasıl Toplanır

Mevsimi geldiğinde seçeceğiniz ıhlamur ağacı, şehirden uzak olmalıdır. Şehir merkezinde veya yollara yakın ağaçlardaki ıhlamur çiçekleri, hava kirliliği ve duman nedeniyle faydalı bileşenlerini yitirirler. Bu yüzden ağaç seçiminizi kırsal veya merkezden uzak yerlerde yapmalısınız.

Toplayacağınız ağacın çiçekleri maksimum seviyede olacağı için arılara dikkat etmelisiniz. Seçtiğiniz ağaçta arı kovanı varsa başka bir ağaç seçmelisiniz. Toplama saati olarak en uygun zaman sabahtan öğleye kadar olan zaman dilimidir.  Çiy düşmüş çiçekleri toplamamalı ve yağmur sonrası hasat yapmamalısınız.

Çiçeklerde böceklenme veya doğal renkte bozulmalar varsa bu çiçekleri toplamamalısınız. İlaçlanmış ağaçlardan toplayacağınız çiçeklerin verimi düşük olacaktır. Kimyasal reaksiyonlara sebebiyet vereceği için doğal yetişmiş ağaç seçmeniz her zaman en doğrusu olacaktır. Çiçeklenmenin fazla olduğu öbekleri bahçe makası yardımıyla dikkatlice kesmelisiniz. Sepet veya yayvan bir kaba ezilmeyecek ve sıkışmayacak şekilde doldurmalısınız. Yüksek dallardan toplayacağınız çiçekler için heybe veya çuval kullanabilirsiniz.

 Taze Ihlamur Nasıl Kurutulur

Özenle topladığınız ıhlamur çiçeklerini aynı özenle kurutmanız gerekmektedir. Kurutma safhası, ıhlamurun içerdiği zengin bileşenleri korumak adına önemlidir. 

Ihlamur çiçeklerini kurutmanın en doğru yolu havadar ve nemli olmayan bir mekanda sererek kurutmaktır. Açık havada gölgede kurutmak da aynı etkiyi gösterecektir. Dış ortamda kurutma işleminde etrafta duman veya toz olmamasına dikkat etmelisiniz. Çiçekleri çuval bezi, kumaş veya kağıt üzerine serebilirsiniz (gazete gibi boyalı kağıtları kullanmamalısınız). Kuruma yavaş bir şekilde gerçekleşeceğinden sık aralıklarla karıştırmanız gerekecektir. Kuruma süresi 2-3 gün kadar sürecektir. Kuruyan çiçekler sarı ve hafif kokulu bir hal alacaktır. Tüm çiçeklerin kuruma işlemi tamamlandıktan sonra toplayarak saklama için hazırlayabilirsiniz.

Tomurcuk kurutma tekniği de çiçeklerle aynıdır. Ancak salata veya yemek için kullanılacaksa fazla bekletilmemeli, taze tüketilmelidir. 

Kuru Ihlamur Nasıl Saklanır

Toplayıp kuruttuğunuz çiçekleri doğru şekilde saklayarak yıl boyunca sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz. Dört kişilik bir aile için yıl boyu bir kilo ıhlamur fazlasıyla yetecektir. 

Kuruttuğumuz çiçekleri saklamak için en uygunu kağıt veya keten bezdir. Orantılı olarak dolduracağınız torbalarda hava akışının olmasına dikkat etmelisiniz. Torbaları güneş görmeyen mümkünse karanlık, serin bir yerde saklamalısınız. Sakladığınız yerin yakınlarında koku verici maddelerin olmamasına özen göstermelisiniz. Bu şartlar sağlandığında çiçekler maksimum 2 sene besin değerlerini koruyacaktır. Ancak tavsiye edilen senelik hasat yapıp tüketmektir.

Demleyeceğiniz ıhlamur çiçeklerinin rengi koyu kırmızı olmalıdır. Bu rengi yakalamak toplama işleminden kurutmaya kadar doğru bir iş çıkardığınızın göstergesidir. 

Saklama işleminde dilerseniz torbalara kurutulmuş nane yaprağı ve kuru limon rendesi  ekleyerek değişik bir aroma yakalayabilirsiniz. Bu karışımları birkaç torbaya uygulayarak deneyebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir