Bitki ÇaylarıIhlamur Çayı

Ihlamur Çayı Demlerken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktaları

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Ihlamur, geleneksel ev tedavileri arasında en yaygın olarak kullanılan şifalı bitkilerden biridir. Fakat demleme sırasında bitki yapraklarını kaynatmak gibi hatalar sık olarak yapılmaktadır.

Ihlamur Demlemenin Püf Noktaları

Modern tıptaki ilerlemelere rağmen bitkisel tedavi yöntemleri günümüzde hala sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle grip, soğuk algınlığı, yorgunluk gibi basit şikayetlerde bir bardak ıhlamur demlemek sadece sağlık açısından faydaları ile değil, rahatlatıcı etkisi ile de gönlümüzü fetheder. Fakat birçok insan ıhlamur demlerken bitki yapraklarını kaynatmak gibi basit ama önemli hatalar yapar.

Uluslararası Gıda Araştırmaları Dergisinde 2016 yılı içinde ıhlamur içinde aktif olarak yer alan flavonoidler ve antioksidanlar üzerine kapsamlı bir araştırma yayınlamıştır. Araştırmaya göre; bitkinin yaprak ve çiçekleri ile hazırlanan çaylar sigara dumanı gibi vücuda zarar veren serbest radikaller ile savaşarak vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Kaynar su ile demlenen çaylar bitki özlerinin ölmesine neden olmaktadır. Bu yüzden ıhlamur demler iken bitki yaprakları kesinlikle kaynatılmamalıdır.

Ayrıca demleme işlemi sırasında metal demlik kullanılması bitki içindeki vitamin ve minerallerin metal ile etkileşime girmesine neden olur. Bu yüzden demleme işlemi sırasında;

 • Porselen ya da cam bir demlik kullanın.
 • Demleme işlemi sırasında kaynayan su kullanmayın.
 • Ihlamur yapraklarını ocağın üstünde kaynatmayın.
 • Musluk suyu yerine kireç içermeyen, arıtılmış suları kullanın.

Doğru demleme yöntemi için: Öncelikle suyunuzu kaynatın. Su içindeki oksijen miktarını korumak için suyunuzu dakikalarca kaynatmayın. 1 ya da 2 taşım kaynaması yeterlidir. Ocağın altını kapattıktan sonra 1 dakika boyunca suyu dinlenmeye bırakın. Suyunuz dinlenirken ıhlamur yapraklarını soğuk su ile yıkayarak süzün. Böylelikle hem üzerindeki tozlar gidecek hem de yapraklar hafifçe açılacaktır. Ardından ıhlamuru porselen demlik içine alın. Yavaşça üzerine sıcak suyu ekleyin. En az 5 dakika, en çok 25 dakika boyunca dinlenmeye bırakın. Ilık olarak tüketin. Çayınızı çok sıcak ya da çok soğuk içmeyin.

Ayrıca, tatlandırıcı olarak kullanılan rafine şekerler yerine bal kullanmak ıhlamurun antioksidan değerinin artmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Ihlamur doğru demlendiği zaman içindeki uçucu yağlar ve enzimler yavaşça suya karışır. Fakat ıhlamuru kaynatmak bu yağ ve enzimlerin birden kendini bırakmasına ve buharlaşmasına yol açar. Yani daha siz içmeden bütün vitamini ölmüş olur.

Uluslararası İlaç Dairesinin Mayıs 2012’de yaptığı bir araştırmaya göre ıhlamur içinde yer alan enzimler basit enfeksiyonların tedavisinde plaseboya göre daha başarılı sonuçlar vermektedir.

İçerdiği bileşikler terlemeye neden olarak yüksek ateşin düşürülmesini sağlar. Boğaz enfeksiyonlarında ağız içi yaraların hızla iyileşmesini teşvik eder. Bunun dışında;

 • Sigaraya bağlı gelişen mukusu gevşeterek atılmasını sağlar.
 • Anksiyete hastalarında endişeyi giderdiği bilinmektedir.
 • Uyumadan önce içildiğinde uyku kalitesini arttırır.
 • İçerdiği B vitamini ile saç köklerini besler.
 • Yaşlanmanın etkilerini geciktirir.
 • Kolesterolü ve kan şekerini düzenler.
 • Kemik iltihabına bağlı ağrıları azaltır.

Ihlamur Tarifleri

Ihlamur Çayı

 • 1 tatlı kaşığı ıhlamur
 • 1 bardak kaynamış su
 • 1 dilim limon
 • Tatlandırıcı olarak bal

Hazırlama: Kaynamış suyunuzu yukarıda anlattığımız şekilde soğuk su ile yıkanmış ve süzülmüş ıhlamur üzerine yavaşça ekleyin. Üzeri kapalı bir şekilde 5 dakika dinlenmeye bırakın. Servis sırasında limon dilimi ve balı ilave edin. Ilık olarak tüketin. Limon C vitamini açısından zengin olduğu için ıhlamurla birlikte grip gibi viral enfeksiyonların hızla vücuttan atılmasına yardımcı olur. Fakat, asitlik değerleri yüksek olduğu için demliğin içine ilave etmeyin. Sadece bardağınıza ince bir dilim ekleyin.

Sakinleştirici Çay

 • 1 tatlı kaşığı ıhlamur
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş portakal kabuğu
 • 1 tatlı kaşığı papatya
 • 1 çubuk tarçın
 • 4 bardak kaynamış su

Hazırlama: Tüm bitkileri porselen bir demlik içine alın. İyice karıştırın. Üzerine yavaşça kaynamış suyu ilave edin. 5 ile 7 dakika arasında dinlenmeye bırakın. Nefesi tazelemeye yardımcı olur. Günlük yaşamın getirmiş olduğu stres ve kaygıyı azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Fakat günde 4 bardaktan daha fazla içilmesi sürekli uyku hali ve rehavete neden olabilir. Demleme işlemi sırasında ıhlamur gibi papatya yapraklarını da soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Tarçın ve kuru portakal kabuklarını ön bir işlemden geçirmenize gerek yoktur.

Uyarı

Uzman doktorlar hiçbir bitki çayının günde 4 bardaktan daha fazla tüketilmesini önermemektedir. Kullandığınız bir ilaç varsa ıhlamur çayı kullanmadan önce kullandığınız ilaç ile etkileşime girme ihtimaline karşı doktorunuzla görüşünüz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı