Ihlamur Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir

Ihlamur çayı, ıhlamur yapraklarından hazırlanan son derece faydalı bir çaydır. Başta soğuk algınlığı olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde ve önlenmesinde kullanılmaktadır.

Ihlamur, yüzyıllardan beri ilaç yapımında ve alternatif tıp alanında kullanılan mucizevi bir bitkidir. İçerdiği vitamin, minerallerin yanında uçucu yağlar ve antioksidan bileşenleri birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Etkileşim oranının düşük olması ve yan etkilerinin çok nadir görülmesi, kullanım alanını genişletmektedir.

Ihlamur Çayının Faydaları

 • Sakinleştirici etkiye sahiptir. Bu özelliği ile çocuklarda ve bebeklerde uyku sorunlarının giderilmesinde kullanılır. Yetişkinler için yorgunluk giderici özelliği vardır.
 • Kan akışını düzenleyerek dolaşım sistemine olumlu etki gösterir. Dolaşım sisteminin normal seyri kalp krizi ve beyin kanaması risklerini aza indirger.
 • Soğuk algınlığını önler. Balgam söktürücü özelliği sayesinde üst solunum yolu enfeksiyonlarında boğazı iyileştirici etkisi vardır.
 • Kadınların menopoz döneminde sıkıntılı geçen süreci atlatmalarında yardımcıdır. Ayrıca kadın genital bölgelerinde oluşan iltihaplanma ve enfeksiyonların giderilmesinde etkili bir bitkidir.
 • Ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Diş sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Böbreklerin sağlıklı çalışmasında etkilidir. Ayrıca boşaltım yolu hastalıklarını da önleyen bileşenler içerir.
 • Antibakteriyel özelliği ile bakteri ve mikrop oluşumunu engeller. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 •  Hücrelerin sağlıklı üremesini sağlayarak genç ve diri bir görünüm sağlar. Sivilce ve akne oluşumunu engeller.
 • Erkeklerde cinsel işlevlerin artmasına yardımcıdır. Ayrıca hemoroid ve prostat hastalıklarında iyileştirici etki gösterdiğinden yardımcı tedavi olarak sıklıkla kullanılır.

Ihlamur Çayına Neler Katılabilir

Ihlamur çayına katılabilen bitki ve besin sayısı bir hayli fazladır. Kullanım şekline göre katacağınız besinler çeşitlilik gösterecektir.

 • Soğuk algınlığı için demlenecek olan ıhlamur çayına tatlandırıcı olarak bal katılabilir. Ayrıca katacağınız kuru ahududu da içerdiği C vitamini ile iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Ağır geçen gribal enfeksiyonlarda çayınıza kekik de ekleyebilirsiniz.
 • Nefes darlığında ıhlamur çayınıza katacağınız nane yaprakları nefesini rahatlatacaktır.
 • Mide problemlerinde ıhlamur çayına rezene ve meyan kökü katarakt, mide asitlerinin normalleşmesini sağlayabilir, iltihaplanmaları önleyebilirsiniz.
 • Bronşit hastalığını önlemede ıhlamur çayınıza katacağınız papatya özü ile hastalığınızın seyrini durdurabilirsiniz.
 • Böğürtlen ve huş ağacı yaprakları katarakt demleyeceğiniz ıhlamur çayı, kolesterol seviyenizi normale düşürecektir.
 • İştahınızı kesmek ve metabolizmanızı yavaşlatmak için ıhlamur çayına limon katabilirsiniz. Yağların yakılmasını sağlayarak zayıflamanızı sağlayacaktır.

Ihlamur Çayının Cilde Faydaları

Ihlamur bitkisi muhteviyatı bakımından gençleştirici ve onarıcı bir yapıya sahiptir. Bu özelliği ile kullanımı neticesinde ciltte de olumlu etkiler gözlemlenmesini sağlar. Cildin genç görünmesini sağlamasının yanında, sivilce ve akne gibi bakteriyel, mikrobik oluşumları önler. 

Ihlamur çayı tonik olarak da kullanılabilir. Gece yatmadan önce yüzünüze süreceğiniz çay ile yaşlanma etkilerini geciktirebilirsiniz. Göz çevresinde kullanımı ile göz altı torbalarını azaltabilirsiniz. Küvet suyunuza katacağınız ıhlamur çiçekleri tüm derinize nüfuz edilmesini sağlayarak kaslarınızın gevşemesini ve derinizin temizlenmesini sağlayacaktır. 

Ihlamur çayını kalp hastaları, hipertansiyon, düşük tansiyon, şeker hastalığı olanlar doktora danışmadan kullanmamalıdır. Devamlı ilaç kullanımlarında etkileşim gösterebilme ihtimaline karşın eczacınıza veya doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca 6 aydan küçük bebeklerde ıhlamur çayı kullanımı tavsiye edilmemektedir. Alerji riskine karşı daha önce tüketmemiş olanlar az miktarlarda denemelidir.

Ihlamur Çayı Gaz Yapar mı

Ihlamur çayının gaz giderici özelliği mevcuttur. Ancak aşırı tüketimi bu etkiyi tersine döndürerek mide ve böbrek fonksiyonlarının işlevini tersine döndürebilir. Aşırı ıhlamur çayı tüketiminde mide ve bağırsak fonksiyonları olumsuz etkilenerek karın ağrısı, ishal ve kramp gibi yan etkiler görülebilir. Normal tüketilmesi halinde gaz giderici etki gösterir.

Demlenen Ihlamur Kaç Gün İçilir

Ihlamurun günlük demlenmesi, maksimum fayda sağlamanız anlamına gelir. Bitki çaylarının bekleme süreleri arttıkça içerdikleri besin değerleri de azalmaktadır. Bu nedenle her sabah taze ıhlamur çayı demleyerek gün boyu içebilirsiniz. Hergün demleme olanağı bulamayanlar günaşırı demleyerek kapalı bir kapta buzdolabı içerisinde muhafaza edebilirler.

Ihlamur Çayı Yapımı

Ihlamur çayını ağacın genç yapraklarından ve çiçeklerinden yapmanız maksimum fayda sağlayacaktır. Yazın toplanan çiçekleri kurutarak, kapalı bir kavanozda muhafaza edebilir ve kışın tüketebilirsiniz. Demleme için cam, seramik veya toprak bir kap tercih edilmelidir. 1 litre su için yaklaşık 5 yemek kaşığı ıhlamur uygundur. Demleme sıcaklığı 95 dereceyi aşmamalıdır. Suyun bu sıcaklığı geçerek kaynaması yararlı minerallerin azalmasına sebep olacaktır. Tatlandırıcı olarak şeker yerine bal kullanmak etkisini artıracaktır. 

Ihlamur Soğuk İçilir mi

Ihlamur çayı soğuk da tüketilebilir. Ancak ıhlamur çayının tüm şifasından faydalanmak için sıcak tüketmek en doğru tercih olacaktır. Ayrıca soğuk algınlığının giderilmesinde sıcak tüketilmesi önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir