Bitki ÇaylarıIhlamur Çayı

Ihlamur Çayı Hazırlama ve Tüketme Teknikleri Nelerdir?

Ihlamur çayının pek çok rahatsızlık için oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Buna ek olarak çayın hazırlanışında birbirinden farklı malzemeler kullanabilir ve vücuda olan etkilerini artırabilirsiniz.

Ihlamur Çayı ve Özellikleri

Daha çok soğuk algınlığı için tüketilen ıhlamurun birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Bununla birlikte büyük yapraklı ıhlamur ağaçlarından elde edilen bu bitkinin boyunun 20 ile 30 metreye kadar ulaşabildiğini söyleyebiliriz. Yaprakları ise uzun saplı olmaktadır. Bu bitkinin vücuda olan etkilerine geçmeden önce nasıl toplandığını ve ne şekilde muhafaza edilebileceğini sizlerle paylaşıyor olacağız. İlk olarak ıhlamur Haziran ve Temmuz aylarında toplanmaktadır. Uzmanlar sabah saatlerinde yapılacak hasadın daha sağlıklı olduğunu aktarmaktadır. Ihlamurun çiçeklenme vakti ise 10 güne kadardır. İlk toplama süreci bu anlamda önemlidir. Toplanmasının ardından kuru ve serin bir yere bırakılarak kurutulan ıhlamurun toplandıktan sonra iki yıla kadar kendini koruduğu bilinmektedir.

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ihlamur çayı nasıl demlenir konusunda ilk olarak 1 bardak su kaynatarak işlemlere başlayabilirsiniz. Ardından yapılacak uygulamalar şu şekildedir;

 • 1 tutam kadar ıhlamur çiçeği konulur ve ardından 10 dakika bekletilir
 • Eşit miktarlarda olmak kaydıyla papatya ve mürver çiçeği de karıştırılabilir.
 • Karışım yapacak olursanız iki tatlı kaşığı karışımı iki su bardağına bırakabilir ve 2 ile 3 dakika arasında kaynatabilirsiniz.
 • Kaynama işleminin ardından 10 dakikaya kadar dinlendirmeniz gerekmektedir.
 • Ihlamur çayının sıcak tüketilmesi de önemlidir.

Ihlamur çayı için 95 dereceyi aşmamak kaydıyla kaynar su kullanabilirsiniz. Aşırı sıcak su kullanarak demlediğiniz ıhlamurun içeriğindeki tüm vitaminler kaybolmaktadır.

1 fincan ıhlamur demlemek için fincanın kapasitesini ¼ oranında ıhlamur ile doldurmanız yeterlidir. Kalan kısmına ise çok kaynar olmayan suyu ekleyebilirsiniz. Ayrıca kuru çiçek salkımlarını kullanarak yapacağınız demleme işlemi yarım saat kadar sürebilir. Bu yüzden ıhlamur demlerken, direkt çayının mı yapılacağına veya salkımlarının mı kullanılacağına karar vermeden uygulamaya geçmemelisiniz.

Aromatik ıhlamur çayı demlemek için ihtiyacınız olan malzemeler ise şu şekildedir;

 • 1 litre kaynamış su
 • 2 çorba kaşığı kadar demlenmiş çay
 • 1 çorba kaşığı kadar ıhlamur çiçeği
 • 1 çorba kaşığı kadar kurutulmuş nane
 • Tatlandırmak için şeker ya da bal

Öncelikle çay yapraklarını nane ve ıhlamur ile birleştiriniz. Daha sonra sıradan demleme tekniğini kullanarak bir süre bekleyin. Karışımı kullanmaya hazır hale getirdikten sonra şeker ya da bal ekleyebilirsiniz. Nanenin yanı sıra az miktarda zencefil de kullanabilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan bir karışım, kilo kaybı yaşamak için ideal bir seçim olacaktır.

Soğuk algınlığı için ıhlamur çayı demlemek isteyenler ilk olarak şu malzemeleri hazırlamalıdır;

 • 1 litre kaynamış su
 • 25 gram kadar ıhlamur çiçeği
 • 5 gram papatya çiçeği

Bu malzemeleri 10 dakika kadar demledikten sonra bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

Güç kaybına karşı da ıhlamur çayı tüketilebilmektedir. Bu işlem için;

 • 2 yemek kaşığı kadar sıcak kaynamış su
 • 1 çorba kaşığı kurutulmuş ıhlamur çiçeği
 • 1 yemek kaşığı bal

Akşamları sıcak suyla demlenecek olan bu karışımı 10 dakika kadar kaynatmalısınız. Daha sonra bir et suyunu da kavanoz içerisinde bekletebilirsiniz. 12 saatlik sürecin ardından bu maddeleri karıştırın ve içeceğe bal ilave edin. Ardından güzelce karıştırarak sıcak bir şekilde tüketebilirsiniz. Yetişkinler günde 2 bardak, çocuklar ise günde 1 bardak kadar tüketebilir. Ayrıca bu karışımı hazırladıktan sonra ilk 24 saat içerisinde tüketmelisiniz.

Ihlamuru demlemek için papatya, hatmi, kuşburnu ve naneden de yararlanabilirsiniz. Tüm bu malzemeler ince kıyılmış ve eşit olarak karıştırılabilir. Ardından 1 tatlı kaşığı olmak kaydıyla kıyılmış bitkiyi bir bardak kaynatılan suya atabilir ve 2 dakika kaynatabilirsiniz. 10 dakika kadar demledikten sonra süzebilir ve bal ekleyerek tüketmeye başlayabilirsiniz.

Ihlamur Çayının Vücuda Etkileri

Sizlerle paylaştığımız bu çay tarihlerinin vücuda birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Öncelikle sinirsel kusmalara çok iyi geldiği bilinen bu çayın öksürük ve bazı sinir hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Bu anlamda yatıştırıcı etkisi vardır.

Mide salgısının artması sağlayan ıhlamur çayı ayrıca hazmı kolaylaştırmaktadır. Süt ve süzme bal ile karıştırılarak tüketildiğinde mide ülserine iyi geldiği bilinmektedir.

Ihlamurun suyu aynı zamanda saç dökülmesi için kullanılabilir. Bunun yanı sıra ezilmelere ya da burkulmalara karşı ıhlamur ile pansuman yapılabilmektedir. Deri üstünde oluşan yanık ve yaralara da iyi geldiği bilinen bu çayın son olarak baş ağrısı için de tüketilmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı