Ballı Ihlamur ve Faydaları – Ballı Ihlamur Nasıl Hazırlanır

Ihlamurun yararlı özelliklerini içerisine bal katarakt pekiştirebilirsiniz. Yazımızda en faydalı ballı ıhlamur tariflerini ve bu tariflerin yapılışını bulabilirsiniz.

Ihlamur bal ikilisi, özellikle kış aylarında rastlanan hastalıkların kurtarıcısıdır. Bu ikiliyi aynı tarifte kullanarak alacağınız faydayı artırabilir ve daha sağlıklı bir içecek elde edebilirsiniz.

Ballı Ihlamurun Faydaları

 • Soğuk algınlığının tedavisinde güçlü bir etkiye sahiptir.
 • Çeşitli hastalıklar neticesinde oluşmuş kronik öksürüğü yumuşatır.
 • Kan damarlarının onarılmasını sağlayarak, dolaşım sistemini güçlendirir.
 • Karaciğer ve böbrekler tarafından salgılanan birçok enzim ve salgının üretimini düzene sokar.
 • Kan basıncını normal düzeye indirerek, beyin kanaması ve hipertansiyon riskini azaltır.
 • Sinir sistemini gevşeterek stres ve benzer sorunlara karşı rahatlama sağlar.
 • Kadınlarda regl düzenliliği sağlar. Ayrıca menopozda karşılaşılan sorunların üstesinden gelmeye yardımcıdır.
 • Erkeklerde prostat hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Ayrıca cinsel yönden de olumlu etki sağlar. 
 • Vücuttan toksin atılmasını sağlar.
 • Kalp kasını güçlendirerek kalbin çalışma bozukluklarını önlemeye yardımcı olur.
 • İshal tedavisinde güçlü etki gösteren bir bitkidir.
 • Uykuya dalmayı kolaylaştırır. 
 • Antiseptik özelliği sayesinde tonik olarak yüz ve yaralarda kullanılabilir. Masaj yağı olarak da tercih edilebilmektedir. 
 • Antibakteriyel özelliği, tüm vücutta bakteri ve mikroplara karşı olumlu etki gösterir. Enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyucu özelliklere sahiptir.

Kalp yetmezliği, düşük tansiyon hastaları ve altı aylıktan küçük çocuklar için ıhlamur kullanımı önerilmez. Kullanılması gereken durumlarda mutlaka doktora danışılmalıdır.

Ballı Ihlamur Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı ıhlamur çiçekleri
 • 1 yemek kaşığı limon çiçeği
 • 1 tatlı kaşığı bal

Ihlamur ve limon çiçeklerini bir kapta harmanlayın. Cam veya porselen demlikte kaynamış, soğumaya bırakılmış suya malzemeyi ekleyin. Yaklaşık on dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra bal katarakt tüketebilirsiniz.

Ihlamura Bal Katılır mı

Ihlamur çayına bal katılması etkilerini pekiştiren özellik gösterir. Eğer balın tüketiminde herhangi bir sakınca yoksa ( sindirim hastalıkları veya diyabet gibi nedenlerle), çaya katılması daha çok fayda sağlayacaktır.

Özellikle kış aylarında sık rastlanan farenjit, bronşit ve üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle ballı ıhlamur tüketmek hastalığın ilerlemesini durdurarak tedaviye yardımcı etki gösterecektir. 

Balı çaya katarken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. İçeriğindeki yararlı özelliklerin ve minerallerin kaybolmaması için balı mutlaka çay ılıkken katmalısınız. Aksi takdirde birçok yararlı özellik kaybolacak ve çay zengin özelliklerini kaybedecektir. Balı petek olarak çaya ekleyecekseniz içilmeden önce mutlaka filtre etmelisiniz. Akışkan bir balın çaya ilave edilmesi homojenize olması açısından daha yararlı olacaktır.

Ihlamur Bal Limon

Bu üçlü en çok balgam söktürücü özelliği dolayısıyla tercih edilmektedir. Solunum yolu ve boğaz enfeksiyonları nedeniyle vücutta oluşan balgamın atılması gerekmektedir. Bunun için ilaç kullanmak yerine ıhlamur bal ve limon üçlüsünden yapılacak çay ile kolayca balgam atılabilir. 

Normal olarak demlediğiniz ıhlamur çayına bal ve limon suyu ekleyerek içebileceğiniz gibi, limon suyu yerine ıhlamurla birlikte taze limon çiçeği yapraklarını da demleyebilirsiniz. Bu yöntem daha etkin fayda sağlayacaktır. Limon çiçeği ile kullanımında 3 haftadan fazla tüketilmemelidir. Uzun kullanımlarda böbreklerde fonksiyon bozukluklarına yol açabileceği için tüketime 10 gün kadar ara verilmelidir. Böbrek hastalıkları olanlar mutlaka diyetisyen ve doktor tavsiyesi ile tüketmelidir.

Gebelikte de annenin bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilebilecek bir çaydır. Hamilelikte vücutta oluşan ödemin atılmasını kolaylaştırarak zorlu süreçle başa çıkmayı kolaylaştırır. Dönemsel gerginliklerde sinirleri yatıştırarak hamileliğin neden olduğu stresi önleyici etkiye sahiptir. Hamilelikte ballı limonlu ıhlamur tüketmeden önce kadın doğum uzmanına danışmalısınız.

 Sıcak Ihlamura Bal Konur mu

Sıcak ıhlamura bal katılması önerilmez. Bu hem balın hem de ıhlamurun zengin içeriklerinin kaybolmasına neden olur. Bu nedenle demlenen çay yaklaşık 70-80 derece sıcaklığa soğuduğunda bal ilave edilmelidir. Hazırladığınız ballı ıhlamur çayı soğuduğunda ısıtmamalısınız. Tekrar ıhlamur çayı demleyerek bal katmanız daha yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir