Bitkisel Tedavi

İdrar Söktürücü Özelliği Olan Bitki Çaylarının Demlenmesi

İdrar söktürücü özelliği olan ve bu sayede vücuttan idrarın tutulmadan daha kolay atılması ve ödem gibi sorunlara yol açmamasını sağlayacak olan bitkisel çayların tarifleri ve demlenme şekli.

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

İdrar söktürücü özelliği olan ve içilmesi durumunda böbreklerin temizlenmesini sağlayacak bitkisel çaylardan bir tanesi olmaktadır. Vücudun su tutması ve bunun sonucunda da kişilerin ödem tutması ile birlikte şişkinliğinin olmasına neden olur. Bu durumda en çok yüz bölgesinde ve bacaklarda şişlik olması söz konusu olacaktır. Ödem olması sonucunda şişlik ortaya çıkacak ve insanların daha da kilolu olduğunu görünmesine neden olacaktır. Vücudun su tutması ile birlikte tansiyon yüksekliği gibi birçok rahatsızlık ortaya çıkabilir. Bu durumda yapmanız gereken idrar söktürücü özelliğine sahip olan bitki çaylarını evinizde demleyerek içmek olacaktır. Kurutulmuş papatya ile demleyecek olduğunuz çayın antioksidan özelliğinin fazla olması sayesinde daha hızlı vücudun tuttuğu suyun atılması sağlanacaktır. Kaynamış suyun içerisine papatya bitkisi konularak dem alması beklenmelidir. Suyun dem aldığı zaman süzülmeli ve daha sonradan tat versin diye faydalı olan bal ilave edilerek karıştırılır.

Günde iki defa içilmesi sayesinde idrar sökücü özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Karahindiba Çayı

 • 1 tatlı kaşığı karahindiba
 • 1 su bardağı su

Ortaya çıkacak idrar yolu enfeksiyonu sonucunda belirtilerin azalmasını sağlayacak ve iyi gelen bitki çaylarından bir tanesi karahindiba ile demleyecek olduğunuz çaydır. Bu çayın enfeksiyonu yok etmesi ile de bilinmektedir. İdrar sökücü özelliği ile birlikte vücutta birikmiş suyun atılmasını sağlayacaktır. Böylelikle de oluşan ödem yok olur. Karahindiba çayının her zaman için güneşte kurutulmuş olanlarını tercih etmeniz önemlidir. Kaynamış suyun içerisine koyacağınız bitkinin demlenmesi için birkaç dakika beklemeniz gerekiyor. Sonrasında süzmeniz ve bu bitki çayını sabahları aç karnına düzenli olarak içmeniz öneriliyor.

Rezene Çayı

 • 1 yemek kaşığı rezene tohumu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

İdrar yolları enfeksiyonuna iyi gelen ve hastaların düzenli içimi ile birlikte idrar söktürücü özelliği olması ile bilinen bir bitki çayıdır. Çayı demleyerek içen kişilerin vücutlarında ödem olmayacağı ve şişlik olmayacağı için diğer sorunlarda ortaya çıkmaz. Vücudun su tutması ile birlikte ortaya çıkacak olan rahatsızlıkları da önleyebilmek için rezene tohumlarını kullanarak düzenli olarak içeceğiniz çay tavsiye edilmektedir. Rezene bitkisi sindirim sistemine de iyi gelen bir çay olması ile bilinmektedir. Böbreklerin daha hızlı çalışması ve vücudun su tutmasını engelleyecek özel bir bitki çayı olarak bilinmektedir. Çayın içimi için ilk olarak klor içermeyen su kullanmanız tavsiye edilmektedir. Rezene tohumlarını bir miktar ezerek daha sonradan üzerine kaynar su ilave edilmelidir. Kabın ağzını kapatarak dem almasını beklemeniz gerekiyor. Süzdükten sonra çayın daha kolay bir içimi olması için içerisine organik bal ilave ederek içmeniz gerekmektedir.

Yaban Mersini Çayı

 • 1 tatlı kaşığı yaban mersini
 • 1 su bardağı klorsuz su

İdrar söktürücü özelliği olan ve vücutta biriken suyun ödem oluşturması sonucunda oluşan şişliği önlemek için çayın düzenli içilmesi sağlığa faydalı olacaktır. İyi gelen bitki çayı olduğu için ilk olarak bilinmektedir. İdrar yollarında oluşan enfeksiyonunda vücuttan altılmasına iyi gelecek olan özel ve şifalı bir bitki çayıdır. Ödem birikmesi ile birlikte bacaklarda şişkinlik gören kişilerin günde 2 defa taze olarak demleyecekleri yaban mersini çayının içilmesi ödemin yok olmasını sağlar. Bu çayı demleyebilmek için suyun içerisine yaban mersini bitkisi konularak kısık ateşte kaynatmanız gerekiyor. Kaynamanın ardından ocak söndürülmeli ve bir süre dem alması için bekleyin. Birkaç dakika demlendiği zaman süzerek isteğe göre içerisine bal ilave ederek içmeniz idrar sökücü özelliği sayesinde ödemlerin sökülmesini sağlayacaktır.

Yeşil Çay

 • 1 tatlı kışığı yeşil çay
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Taze demleyerek içecek olduğunuz çayın idrar söktürücü özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bu çayı ilk olarak demlemeniz için çok kaynamış ya da çok soğuk su kullanmamanız tavsiye edilmektedir. Her zaman için yeşil çayın faydalarından yararlanmak için ve iyi gelmesi için suyun 70 derece ısıya ulaşması ile birlikte içerisine çay atılarak demlenmesi önerilecektir. Suyun içerisine yeşil çay konularak birkaç dakika beklemelisiniz. Dem aldığı zaman suyun rengi yeşile döner. İsteğe göre tat vermesi için içerisine bal ilave ederek karıştırılır ve içilir. Günde 2 defa yeşil çay içmeniz aynı zamanda metabolizmanında hızlanarak daha hızlı kilo vermenizde de etkilidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı