Hazır ürünler

Humana Rezene Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Humana Rezene Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Humana rezene klasik ve kimyonlu tohumlardan elde edilecek olan çay hem anneler hem de bebeklerin kullanımı için uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Humana Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Rezene doğal aroma ve tadı ile dolu bir flavourful bitkidir. Umbelifereae denilen bitkilerin ailesine aittir ve kimyon ve kişniş gibi bitkilere yakın bir akrabadır. Humana rezene tohumları kimyon ve kişniş gibi baharatların tohumlarına benzer görünebilir. Rezene kökeni Orta Doğu Asya’ya kadar uzanabilir. Bugün rezene kadar Hindistan ve Arap mutfaklarında hala önemli bir bileşen değildir. Yüzyıllar boyunca, rezene tohumu dünyanın dört bir yanından çeşitli mutfaklarda önemli malzemeler olarak kullanılmıştır.

Geniş sağlık faydaları, kullanımını yaygınlaştırdı ve bunu günümüzde tercih edilen en eşsiz ve doğal baharatlardan biri haline getirdi.

 • Kolik çare
 • Sindirim bozukluğunu ortadan kaldırmak
 • Solunum hastalıkları için çözüm
 • Antioksidan özellikleri
 • Göz enfeksiyonları için çözüm
 • Doğal müshil

Humana rezene çayı yan etkileri yaşanmaması için annelerde ve bebeklerde kullanımı konusunda aşağıdaki detaylara dikkat edilmelidir.

 • Bebeğe yoğun şekilde demleme yaparak çayı vermemek gerekir.
 • Düşük ısıda kaynatılan çayın annelerde ve bebeklerde kullanılması gerekir.
 • Alerjik reaksiyon oluşup oluşmadığı gözlemlenmelidir.

Rezene bebeklere vermenin en iyi yolu çaydır. Bu nedenle, bebekler için humana rezene çayının nasıl yapılacağını bilmek gerekir. Humana rezene çayı klasik ve kimyonlu olarak  eczanelerde, süper marketlerde ve N11 gibi online sitelerde ucuz fiyatlara satılır. Bu çay 200 gram şeklinde ve kutuludur. Üzerinde demleme ile alakalı detayları bulunur. Kimyonlu ve klasik çayların fiyatları hemen hemen aynıdır.

Kolik

Bebeğe çok aşırı rahatsızlık verebilecek sıkıntılardan bir tanesidir. Karın bölgesine sıkışan aşırı miktarda gazın sebep olduğu, genelde ağrılı olan mide kramp sorunlarına neden olarak bebeklerin ağlamasına sebep olur. Olasılığı azaltmaya yarayan özellikleri ile humana rezene çayı bebeğin karnındaki tüm gazı ortadan kaldırır. Bebeklere ve annelere rezene çayı hazırlanabilir. Rezene çayı kolik sorununu yok etmek adına iyi çözümdür.

Sindirim

Atonik dispepsi ile şişkinlik tarzında sindirim bozuklukları genellikle bebekte yaygın olur. Bebeğin bu şekilde rahatsız olmadığından emin olmak için, ona rezene çayı hazırlamak, ona sunabileceğiniz çarelerden bir tanesidir.

Solunum Hastalıkları

Astım, öksürük veya bronşit gibi rahatsızlıklara bir fincan rezene çayı etkili çözüm sunar. Tüm bunları ortadan kaldırabilir, böylece bebeğin solunum problemlerinden kurtulmakta mümkün hale gelir. Solunumunda sorun yaşanıyorsa, bebeklerde bir hafta içinde günlük 3 defa rezene çayı verebilir. Bu sayede kısa sürede değişim oluşur.

 • 1 çaykaşığı humana rezene tohumu
 • 1 fincan su

Sıcak suyun içine atılan tohumlar karıştırılarak eritilir ve çay hazır hale gelir.

Antioksidan Özellikleri

Bebekler büyümeyi daha hızlı bir oranda yaşadıklarından, genelde çok fazla yerler. Bunun bir sonucu vücutları daha elimine edilmemişse, çevrelemekte olan hücreler ve dokularda hasara sebep olan birçok serbest radikal salgılar. Vücuttaki bu tür serbest radikalleri ortadan kaldırmak bebeğe düzenli olarak verilmeli ve taze şekilde demlenmelidir.

Göz Enfeksiyonları

Çay oldukça yönlü bir bitkidir. Bunun nedeni, bebeğin gözlerini enfeksiyonlardan korumak için tıbbi bir göz yıkama olarak da kullanılabilir.

 • Çay kutu üzerindeki detaylara göre demlendikten sonra içine pamuk batırılır ve gözlerdeki sorun için 15 dakika aralıklı şekilde uygulanır.

Doğal Müshil

Bebeklerin bazıları beslenme sonrasında mide kabızlığı yaşanır. Bu da beslenmeyi zorlaştıracak ve çok ağlamasına neden olacaktır. Hazırlanan içecek sindirim, kabızlığa yol açacak şekilde engellenecektir. Bebekler için rezene çayı hazırlamak böylelikle bebeğinizin sindirim sisteminin bu tür bakterileri yok ederek ve kabızlığı temizleyerek sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Humana Rezene Çayı Nasıl Hazırlanır?

 • Rezene tohumu 2 tutam
 • Su
 • Karahindiba 1 tutam
 • Bir tatlı kaşığı bal

1 su bardağı su kaynatılır. Sıcak suyun içine karahindiba yaprağı ve humana rezene tohumu üzerine dökülür. Yaklaşık 10 dakika boyunca bekletilir. Sonra çayı elde etmek için karışımı süzmek gerekmektedir. Daha sonra, bebeğin tatlandırılması için 1 tatlı kaşığı bal ilave edilir. Bebeğe bir fincan çay günde üç kez aralıklı olarak verilir. Bebekler için doğal bal kullanımı yapılmalıdır. Bebeğin çayına süt eklenmesi sağlıklı bir muamele ile birleşen rahatlatıcı bir tedavi için iyi bir fikirdir. Bebeğe bu içecek verilirken bazı önlemler alınması önemlidir.

Çay anti-oksidan özellikler içerdiğinden, tohumları çok sıcak bir sıcaklıkta kaynatılması anti-oksidanların kaçmasını önler. Bundan kaynaklı olarak çay anti-oksidan özelliklerini kaybeder. Bu nedenle, bu tohumları düşük ısıda kaynatılmalıdır. Tohumları filtrelenir, soğumaya bırakılır ve bebeğin bir bardak çayı rahat bir şekilde aralıklı içilmesine izin verilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı