Diğer Çaylar

Hint Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Hint çayının özel yapım olması ve birçok çeşidinin bulunması sayesinde farklı sağlık sorunlarının tedavisinde etkili olarak içilmektedir. Hint çayının tarifleri ve demlenme şekli

Hint Çayının Faydaları

Çayın faydaları arasında ilk olarak enfeksiyonların tedavisinde etkili olan ve grip ya da soğuk algınlığı gibi hastalıkların oluşması halinde içilmesi önerilmektedir. Viral yollarla bulaşan hastalıkların hızla iyileşmesini düzenli içilmesi sonucunda sağlayacaktır. Ayrıca içerisinde ki maddeler sayesinde vitamin ve mineral deposu olacağı için bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde etkili olacak özel bir çaydır. C vitamin deposu olarak bilinen Hint çayının bağışıklığı güçlendirmesi sayesinde hastalıklara karşı koruyacaktır. Ayrıca kolesterol dengeleyici özelliği ile de bilinen şifalı bir bitkidir. Çayının kalp ve damar sağlığına bu sebeple çok faydalıdır. Kolesterol sonucunda damarlarda biriken plak oluşumunu engelleyecektir. Ayrıca damar darlığı şikayeti olanların da damar genişlemesinde etkili olur.

İçerisinde kafein bulunmaktadır. Bu sebeple de çayın çok geç saatlerde içilmesi önerilmez. Uyku problemi olan ve alerjik reaksiyonları gelişen kişilerin de bu çayı içmemeleri gerekiyor.

Tarifleri ve Yapım Aşamaları

 • 1 tatlı kaşığı Hint çayı
 • 200 gram su

Damar hastalıkları başta olmak üzere dolaşım sistemine faydaları saymakla bitmeyen adeta vitamin ve mineral deposu olan bu çayı demleyerek içmeniz için aktarlardan ilk olarak satın alacağınız çayının hangisi olacağını bilmelisiniz. Birçok farklı türü bulunmaktadır. Sizler hangi sağlık sorununuza faydalı olmasını istiyorsanız ona uygun olanını almanız önerilmektedir. Her zaman için demleyeceğiniz suyun klor içermeyen bir su olmasına dikkat etmelisiniz. Birçok uzmanın önerisi her zaman bitki çaylarını demlerken hazır su kullanarak demlemeniz yönünde olacaktır. Kaynamış suyun içerisine çayı atarak demlemesi için beklemelisiniz. Demini alabilmesi için kabın ağzı kapalı olacak şekilde en az 10 dakika boyunca beklemelisiniz. Demini aldığını suyun renginin değişmesinden anlayabilirsiniz. Süzdükten sonra içebilirsiniz.

Tarçınlı Hint Çayı

 • 1 tatlı kaşığı Hint çayı
 • 1 çubuk tarçın
 • 1 fincan su

Zayıflama konusunda etkilerinin saymakla bitiremeyecek olduğumuz tarçının Hint çayı ile demleyerek içmeniz çok faydalı olmaktadır. Metabolizmanın hızlanarak iştah kesici özelliğinden faydalanabilmek için mutlaka bu çayı günde 2 defa aç karnına içmelisiniz. Demleyebilmek için ilk olarak suyun içerisine çubuk tarçın konularak 10 dakika boyunca kısık ateşte suyun kaynaması beklenmelidir. Suyun kaynamasının ardından ocağın altı kapatılarak içerisine Hint çayından belirtilen miktarda konulmalıdır. Demini tam olarak alabilmesi için ağzını kapatarak 5 ile 10 dakika boyunca beklemelisiniz. Suyun renginin değişmesi ile birlikte süzerek içebilirsiniz.

Sütlü Hint Çayı

 • 1 tatlı kaşığı Hint çayı
 • 1 su bardağı su
 • 1 su bardağı süt
 • 1 çubuk tarçın
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı bal

Hint çayı kullanarak çok farklı süt içeren çayları demlemek mümkündür. Tek olarak çayını kullanarak demleyeceğiniz gibi farklı tatlar vermesi için değişik baharatlar kullanarak da demlemeniz mümkün olacaktır. Çayı demleyebilmek için ilk olarak tarçının suyun içerisine konularak karıştırılmalıdır. Bu çayı demleyeceğiniz zaman 2 kişilik olduğunu da bilmelisiniz. Suyun kaynaması ile birlikte içerisine çayı ve karabiber de eklenerek demini alması için bir süre beklemeniz uygun olacaktır. Suyun renginin değişmesi ile birlikte hafif ılık olan sütün içerisine konulması için süzmelisiniz. Süzmenin ardından içerisine tat vermesi amacıyla bal ilave edilir ve karıştırılarak süt ile su karıştırılmalıdır. Ağzı yakmayacak kadar ılık olması durumunda içebilirsiniz.

Limonlu Hint Çayı

 • 1 tatlı kaşığı Hint çayı
 • Çeyrek limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Çayın birçok alanda sağlığa faydaları olduğu kanıtlanmıştır. Birçok baharat kullanılarak harmanlanan ve piyasa da satılan çay türü bulunmaktadır. Bu sebeple de sizin damak zevkinize uygun olanını tercih ederek aktarlardan satın alabilirsiniz. Çayı içerken tadının bir nebze acı olması sebebi ile içmekte zorlanan kişilere önerilen tatlandırma yöntemi her zaman için bal olmaktadır. Şeker ya da başka bir kimyasal olan tatlandırıcı ilave ederek içmekten uzak durmalısınız. İlk olarak çekirdeklerini ayıklamalı ve limonu küçük dilimler halinde keserek suyun içerisine koyup en az 10 dakika kısık ateşte kaynamasını beklemelisiniz. Suyun kaynamasının ardından damak zevkinize uygun olan çaydan 1 tatlı kaşığı miktarında suyun içerisine konularak demini alması gerekmektedir. Suyun demlenmesinin ardından süzülerek içerisine bal ilave edilir ve karıştırılarak içilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı