Diğer Çaylar

Hindistan Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Vitamin ve mineral deposu olması ile bilinen çayın damar sağlığı için etkili olduğu kadar ruhsal sorunları yaşamakta olan kişilere de tavsiye edilmektedir. Çayın faydaları, tarifleri ve demlenme şekli.

Hindistan Çayının Faydaları

Yavaş metabolizmaya sahip olan kişilerin daha hızlı bir metabolizmaya sahip olarak hızlı ve sağlıklı kilo vermelerini sağlayacaktır. Çayı demleyerek içilmesi ayrıca sindirim sisteminin normal çalışmasını sağlar. Bu sebeple de yaşanan kabızlık, hazımsızlık, gaz ve mide bulantısı gibi şikayetlerin de azalmasında etkili olacaktır. Dolaşım sistemine de faydalı olması ile bilinmektedir. Kalp ve damar sisteminin daha iyi ve sağlıklı çalışmasını sağlayacak bir bitkisel çay olmaktadır. Kolesterol dengesini kuracak olduğu için kişilerin damarlarında biriken plakların da yok olmasını sağlar. Damar daralması olan kişilerde çayın düzenli içilmesi ile birlikte damarların genişlemesini de sağlayacaktır.

Hindistan çayının içerisinde kafein bulunmaktadır. Bu sebeple de çok fazla içilmesi önerilmeyeceği gibi aynı zamanda da çayın içiminin kesinlikle geç saatlerde olmamasına dikkat etmelisiniz. Uyku problemi yaşayan kişilerde bu çayı içerken dikkatli olması gerekmektedir.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 1 tatlı kaşığı Hindistan çayı
 • 200 gram su

Hindistan çayının değişik türleri bulunmaktadır. Bu sebeple de sağlığa faydalı olan Hindistan çayının hangisinin olduğuna siz karar vermelisiniz. Hepsi aynı şekilde demlenerek içilmektedir. Bu sebeple de tercih ettiğiniz çayın tarifinin aynı şekilde demlenerek olduğunu bilmelisiniz. Bu çayın içerisinde yüksek oranda kafein bulunmaktadır. Bu sebeple de çok fazla içilmemesi gerekiyor. Demleyebilmek için bir fincan için bir tatlı kaşığı miktarında bitkiden kullanmanız önerilmektedir. Kaynamış suyun içerisine atarak kabın ağzını kapatıp en az 10 dakika boyunca demini alması beklenmelidir. Demini alması ile birlikte süzülerek ağzı yakmayacak kadar ılık olması durumunda içilmesi gerekiyor.

Ballı Hindistan Çayı

 • 1 tatlı kaşığı Hindistan çayı
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Demlemiş olduğunuz sağlığa faydalı şifalı bitkiler arasında olan çayın demlenmesi sonucunda bazı kişilerde çayın tadını sevmedikleri için içmekte zorlanmaktadır. Tadını sevmeyenlerin şeker ya da başka bir tatlandırıcı koymaları sonucunda faydalarının azalmasına neden olur. Bu sebeple de içerisine sadece tatlandırması için organik bal ilave edilerek içilmesi bitkinin sağlığa olan faydalarının olmasını sağlayacaktır. Bu sebeple de çayı demlerken ve içerken mutlaka içerisine bal ilave etmelisiniz. Bir fincan kaynamış suyun içerisine Hindistan bitkisinden bir tatlı kaşığı atılarak ağzı kapatılmalıdır. Demini alabilmesi için 10 dakika boyunca beklenmelidir. Suyun renginin değişmesi ile birlikte süzülerek içerisine bal ilave edilmelidir. Karıştırılmasının ardından içiminin daha kolay olacağı için içilir.

Limonlu Hindistan Çayı

 • 1 tatlı kaşığı Hindistan çayı
 • Çeyrek limon
 • 200 gram su

Bol miktarda C vitamin deposu olan bu çayı demleyerek içmeniz sağlığa olan faydaları ile bilinmektedir. Çayı demlemek ve içmek oldukça kolay olmaktadır. Her zaman için taze kesilmiş limondan bu çayı demlemeniz gerekmektedir. İlk olarak çeyrek limonun çekirdeklerini çıkarmalı ve küçük dilimler halinde kesmelisiniz. Daha sonradan ise suyun içerisine koyun ve kısık ateşte kaynamasını beklemelisiniz. Suyun kaynaması ile birlikte içerisine 1 tatlı kaşığı miktarında Hindistan bitkisi konularak demini alabilmesi için ağzı kapatılarak beklenmelidir. Demini alması ile birlikte suyun süzülerek isteğe göre içerisine bal ilave edilerek ya da sade demini alması ile birlikte içilmelidir.

Sütlü Hindistan Çayı

 • 1 tatlı kaşığı Hindistan çayı
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 fincan süt

Hindistan çayının içerisinde yüksek oranda kafein bulunması sebebi ile içen kişilerde bazen uykusuzluk yapması ile bilinmektedir. Bu sebeple de normal su ile demlenmesi sonucunda kafein sebebi ile uykusuzluk yapma riski daha fazla olmaktadır. Bu çayı demleyerek içerken kafein miktarının azalarak uykusuzluk ya yapmasını engellemek için normal su yerine süt kullanarak demlemeniz daha etkili olacaktır. Özellikle de geç saatlerde içilecekse mutlaka süt ile demlemeniz tavsiye edilmektedir. Sütü kısık ateşte kaynamanız ve daha sonradan içerisine 1 tatlı kaşığı Hindistan çayı atarak demini almasını beklemelisiniz. Süzdükten sonra çayın tadını alabilmesi için içerisine bal ilave ederek karıştırın ve bu şekilde için. Çayın çok içilmesi sonucunda bazı kişilerde alerjik reaksiyonların gelişmesi söz konusu olabilir. Bu sebeple de çayın günde 2 fincandan fazla içilmemesi gerekmektedir. Ayrıca alerjisi gelişen kişilerin ise bu çayı içmeyi bırakmaları çok önemli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı