Bitki Çayları

Hibiskus Çayı Nelere İyi Gelir? Ebegümecinin Faydaları

Halk arasında ebegümeci olarak da bilinen hibiskus çayı özellikle kalp ve damar hastalıkları ve tansiyon problemleri için uzmanların bir numaralı tavsiyeleri arasında yer alıyor. İşte tüm faydaları…

Hibiskus Çayı Faydaları 

Halk arasında ebegümeci adıyla bilinen hübiskus bitkisi çok eski tarihlerden beri alternatif tıptaki yerini korumaktadır. Geçmişten günümüze dek bir çok hastalığın bitkisel tedavisinde etkileri kanıtlanmış olan bu bitki özellikle bitki çayı olarak tüketilebilir. Peki ebegümeci hangi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir? İşte tüm faydaları ve olası yan etkileri…

ebegümeci

Ebegümeci çayının en büyük etkisi kan dolaşımı, kalp ve karaciğer sorunları üzerindedir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu bitkinin çayının karaciğer üzerinde güçlü bir arındırıcı etkisi var. Özellikle uzun süreli alkol kullanımı sonucunda karaciğerde oluşan hasarların tedavisinde etkin rol oynamaktadır.

Vücuttaki yağlanmayı önlemeye yardımcı olan hibiskus çayı diyet yapan ve kilo vermeye çalışan kişiler için de tercih edilmesi gereken bitki çayları arasındadır. Kandaki yağ moleküllerinin artışı sonucu ortaya çıkan ve bir çok kalp ve damar hastalığına da davetiye çıkaran kolestrol hastalığı için de uzmanlar günde 3 fincana kadar tüketilecek hibiskus çayının faydalı olacağını vurguluyor. Damar çeperleri içerisindeki lezyonların da onarımında bu çayın etkileri adından söz ettirmektedir. Düzenli kullanımda damar çeperlerini güçlendirerek kan basıncını düzenlediği tıbben de kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra egzama gibi hastalıkların bitkisel tedavisinde de gerek çay olarak tüketimi gerekse pansuman uygulamasında kullanımı tavsiye edilmektedir. 

Ancak her bitkide olduğu gibi bazı semptomları taşıyan hastalarda yan etkiler görülebilir. Özellikle hipertansiyon ve ülser hastaları için tavsiye edilmez. 

Ebegümeci veya bir diğer adıyla hibiskus bitki çayı bir çok faydasının yanı sıra ileri derecede reflü veya ülser hastalarında midenin asidik salgısını arttırdığı için yan etkiler göstermektedir. Bu nedenle bu hastaların mümkün olduğunca kullanmamaları gerekir. Buna ek olarak alerjisi bulunan kişilerde de ciddi yan etkiler gösterebilir. Özellikle 3 yaş altındaki çocukların alerjik reaksiyonlara karşı bünyeleri daha zayıf olduğundan kesinlikle önerilmez. Hamile kadınlar ve emziren anneler içinse kullanım tavsiyeleri konusunda fikir ayrılıkları vardır. Ancak herhangi bir alerjisi veya reflü, ülser gibi bir hastalığı olmayan hamile veya emziren kadınların düzenli kullanımda bulantı ve kusma şikayetlerinde belirgin bir azalma olduğu gözlemlenmiştir. 

Hübiskus Çayının Hazırlanışı ve Kullanımı

Her bitki çayında olduğu gibi hibiskus bitkisinin çayının hazırlanışında da dikkat edilmesi gereken unsurlar söz konusudur. Bitkinin besin değerlerini kaybetmemesi açısından hazırlama tavsiyelerine uyulmasında fayda vardır. Hibiskus çayının iyi geldiği sayısız hastalığın yanı sıra bir çok kişi tarafından tercih edilmesinin bir diğer nedeni de hoş aroması ve tadıdır. Bunun yanı sıra temini de oldukça kolaydır. Tüketmek isteyen kişiler aktarlardan kolaylıkla temin edebilirler.

Genellikle kuru olarak aktarlardan temin edilebilen bu bitki doğal yollar ile yetiştirildiğinde taze olarak da tüketilebilir. Ancak kuru olarak alacağınız hibiskusun nemli olmamasına dikkat etmelisiniz. Nemli kalan bitkilerde insan vücudu için zararlı mantar türevleri üreyebilmektedir. 

Hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususların en önemlisi demlenme süresidir. Gereğinden fazla bekletilen veya su ile yüksek ısıda kaynatılan ebegümeci bitkisinin zengin vitamin değerleri yok olacaktır. Kullanım miktarı kişinin hastalıklarına ve yaşına göre değişiklik gösterebilir. Uzmanlar genellikle günde 3 fincandan fazla kullanımını tavsiye etmemektedir. Bunun nedeni mide ve bağırsak sorunlarına yol açabilmesidir. Bunun yanı sıra bazı kişilerde aşırı kullanımda alerjik etkiler görülebilir. Hamile kadınların ve emziren annelerin ise doktora danışmadan tüketmemeleri ve doktor tavsiye ettiği sürece günde 2 fincandan fazla içmemeleri gerekir. 

tarifleri

Ebegümeci Çayı Tarifi

  • 1 çorba kaşığı hibiskus
  • 2 bardak su
  • Bir tatlı kaşığı karadut pekmezi

Bu tarif günlük kullanıma uygun olup kanı temizlemekte ve vücudu toksinlerden arındırmada oldukça etkilidir. Su küçük bir tencere içerisine alınır ve ısınmaya bırakılır. Kaynama noktasına ulaşmadan hibiskus bitkisi içerisine atılır ve 10 dakika kaynatılır. Ardından posası süzülerek ışık almayan ortamda 5 dakika demlendirilir. Ilık olarak tüketilmeden önce içerisine karadut pekmezi eklenir. 

Hibiskus Kürü

  • 2 çay kaşığı hibiskus
  • 1 çay kaşığı zencefil
  • 1 adet kabuk tarçın
  • Yarım limon suyu
  • 1 bardak su

Vücuttaki yağ yakımını destekleyen ebegümeci zayıflamak isteyen kişiler tarafından kür olarak da tüketilebilir. Bu tarif günlük kullanıma uygundur ve günde 2 fincan yemeklerden yarım saat önce içilmelidir. Bir bardak su içerisinde hibiskus bitkisi, tarçın ve zencefil 3 dakika kaynatılır. Ardından süzülür ve ılınmaya bırakılır. Ilık bir kıvama gelen kür içerisine limon suyu eklenir. Ilık olarak içilir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı