Bitki Çayları

Hatmi Çiçeği Demleme Yöntemleri ve Sağlık Açısından Faydaları

Taze ya da kurutulmuş hatmi çiçekleri ile sıcak ya da soğuk çaylar hazırlayabilirsiniz. Sağlık açısından birçok faydaları olan bu çayı demlerken ise bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 Hatmi Çiçeğinin Faydaları 


Hatmi çiçeği nasıl demlenir? 

Hatmi çiçeği C vitamini ve flavonoidler açısından zengin mineraller içerir. Halk arasında üst solunum yolu enfeksiyonlarında, hipertansiyonu düşürmek için ve karaciğer sağlığını korumak amacıyla yıllardır tıbbi bir bitki olarak kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalar bitkinin çiçeklerinden hazırlanacak çayın kan şekerini düzenlediğini ve menstrual sancıları azalttığını göstermektedir. Ebegümecigiller ailesinden olan bitki eski Mısır uygarlığında şekerleme ve tatlandırıcı olarak kullanılmıştır. Kronik öksürük şikayetlerinde, bakteriyel ve viral enfeksiyonlarda güçlü bir antiseptik ilaç gibi etki göstererek iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca depresyon tedavisi gören kişilerde mutluluk hissini arttırdığı, pozitif düşünceyi tetiklediği ve daha enerjik hissetmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Çiçekler çiğ olarak tüketilebileceği gibi haşlanarak ya da kızartmaları tatlandırmak için de kullanılabilir. Halk arasında popüler olan çiçeğin çayı ile ilgili olarak rahmetli sanatçımız Barış Manço’nun da bir şarkısı bulunmaktadır. 

Ancak yanlış kullanımda bazı yan etkileri de olabilir. 

Yan Etkileri 

Her sağlıklı besin aşırı tüketim ya da yanlış kullanımda bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Hatmi çayı da yanlış ve bilinçsiz kullanımda bazı istenmeye etkilere neden olabilir. Örneğin; hamile kalmaya çalışan kadınlar hatmi ile hazırlanacak çaylardan ve tatlılardan kaçınmalıdır. Bunun nedeni bitkinin çiçekleri içinde yer alan enzimlerin kadınlarda östrojen seviyesini etkilemekte ve hamile kalma olasılığını azaltmaktadır. Ayrıca, hipertansiyon hastaları aşırı şekilde hatmi çayı içerlerse bu sefer de düşük tansiyon şikayeti ile karşılaşabilirler. 

Çocuklar yanlışlıkla ve çiğ olarak bitkinin taze çiçeğini yutarlarsa herhangi bir yan etkisi olmamakla birlikte 7 yaşından önce grip gibi enfeksiyonlarda çocuklara hatmi çayı verilmesi önerilmez. 

Tarifler ve Demleme Yöntemleri 


Mısır Usulü Soğuk Hatmi Çayı

Hatmi Çayı 

 • 1 çay bardağı ölçüsünde taze ya da kuru hatmi çiçeği 
 • 4 bardak ölçüsünde soğuk su 
 • İsteğe bağlı olarak limon dilimi ya da bal 

Hazırlanışı: Eğer çayınızı taze yapraklardan hazırlamak istiyorsanız öncelikle çiçeğin tabanındaki yeşil kısımları ve polenlerin olduğu orta bölgeyi temizleyin. Eğer kurutulmuş çiçekleri kullanıyorsanız böyle bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Daha sonra taze ya da kuru yaprakları soğuk su içine atarak kaynatın. Fakat kaynatma işlemini uzun tutmayın. Bir taşım kaynaması yeterlidir. Daha fazla kaynatmak bitkinin özlerini kaybetmesine neden olabilir. Ocağını altını kapattıktan sonra çayınızı 15 dakika boyunca dinlenmeye bırakın. Servis sırasında bal ya da limon dilimi kullanarak servis edebilirsiniz. Bu tarif sıcak ya da soğuk servise uygundur. Soğuk servis için çayınızı 2 saat buzdolabında bekleterek buzla birlikte servis edebilirsiniz. Her iki şekilde de lezzetli ve faydalıdır. 

Mısır Usulü Soğuk Hatmi Çayı   

 • 2 çay bardağı hatmi çiçeği 
 • 2 litre soğuk su 
 • 1 fincan bal 
 • 1 dal taze nane
 • 1 çay kaşığı vanilya özü 
 • 1 dilim zencefil 
 • Yarım su bardağı limon suyu 

Hazırlanışı: Soğuk su içine kurutulmuş yaprakları atarak kısık ateşte kaynamaya bırakın. Su kaynamaya başlar başlamaz ocağın altını kapatarak nane, zencefil ve vanilya özünü ekleyin. Bu şekilde ağzı kapalı bir kapta 15 dakika dinlenmeye bırakın. Daha sonra bir tülbent ile çayınızı cam bir sürahi içine süzerek bal ve limonu ekleyin. Soğuk olarak servis edin.

Bu çay Mısır’da değerli misafirleri ağırlamak için hazırlanmaktadır. Sizler de değerli misafirlerinizi sıcak yaz günlerinde şımartabilirsiniz. 

Boğaza İyi Gelen Çay 

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş hatmi çiçeği 
 • 1 çubuk tarçın
 • 1 tutam taze nane yaprağı
 • 1 dilim limon kabuğu 
 • 1 bardak kaynar su 
 • Tatlandırmak için bal 

Hazırlanışı: Kaynar su içine tarçın, limon kabuğu ve hatmi çiçeklerini ekleyin. Bir dakika boyunca kaynatın. Ocağının altını kapattıktan sonra nane yapraklarını ilave edin. 15 dakika demlendikten sonra bal ilave ederek ılık için.

Daha aromatik bir lezzet için limon kabuğu yerine portakal kabuğu de ekleyebilirsiniz.

Özellikle boğaz tahrişi ve ses kısıklığında iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olacaktır. 

Püf noktası: hatmi çiçeği ile hazırlayacağınız çaylarda asla bitki yapraklarını çok fazla kaynatmayın. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı