Bitki Çayları

Hatmi Çiçeği Faydaları Nelerdir? Çay Hazırlamak İçin Dikkat Edilecekler

Hatmi çayının demlenmesi adına verilen tarifler birebir uygulanmalıdır. Bu uygulamaların yanında kullanım konusunda dozajın da ayarlanması gerekir.

Faydaları

İdrar Sorunları

Hatmi bitkisi sıklıkla sistit, böbrek taşı gibi idrar problemleri için kullanılır. Üriner sisteme özgü bir dürtü olmanın yanı sıra, birçok idrar probleminde daha fazla yardımcı olabilecek bir diüretiktir. 

Enflamasyon

Hatmi çiçeği bitkisi neredeyse hemen hemen her daim ülser, kolit ve kabızlık gibi sindirim sistemindeki iltihaplı problemler için faydalı etkiler sunar. İltihabı yumuşatmanın yanında hatmi kökü de sindirim sistemi içindeki herhangi bir yarayı iyileştiren özellikler taşır.

Soğuk ve Grip Mevsimi

Faydalı bitki soğuk algınlığı ve grip mevsimi döneminde kullanılan harika bir içecek elde etmeyi sağlar. İltihaplı sorunları ve boğaz ağrısını yatıştırır. Bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan fagositozu uyarır. Hatta balgamın yok olmasını, soğuk havalarda ve sıcak havalarda ciğerlerde olması gereken nemin elde edilmesini sağlar. Son zamanlarda bitki üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar bunun güçlü bir anti-tussive otu olduğunu göstermiştir. 

Çay Demleme

Klasik Demleme

 • 5 bardak su
 • 1 yemek kaşığı kesilmiş ve elenmiş hatmi kökü

Tencere içine alınan su kaynama seviyesine getirilir. Ardından içine hatminin çiçekleri atılır. 20 dakika boyunca ağzı kapalı bir şekilde kısık ateş üzerinde pişirilir. Bir süzgeç veya tülbent ile süzülmesi gerekmektedir. Servis yapmadan önce istenirse tatlandırma yapılabilir. Bunun için doğal bal ile şeker kullanımı yapılmalıdır.

Kök ve Çiçekler

Hatmi çiçeğinden ve kökünden hazırlanacak olan sıcak ya da soğuk içecekler alınabilecek en fazla müsilajı sağlar. Soğuk infüzyon birkaç saat sürer, bu yüzden bir tutam varsa, düzenli bir sıcak çay infüzyonu ya da bir fincan su içinde toz kökün bir çay kaşığı karıştırmak bir mide ağrısı için gerçekten iyi çalışır.

 • 1 çorba kaşığı hatmi çiçekleri ile kök kısımları
 •   4su bardağı içe suyu ya da filtrelenmiş

Hazırlanan bitki çayı demlemek adına satılan kapalı süzgeç içine alınır.  Bitkinin üzerine oda sıcaklığında su dökülür. Askıda kalan bitkinin kapalı olduğundan emin olmak önemli bir detaydır. En az 4 saat bekletin, 8 saat ya da gece boyunca daha iyi olacaktır. Uyanıldığı zaman1 fincan ilk, gün boyunca bir başka yarım ve her gün yatmadan önce üçüncü fincan içilmesi gerekir. Kişi kendine zaman ayırmak konusunda sorun yaşıyorsa bu tarifi 2 günlük yapmakta mümkündür. Tarifi birebir oranında yükselterek hazırlamak yeterli olur.

Zayıflama

 • 1 tatlı kaşığı kuru hatmi çiçeği
 • 1 su bardağı kaynar su

Hatmi çiçeklerinin üzerine direkt olarak kaynar su dökülür. 10 ile 15 dakika kadar kaynatıldıktan sonra süzülen karışımın içine yarım limonun suyunun eklemesi yapılır. Soğuk ya da sıcak şekilde tüketilebilir. Soğuk çay hazırlamak için oda sıcaklığında soğuyan içecek buzdolabında bekletildikten sonra tüketilmelidir. Günde 2 defa öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra tüketilir. Düzenli şekilde alınması oldukça önemlidir. Bu sayede sindirim kolaylaşır ve kişilerin metabolizmalarının hızlarında artış olur.

Öksürük

 • Bir öksürük ve solunum ajanı olarak, 2 gram kök bir bardak soğuk suya konulur.
 • İki saat bekletildikten sonra gargaralanmalıdır.

Topikal Kullanım

 • Topikal kullanım için, rendelenmiş kök, kalın bir macun oluşturmak için yeterli ılık suyla karıştırılır.
 • Temiz bir bezin içine yayılmalıdır.
 • Tahriş olmuş bölgeye gerektiği gibi uygulamak gerekir.

Dozaj ve Yönetim

Bitkinin sağlık açısından almanın en iyi yolu çaylar ve takviyelerdir. Çaylar evde kolaylıkla hazırlanır. Takviyeler 5 mg’lık bitkisel tabletler günde bir kez alınabilir. Sıvılar ise günde 3 defa alınabilmektedir.

Potansiyel Yan Etkileri

Bitkinin bilinen hiçbir toksisite seviyesi yoktur ve genel olarak tamamen güvenli olduğu düşünülür. Hatmi sıvı preparatları şeker ve / veya alkol kullanımını içerebilir. Diyabet, alkol bağımlılığı veya karaciğer hastalığı olan kişiler çayın kullanımı konusunda dikkatli olmalıdır. Hamile veya emziren kadınlar için kullanım kesinlikle önerilmez. Emziren kadınlarda süt üretiminin artırılması konusunda hatminin çiçek ve kökünün kullanımı ile ilgili güncel çalışmalar yapılmaktadır. Yalnız elde edilen sonuçlar resmi değildir ve halen araştırılmaktadır. Hatminin diğer ilaçların emilimini engelleyebileceği ve bu nedenle başka bir ilacın alınmasından en az bir ile iki saat sonra alınabileceği ihtimali vardır. Herhangi bir besin takviyesi ile kullanıldığı zaman kesinlikle dikkatli olunmalıdır. Bu takviyeler ile beraber alındığı zaman kan şekeri seviyelerinde bir azalmaya neden olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı