Bitki Çayları

Hatmi Çiceğinden Hazırlanan Çayın Faydaları Nelerdir?

Hatmi çiçeğinden hazırlanan çay sağlık sorunları için faydalı yararların elde edilmesini sağlar. Bu faydalar için düzenli şekilde tüketim yapılmalıdır.

Faydaları

Hatmi çiçeği sağlık için fayda sağlayan bir ot türüdür. Althaea officinalis olarak bilimsel olarak bilinen hatmi, kısa yuvarlak yaprakları ve küçük soluk çiçekleri olan bir Afrika bitkisidir. Başlangıçta Mısırlılar tarafından tıbbi olarak kullanılmıştır. Kullanımı daha sonra Fransız tarafından benimsenmiştir. Bugün, çok çeşitli tıbbi kullanımları bulunur. Sağladığı faydaları arasında;

 • Hatmi çiçeği en sık boğaz ağrılarını ve kuru öksürükleri hafifletmek için kullanılır
 • Bitki özellikle yapraklar ve kökler, antitusif, mukuslu ve antibakteriyel özelliklere sahip polisakkaritler içerir. Bundan dolayı hatmi ağızdan ve özellikle boğaz ağrısından alındığında ağızda ve boğazda iltihaplı zarlar üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. 
 • Öksürük önleyici özellikler kuru öksürüğün azaltılmasına yardımcı olur ve daha fazla tahriş olmasını önler.
 • hatmi mide ekşimesi, hazımsızlık, ülseratif kolit, mide ülserleri ve Crohn hastalığı dahil olmak üzere bazı sindirim bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. 
 • Boğaz ağrılarını yatıştırdığı mekanizma gastrointestinal mukozaya da uygulanır.
 • Düzenli hatmi tüketimi ülseratif kolit ve Crohn ağrılarına yardımcı olur ve mide ülserlerini perforasyondan korur.
 • Bitkinin özü bazen kremlere eklenir. egzama ve kontakt dermatit gibi enflamatuar cilt durumlarını tedavi etmek için tercih edilmektedir.
 • Hatmi, radyolojik özofagus muayenesine yardımcı olabilir.
 • Bu bitkinin astım gibi solunum rahatsızlıklarına yardımcı olabileceğine dair geçici kanıtlar vardır.
 • Kemik suyu, jelatin ve fermente gıdalar ile birlikte, hatmi kökü gibi mucilajinöz otlar bazen bağırsak astar bütünlüğünü iyileştirmek için çay veya soğuk infüzyon olarak tüketilir.

Hareket Mekanizması

Hatmi, zarları kaplayan kalın bir yapışkan madde üreten bir müsilaj olarak insan vücudunda çalışır. Bitkinin özü, anti-inflamatuar özellikler içeren flavanoidler içermektedir. Flavanoidler enflamasyonu azaltabilme özelliğine sahipken müsilaj onları yerinde tutmak adına çalışır ve daha fazla hasarın önüne geçer. Ekstraktlar aynı zamanda fagositozu da indükler. Bu sayede belirli hücrelerin bakterileri, ölü hücre dokularını veya diğer katı parçacıkları içine aldığı süreçtir. Bu da iyileşme sürecini hızlandırma konusunda destek olur. Müsilaj, kolona ulaşıncaya kadar değişmeden bu şekilde kalır. bu nedenle çoğu iltihaplı sindirim bozukluğu üzerinde oldukça iyi çalışır.

Hatmi ayrıca doğal olarak oluşan bir amino asit olan Asparajin içerir. Vücut tarafından üretilebileceği için bir esansiyel amino asit değildir. Bundan dolayı bir besin takviyesi olarak gerekli değildir. Asparajin ilk olarak, bol miktarda bulunan Asparagus meyvesinden ve dolayısıyla Asparagine’den tanımlanmıştır. Daha sonra diğer bitki ve hayvan besin kaynakları yelpazesinde tanımlanmış ve bir amino asit olarak tanımlanmıştır.

Kullanılabilirlik ve Doz

Hatminin kökleri ve yaprakları en yaygın olarak kullanılan ilaçlardır. Hatmi çoğu zaman tentür, kapsül ve çay şeklinde bulunabilir. Tercih edilen form ve dozaj, tedavi edilmekte olan spesifik rahatsızlığa bağlı olarak değişir.

 • Boğaz ağrısı ve kuru öksürüklerin tedavisinde tercih edilen form tentürdür. Bir ile iki çay kaşığı günde iki ile üç kez alınması gerekir. 
 • Mide ülserleri ve hazımsızlık için çay oldukça iyi çalışır. Önceden hazırlanmış çaylar satın alınabilir ya da iki ya da beş çay kaşığı toz halinde ya da kurutulmuş yapraklarla ve 1 su bardağı ile kaynatılarak çay olarak yapılabilir. Hem toz kökünü hem de kuru yaprakları içeren çay en etkili gibi görünmektedir.
 • Kapsüller, günde altı gramlık bir dozajda Crohn ve ülseratif kolit için kullanılabilir.
 • Hatmi çiçeğinde ticari olarak hazırlanan merhemler, kremler ve öksürük şurupları da bulunur. Yalnız bu formların bulunması zor bir şey değildir. Çoğu bitkisel ürün deposunda, bazı doğal veya organik marketlerde ve sağlık gıda mağazalarında daha yaygın biçimler bulunabilir.

Çay Tarifi

Klasik Çay

 • 1 tatlı kaşığı kuru ya da taze hatmi çiçeği
 • 1,5 su bardağı filtrelenmiş içme suyu

Ocak üzerinde kaynatılan su direk olarak bitkinin üzerine dökülür ve ağzı kapatılarak 10 dakika kadar bekletilir. Bekleme süresi içinde tüm faydalı özellikle içe suyunun içine geçer. Ardından süzgeç ya da tülbentten geçirilen çay süzülmüş olur. Günde 2 defa sağlık sorunları için tüketilir. Dozajının ayarlanması çok önemlidir.

Limonlu

 • 1 tatlı kaşığı kuru ya da taze hatmi çiçeği
 • 1,5 su bardağı filtrelenmiş içme suyu
 • Yarım limon suyu

Bitki üzerine kaynatılmış sıcak su dökülür. 10 dakika demlenme sağlandıktan sonra süzülür. İçine yarım limonun suyu eklendikten sonra günde 2 defa tüketilmesi gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı