Çay ÇeşitleriYeşil Çay

Hamilelikte Yeşil Çayın Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Hamilelik döneminde içinde yeşil çayın tüketimi konusunda özellikle dozajına dikkat edilmelidir. Dozajının fazla olması yan etkilerin meydana gelmesine sebep olur.

Hamilelikte Yeşil Çay

Çay ve kahve gibi kafeinli içecekler içmeye alışkın olanlar için, aniden içmeyi bırakmak gebelik sürecinde oldukça zor olabilir. Bundan dolayı bu süreçte özellikle kafein içeren yeşil çayın dozajında tüketilmesi gerekmektedir. Kafein alımı konusunda yapılan çalışmalar sonucunda günde 200 mg’dan daha az kafein düzeyinin gebe kadınlarla ilgili sorun yaratmadığını göstermiştir. Bunun ışığında, doktorlar günde 200 mg’dan daha az bir kafein almayı tavsiye ediyor. Bundan yeşil çayda dâhil tüm alımlar konusunda dozajın ayarlanması çok önemlidir. Yemek yenilmediyse, başka bir kafeinli yiyecek ve içecek kullanımı yoksa günde en az 2 – 3 bardak çay tüketimi yapılabilir. Dozajından fazla alınması belli başlı yan etkilerin oluşmasına neden olur.

Bebeğe Etkisi

Bitkisel çayların bebeklere olumsuz etki sağlamaması adına tüketimi yapılmadan önce anne adayının uzmandan bilgi alması gerekir. Çünkü bu çaylardaki içerikler hakkında bilgi eksikliği nedeniyle anne adayı ve bebek için bilmeden toksik durumlar ortaya çıkabilir. Birçok anne kafein yüzünden düşüklükten korkar. İlk ve üçüncü üç aylık dönemde hamile kadınların erken doğum yapacak faktörlere dikkat etmeleri gerekmektedir. Doğum kusurları ve düşük yapma riskleri bitkisel çaylarından alımında daha yüksek hale gelir. Özellikle önerilen dozajlarda alınması oluşabilecek olan risklerin önüne geçer. Gebelik esnasında alınması gereken en önemli olan vitamin folik asittir. Yeşil çayın düşük doğum ağırlığına veya doğum kusurlarına neden olabileceğini desteklemek için yeterli kanıt olmamakla birlikte, söz konusu çay ve folik asit emilimi arasında hala bir ilişki vardır. Yeşil çayın aşırı düzeyde alınması folik asitin emilimini azalttığından dolayı artan fetus üzerindeki etkisi konusunda soru ortaya çıkıyor. Önemli miktarda yapılan çalışmalar kafeinin plasentayı geçebileceğini göstermektedir. Bebeğin metabolizmasını tam olarak geliştirmediğini unutmamak gerekir. Bundan dolayı alınan aşırı dozu fazla tolere edemeyecektir. Uyku bozukluğuna ve artmış fetal kalp hızına neden olabilir.

Gebelikte Faydaları

  • Gebelik döneminde genellikle ılımlı yeşil çay içmek için güvenli sayılır. Bu içecek antioksidanlar açısından zengindir. Bunlar serbest radikallerin vücuttaki hücrelere zarar vermesini önleyen kimyasal bileşiklerdir. 
  • Araştırmalar çayın kanser, kalp hastalığı ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olabileceğini ileri sürmüştür.
  • Gebe kadınlar için yüksek tansiyon, hamileliği tehlikeye atabilecek preeklampsi adı verilen ciddi bir gebelik komplikasyonu olabilir. Bu nedenle çayın yüksek tansiyonu düzenleyebilme yeteneği, gebe kadınlar için yararlıdır.
  • Antioksidan olarak çay metabolizma hızınızı hızlandırmaya yardımcı olabilir ve muhtemelen ruh hali değişimlerinizi stabilize etmeye destek sağlar.
  • Bu içecek sindirim özellikleri ile bilinir. Bundan dolayı gebelikte yaygın olan hazımsızlık ve mide rahatsızlıklarının azaltılmasına yardımcı olur.
  • Yeşil çay içmenin ağız sağlığına ve kemik gücünü artırabileceğini gösteren birçok çalışma vardır. Hamilelerde iyi ağız sağlığı önemlidir. Çünkü gebe kadınlar değişen hormonal düzeylerine bağlı olarak gingivitis ile boğulurlar.
  • Klinik çalışmalara göre çay bağışıklık sistemini sağlam ve güçlü tutmaya sorumlu vücuttaki düzenleyici T Hücrelerini geliştirebilir. Bu şekilde hamilelik sırasında hastalıklarla mücadele edilebilmektedir.

Gebelikte Potansiyel Riskleri

Yeşil çayda bulunan tüm faydalarına rağmen, bu içecek tartışmalıdır. Uzmanların bazıları hamile annelerin içeceği içmesini önerir. Bu içeceğin en önemli dezavantajlarından biri de kafeinli içecek olmasıdır. Her ne kadar çay tek bir kapta, geleneksel bir fincandan daha fazla kafeine sahip olmasa da, hamile kadınların her gün kafein alımına dikkat etmeleri önemli bir detaydır. Tüm hamile kadınlara hamilelik döneminde kafein alımını azaltmaları tavsiye edilir. Bir diüretik olduğundan dolayı kafein vücudun normalden daha fazla su salmasına sebep olabilir. Bu zaten olduğundan daha fazla idrar yapıyor olunacağı anlamına gelir. Yeterli düzeyde su içilmiyorsa çok fazla kafein dehidrasyona yol açabilir. Kafein ayrıca plasentayı geçen bir maddedir ve gelişmekte olan bebeğe kan akışını azaltabileceğini gösteren çalışmalar bulunur. Yüksek düzeyde kafein tüketimleri düşük doğum, ölü doğum, erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebeklere nende olabilir. Teorik olarak, çok fazla yeşil çay içmek vücuttaki folat seviyelerini azaltabilir. Gebelik sürecinde yeterli folik asit eksikliği Spina Bifida gibi artan nöral tüp defektlerine bağlanmıştır. Gebe kalmanın temellerini öğrenmek isteyen kadınlar için yeşil çayın tüketimini azaltmak için hamile kalma şansınızı arttırmak isteyebilir. Folik asit doğurganlığı artırmaya yardımcı olabilir. Ayriyeten çok fazla kafein de bebek sahibi olma şansının önüne geçebilir. Bu risklerin oluşmaması için tüketimi konusunda anne adaylarının öncelikli olarak uzmandan bilgi alması ve dozajında tüketimler yapmaya özen göstermesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı