Bitki ÇaylarıRezene Çayı

Hamilelikte Rezene Çayı İçilir Mi?

Hamilelik döneminde rezene çayı güvenle tüketilebilir ancak düşük tehlikesi, kan pıhtılaşması sorunu ve erken doğum riski olan gebelerde kullanılmaması gerekir. Doktor kontrolünde tüketilmesi gerekir.

Hamilelikte Rezene Çayı


Rezene Bitkisi

Hamilelik döneminde tüketilecek olan bitki çayları arasında en sık tüketilenlerden biri olan rezene hamileliğin hemen her döneminde çeşitli faydalar sunmaktadır. Gebeliğin ilk dönemlerinde sürekli olarak yaşanan bulantı ve kusma gibi sorunların önlenmesinde oldukça etkili olan rezene çayı aynı zamanda beslenme düzenini de sağlamaktadır. Bazı hamilelerde yemek yememe isteği nedeniyle oluşan sağlık sorunlarını önleyen rezene çayı iştah düzenleyerek hamilelerin yemek yemesine de yardımcı olmaktadır.

Hamilelikte şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunlar yaşayanlar için oldukça faydalı olan rezene çayı aynı zamanda mide sorunlarını ve gaz şikayetlerini de en aza indirmeye yardımcı olmaktadır. Gebelikte en sık rastlanan sorunlardan biri olan kansızlığın giderilmesi adına da bu çay düzenli bir şekilde tüketilebilir.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde kasıklarda başlayan ağrıları ve kasılmaları da azaltarak gebenin bedensel olarak rahatlamasını sağlayan bu çay aynı zamanda psikolojik açıdan da zorlu olan hamilelik sürecini daha kolay bir şekilde atlatmaya yardımcı olmaktadır. Soğuk algınlığı ya da sürekli öksürük gibi sorunları olan hamilelerde bu çayı tüketerek sağlıklarına daha kısa sürede kavuşabilirler.

Mide yanmasının sık yaşandığı ilerleyen dönemlerde bayanların rahatlamasını sağlayan bu çay içerisinde bulunan sodyum ve potasyum içermesinden dolayı vücuttaki sıvı dengesini sağlayabilmektedir. Kabızlık sorunun giderilmesinde de etkili olan rezene çayı gebelik nedeniyle hassaslaşan vücutta oluşan ağrıları alarak doğal bir ağrı kesici şeklinde tüketilebilmektedir.

Hamilelik Döneminde Rezene Çayının Zararları

Gebelik döneminde vücudun rahat ettirilebilmesi anne açısından oldukça önemli olduğu gibi rezene gibi bitki çayları da hem annenin vücudunu rahat ettiren hem de doğal olmasından dolayı zararı dokunmayan seçeneklerden olmaktadır.

 • Gebelik döneminde tüketilen her besinin ve içeceğin fazla tüketilmesi çeşitli sağlık sorunlarına neden olacağından dolayı aşırıya kaçılmaması gerekir. Rezene çayı da hamilelikte aşırıya kaçılmadan tüketilebilecek çaylardan olmaktadır.

Gebelikte Rezene Tüketimi
 • Rezene çayının hamile bayanlar üzerindeki zararları ile ilgili hiçbir sonuç bulunmadığı gibi bu çayın tüketilmesinin faydalı olduğu ile ilgili pek çok çalışma da bulunmaktadır.
 • Hamilelik dönemi boyunca günde en fazla iki bardak bitki çayı tüketilmesi gerektiğinden dolayı iki bardağın üzerinde rezene çayı tüketmek bebekte çeşitli anomalilere neden olacağı gibi bebeğin ölümüne dahi neden olabilmektedir.
 • Hamilelikte düşük yapma, erken doğum ve kan pıhtılaşmasının gecikmesi gibi zararlara neden olabilir.

Gebelikte İçin Rezene Çayı Tarifleri

Maydanozgillerden olan rezene, çay olarak ya da baharat olarak kullanılabilen bir bitkidir. Genellikle çay şeklinde tüketilen rezenenin bebeklerden yetişkinlere varıncaya kadar hemen her yaştan insana faydası bulunmaktadır. Bu nedenle hamileler tarafından da tüketilebilir.

Sade Rezene çayı

 • 1 bardak su
 • 1 tatlı kaşığı kadar rezene

Suyu demliğe koyarak kaynayıncaya kadar ısıtın. Kaynamış olan suyun altını kapatın. Üzerine bir tatlı kaşığı olan rezeneyi ekleyin. 10 dakika kadar demlendikten sonra tüketin. Günde en fazla 2 kere tüketebilirsiniz.

Portokallı Rezene Çayı

 • Bir tatlı kaşığı kadar rezene
 • 1 bardak su
 • 1 adet ufak portakal kabuğu rendesi

Bir bardak suyu demliğe koyup kaynatın. Kaynadıktan sonra altını kapatın ve içerisine bir tatlı kaşığı rezeneyi ekleyin. Portakal kabuklarını da suya ekleyin ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzün ve tüketin.

Papatya ve Rezene Çayı

 • 2 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı rezene
 • 1 tatlı kaşığı papatya

Demliğin içerisine 2 bardak su koyularak kaynatılır. Kaynamaya başlayınca altı kapatılarak içerisine rezene ve papatya eklenir. 10 dakika kadar demliğin ağzı kapatılarak çay dinlenmeye bırakılır. Daha sonra süzülerek tüketilebilir.

Ihlamur, Kuşburnu ve Rezene Çayı

 • 2 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı rezene
 • 1 tatlı kaşığı ıhlamur
 • 1 tatlı kaşığı kuşburnu

Su kaynatılır. Kaynayan suyun altı kapatılarak sırasıyla ıhlamur, rezene ve kuşburnu eklenerek 15 dakika demlenmeye bırakılır. 15 dakikanın sonunda çay tüketilebilir. Özellikle soğuk algınlığına çok iyi gelecektir.

Rezenenin gebelik döneminde tüketilebilmesi için şu noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir:

 • Rezenenin içerisinde böcek, atık, zararlı kimyasallar ve kurşun gibi elementler açısından hamileliğe zarar vermeyecek durumda olması gerekir. Aksi halde içerisinde bulunan zararlı bir madde nedeniyle bitki çayı bebekte ve annede çeşitli sorunlara yol açabilir.
 • Kontrolsüz bir şekilde kullanılan rezene çayı zararlı sonuçlara neden olabilir. Her bayanın bünyesinin farklı farklı olmasına bağlı olarak kimi bayanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilen rezene kimi bayanlara ise oldukça faydalı gelebilmektedir. Bu nedenle hamilelik döneminde doktor kontrolünde bu çayı tüketmek daha doğru olacaktır.

Rezene çayı demlenirken mümkün olduğunca açık renkte olmasına dikkat edilmelidir. Çok demlenmiş olan rezene hamilelere zarar verebilir.

 • Günde en fazla 2 bardak tüketilebilen rezene çayında fazla tüketilmesi halinde kasılmalara, erken doğumlara hatta düşüklere neden olabilmektedir.
 • Rezene kanın pıhtılaşmasını engelleyen bitkilerden biri olduğundan dolayı pıhtılaşma sorunu yaşayan gebelerin bu çayı tüketmemesi gerekmektedir. Özellikle kan kaybı gibi durumlara neden olabilecek bir etkiye sahip olan rezene yerine farklı bitki çayları denenebilir.
 • Doktorunuzun haberi olmadan bu çayı tüketmeniz halinde oluşabilecek sorunlardan korunmak amacıyla mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı