Bitki ÇaylarıPapatya Çayı

Hamilelikte Papatya Çayı Tüketilebilir Mi? Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayı neredeyse her yaştaki bireyin sıklıkla tercih ettiği bitki çaylarından biridir. Peki hamilelik döneminde de tüketilebilir mi? İşte papatya çayının hamilelik dönemindeki faydaları…

Hamilelikte Papatya Çayı Faydaları

Hamilelik döneminde annenin tükettiği her şey vücutta emilerek bebeğin metabolizmasına nüksedecektir. Normal zamanlarda tüketilmesi oldukça faydalı olan bazı şeyler hamilelik döneminde zararlı olabilmektedir. Papatya çayı da her yaş grubundaki bir çok kişi tarafından sıklıkla tercih edilen bir bitki çayıdır. Ancak bazı kesimler tarafından hamilelikteki kullanımıyla ilgili fikir ayrılıkları oluşmaktadır. Peki papatya çayının hamile iken içilmesi zararlı mıdır?

hamileler papatya çayı içebilir mi?

Hamilelik döneminde bu bitki çayı uzman doktora danışılmadan tüketilmemelidir. Papatya bitkisi içeriğindeki mineraller nedeniyle bazı hastalarda rahim kasılmalarını arttırabilir. Bu durumda hamileliğin ilk aylarında özellikle riskli gebeliklerde düşük ve erken doğum ihtimalini tetikleyebilir. Ancak doktorunuza danışarak risk grubunda olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Doktorunuz papatya çayını tüketebileceğinizi söylüyorsa gebelikte faydalarından yararlanabilirsiniz. 

Gebelikte hormonlardaki hızlı değişimler sinir sistemini büyük ölçüde etkilemektedir. Papatya çayının en önemli olumlu etkilerinden biri de gebelikte sinir sistemini rahatlatarak hamilelerin özellikle uykusuzluk gibi sorunlarını azaltmasıdır. Bunun yanı sıra mide ve bağırsak problemleri için de oldukça etkili olacaktır. Özellikle gebeliğin ilk 3 ile 6 ayı arasında kadınların en büyük problemlerinden biri mide bulantıları ve midede gaz birikmesi sonucunda ortaya çıkan gaz ağrılarıdır. Papatyada bu sorunlar için uzmanların başlıca tavsiye ettiği bitki çayları arasındadır. Gebelikte annede kalsiyum ve magnezyum eksiklikleri baş gösterebilmektedir. Bu gibi durumlarda anne adayı günde 2 fincanı geçmeyecek şekilde düzenli olarak papatya çayı tüketerek doğal kalsiyum ve magnezyum takviyesi almış olur. Gebelikte ilaç kullanımı doktorlar tarafından tavsiye edilmez. Bu dönemde özellikle üst solunum yolu hastalıklarına yakalanan kadınların da tüketmelerinde fayda vardır. 

Hamileler İçin Papatya Çayı Tarifleri 

Bitki çayları normal zamanlarda bir çok sorunda kullanılabilse de hamilelik döneminde bazı bitkilerin kullanılması riskli olabilir. Papatyada kullanılabilecek bitkiler arasındadır. Ancak mutlaka hekim kontrolünde ve izniyle kullanılmalıdır. Özellikle hikayesinde düşük olan hamile kadınların kullanmaları tavsiye edilmez. Erken doğum riski taşıyan hamilelerde de kullanımı tavsiye edilmemektedir. Kullanacak bireylerin de günde belli limitleri aşmamaları gerekmektedir. 

Hamile kadınlar için genellikle günde 2 veya 3 sefer bir çay bardağını geçmeyecek şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Doktor kontrolünde belirlenmesi gereken dozaj kesinlikle danışılmadan arttırılmamalıdır. Aksi halde düşük ve erken doğum tehlikesi ile karşılaşılabilir. 

Özellikle hikayesinde düşük olan hamile kadınların kullanmaları tavsiye edilmez. Erken doğum riski taşıyan hamilelerde de kullanımı tavsiye edilmemektedir. Bunun dışında kullanacak bireylerin de günde belli limitleri aşmamaları gerekmektedir. Belli aralıklar dahilinde kullanıldığında anne adaylarına bir çok fayda sağlamaktadır. Bitki çayının hazırlanışı oldukça pratiktir ve gebelikte hoş koku ve aromasıyla içimi rahat olacaktır. Hamileler için papatya çayı tariflerini sizler için derledik…

papatya çayı tarifleri

Ballı Papatya

 • 2 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya
 • 2 fincan su
 • 1 tatlı kaşığı bal

Öncelikle bitki çayı hazırlanırken mutlaka kaynamış su içerisinde bekletilerek hazırlanmalıdır ve verilen miktarların dışına çıkmamak önemlidir. 2 fincan içme suyu bir cezve içerisinde kaynatılır. Ardından içine bitkiler eklenir ve 20 dk demlenmeye bırakılır. Tercihen içerisine tatlandırmak amacıyla bal eklenir. Özellikle solunum yolu hastalıları için bu tarif tercih edilir. Günde 2 çay bardağı tüketilebilir. 

Ballı Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı papatya
 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 2 su bardağı su 

Özellikle sindirim sistemi problemleri için yeşil çay ile birlikte kullanımı tavsiye edilir. Önceden kaynatılmış su porselen bir demliğe alını, içerisine papatya ve yeşil çay eklenir. 10 dakika demlendikten sonra içine bal eklenerek ılık olarak tüketilmelidir. Günde 1 fincan tüketilebilir. 

Ihlamur ve Limon

 • 1 tatlı kaşığı papatya
 • 1 tatlı kaşığı ıhlamur
 • Yarım limon
 • 500 ml su 

Özellikle sinir sistemini rahatlatmak ve bağışıklık kazanmak için en uygun tariflerden biridir. Önceden kaynatılmış su içerisine tüm malzeme eklenir. Kapağı kapalı şekilde 10 dakika demlendirilir. Ardından ılık olarak günde 1 fincan tüketilmelidir. Ancak 4-5 gün kullanımdan sonra bir kaç gün ara verilmelidir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı