Bitki Çayları

Kuşburnu Çayı Hamile Olan Kadınlarda Nasıl Tüketilmeldir?

Kuşburnu çayı normal insanlarda olduğu gibi hamilelik dönemlerinde de kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Özellikle düzenli kullanım yapıldığı zaman sağlık açısından fayda sağlayacaktır.

Gebelikte Kuşburnu

Gebe olduğu zaman kuşburnundan yapılan çay sadece hamile kadınların hastalıklarıyla başa çıkmaya yardımcı olmayacak, aynı zamanda bedeni güçlendirecek, hastalığı kronik hastalıklar da dâhil olmak üzere hafifleme sağlayacaktır.

Bu çay hamile kadınlar için vitamin ve minerallerin bir deposudur. Genel güçlendirme etkisine sahip olan ve enfeksiyöz ajanlara (örneğin, soğuk algınlığı ) direncini arttıran C vitamini içeriği için rekor sahibidir. Bu çay aynı zamanda, plasenta oluşumuna, fetusun sinir sistemine ve hamile olan kişinin cilt sağlığı, vizyonun korunmasına, normal metabolizma için gerekli olan A vitamini açısından da zengindir. Demir eksikliği anemisi olan gebeler için önemli miktarda demir içerir. Kuşburnu da bir antidepresandır. Ruh hali, anksiyete, korku ile başa çıkmak için hamile kadınlara yardımcı olur. Genel olarak herhangi duygusal zorlama konusunda etkilidir.

Kuşburnunun cholagogue ve diüretik etkisi ödem, kolesistit, hepatitli hamile kadınlar için faydası bulunur. Ayrıca hamile kadınların yararı için bu bitkinin anti-enflamatuar ve anti-aterosklerotik etkileri olacaktır. Kalp, solunum ve sindirim sistemlerinin normal işleyişine olumlu etkiler yaratırken yaralarla başa çıkmaya yardımcı olacaktır.  Diyabetli gebe kadınlara doktorlar tarafından insülin ve sülfonamid türevlerinin alımını azaltmak için tavsiye edilir.

Nasıl Tüketilir?

Çay

Çay vitaminler, mineraller ve biyolojik olarak aktif maddeleri koruduğu için kuşburnunun tüm yararlı özelliklerine sahiptir. Gebe kadınlar için yapılan çay enerji kaynağı, grip ve soğuk algınlıkları ile mücadelede etme yardımcı olan antidepresan, vitamin ve mineral kaynağı şeklindedir.

 • 1 çorba kaşığı taze kuşburnunun temizlenmiş hali
 • Su

Meyveler var olan tohumlarda ve tüylerden tamamen temizlenir. Kaynatılmış suyun içinde 10 dakika kadar kaynatılır ve ardından süzülmelidir. Ilık ya da soğuk şekilde tüketilmektedir. İsteğe göre içine bal ya da şeker eklenebilir.

Çay Tarifi 2

Şeker ilavesi yaparak kuşburnun suyundan bir çay elde edilir. Hamilelik sırasında çayı dikkatle ve bir doktorla ön istişareden sonra kullanmak tercih edilir. Yüksek düzeyde şeker içeriği sebebiyle bu çay diyabet hastası  ve aşırı kilolu olan kadınların içmesi tavsiye edilmemektedir. Uzman kişiye özel bir uygulama tayin etmemişse, gebe kadınlar, yetişkin için de dozaj üzerinde odaklanmalıdır. 1 ile 2 çorba kaşığı ile yemek sırasında günde 2 ile 3 kez tüketim yapılmalıdır

 • Taze ya da kuru bir avuç kuşburnu
 • Su
 • Şeker

Taze veya kurutulmuş meyveler 2 su bardağı suyun içine dökülür. 20 dakika kadar kaynatılır. Ardından bu meyveler süzgeç aracılığı ile süzülür. Şeker eklenir ve eriyinceye kadar karıştırılır. Erime olmazsa gerekirse 55 dakika daha kaynatılır. Hazırlanan çay buzdolabında saklanır.

Meyvelerden Yapılan Çay

Kuşburnundan yapılan çay, oldukça kolay hazırlık gerektir ve faydalı bir içecektir. Önleyici faydalar konusunda vücudu güçlendirme, canlılıkları koruma ve lezzetli günlük içecek olarak kullanılmaktadır. Meyveleri çayı demlemek için hazır poşetler kullanabilir veya kişi kendi hazırlayabilir. Hazırlamak için;

 •  20 gram kadat ezilmiş kuru ya da taze kuşburnu
 • Kaynar su 200 ml

20 gr ezilmiş kuru veya taze kuşburnu 200 ml kaynar suyun içine dökülmelidir. 10 ile 15 dakika boyunca bekletilir. İnfüzyonun kullanımı için termos şişesi kullanılması daha faydalı olacaktır. Çayın daha yoğun olmasını isteyen kişiler daha çok bekletmelidir. Bunun için geceden sabaha kadar bekletmek gerekir. O zaman daha yoğun bir kıvam elde edilecektir. Çay kullanım yapılmadan önce filtrelenmelidir. İçine bal eklenebilir veya koyu kıvamlı olan içecekler siyah çayla seyreltilebilir. Günde bir bardak bu karışımdan içilmesi gerekir.

Böbreklerde meydana gelen enflamatuar sorunların tedavisi için ve safra kesesi yanında çalışmalarını iyileştirmek için içecek aşağıdaki talimatlara göre hazırlanmalıdır.

 •  1 çorba kaşığı kuşburnu meyvesi
 • 1 bardak su

Bu işkili ocak üzerinde 20 dakika kadar kaynatılır. Süzüldükten sonra günde 3 defa bir bardak tüketilmelidir. Her seferinde taze şekilde demlenerek içilir.

Meyvelerin İnfüzyonu

Çayın aksine, kuşburnunun infüzyonu çoğu zaman tıbbi amaçlar adına kullanılır. Hamile olanlarda 1/4 ile 1/2 yemek kaşığı tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu meyve anemi hastalığında 3 defa, mide sindirim aktivitesini iyileştirmek içinde kullanılır. infüzyon için;

 • 1 çorba kaşığı kuşburnunun üzerine 1 su bardağı kaynar su doldurulur.
 • 15 dakika boyunca ocak üzerinde kaynatılması gerekmektedir.
 • 45 dakika kadar soğutma için kenarda bekletilir.
 • Soğuyan karışım süzülür ve meyvelerde iyice sıkılır.
 • İnfüzyon kaynatılmış su ile birlikte 200 ml’ye getirdikten sonra tüketmek gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı