Bitki ÇaylarıIhlamur Çayı

Hamilelik Döneminde Ihlamur Çayının Yararları ve Zararları

Hamilelik dönemi, kadınların dengeli beslenmesi kadar hastalıklara karşı da korunmaları gereken bir dönemdir. Yazımızda, hamilelikte ıhlamur çayı tüketiminin yararlarını ve zararlarını ele almaktayız.

Ihlamur bitkisi

Zengin vitamin kaynağı, aminoasit içeriği ve nadir yan etkilere sahip olması bakımından halk arasında çayı en çok tüketilen bitkiler arasındadır. Antibakteriyel özelliğiyle ağız ve boğaz enfeksiyonlarını giderirken, bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Genel kanı soğuk algınlığını giderme yönünde olsa da, ıhlamur çayı birçok hastalığı önlemede fayda sağlamaktadır. 

 • Mikrop ve bakterileri yok ederek hastalıkların oluşumunu engeller.
 • Kan akışını normal düzeyde tutar.
 • Sinir sistemi üzerindeki olumlu faydaları nedeniyle sakinleştirici etki gösterir.
 • Bulaşıcı hastalıklarda bulaşma riskini en aza indirger.
 • Bakteri giderme özelliğiyle diş sağlığı üzerinde de olumlu etki yaratır.
 • Ülserli hastaların gaz ve ağrılarının giderilmesinde kullanılır.
 • Sindirim sistemini düzenleyici etkisi hemoroid hastalarının rahatlamasında yardımcıdır.
 • Kanı temizleyerek kan hastalıklarının ve viral enfeksiyonların oluşumunu engeller.
 • Kadın cinsel organında bakteri oluşumunu engeller, regl ağrılarını hafifletir.
 • Kronik öksürüğü gidererek üst solunum yolu rahatsızlıklarında çabuk iyileşme sağlar.

Hamilelikte Ihlamur İçilir mi

Hamilelik döneminde kadınların metabolizmalarında birçok besin ve vitamin açığı ortaya çıkar. Bu açığın giderilmesi hem bebek sağlığı açısından hem de annenin bağışıklık sisteminin korunması açısından büyük önem taşır. Bu nedenle hamilelik döneminde kararında tüketilen ıhlamur çayı anne ve bebek sağlığı için yararlı birçok faktör barındırır. Gaz gidermesi ve cinsel organ enfeksiyonlarından koruması, bebeğin korunmasını kolaylaştırarak gebeliğin sorunsuz ilerlemesini sağlar. Ayrıca ıhlamur çayını düzenli tüketmek gebe kalma oranını da artırmaktadır. 

Bilimadamları tarafından yapılan araştırmalarda arıların en çok nektar topladığı bitkiler arasında ıhlamurun olması, içerdiği besin öğeleri ve vitaminler açısından ne kadar değerli bir bitki olduğunu gözler önüne sermektedir. Kan dolaşımını düzenlemesi, bebeğe iletilen kan ve oksijenin normal düzeydeki seyrini kolaylaştırır. 

Hamilelikte Ihlamur İçmek Zararlı mıdır

Yukarıda faydalarını saydığımız ıhlamur çayının yan etkileri neredeyse hiç yoktur. Ancak nadir de olsa her bitki alerjik etki gösterebilir. Alerjik reaksiyonun hamilelik gibi kritik bir dönemde oluşması elbette risk doğuracaktır. Ancak bu risk, tüketilen herhangi bir besin ile aynıdır. Gebelik süresince normal seviyelerde ıhlamur çayı tüketmek son derece faydalıdır. 

Hamilelikte vücut bağışıklığının zayıflaması nedeniyle kadın bedeni, diğer zamanlardakinin aksine ters reaksiyonlar gösterebilir. Bu gibi durumlar gebelik sürecinde normal karşılanır. Tüketilen besinlerin kontrendikasyon oranlarının düşük olması, oluşabilecek herhangi bir sağlık probleminin de önüne geçecektir. Bu sebepten ötürü ıhlamur çayının muhteviyatı ve sıfıra yakın olumsuz etkiler barındırması, hamilelikte güvenle tüketilmesini sağlamaktadır.Gebelikte ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin doğal yollarla alınması da vücut sağlığı açısından ayrı bir avantajdır. Ancak gebelik esnasında oluşan veya oluşabilecek riskler de göz önünde bulundurularak, doktor tavsiyesi olmadan ıhlamur çayı da dahil herhangi bir bitkisel çay kullanılmamalıdır. Doktorunuzun önereceği şekilde ve belli miktarlarda kullanmak sağlığınız açısından önem teşkil etmektedir. Ihlamur çayının aşırı tüketimi böbreklerde olumsuz etki gösterecektir. Beraberinde getireceği gaz ağrıları ile hem bebeğin hem de annenin sağlığını olumsuz yönde etkilenecektir. Hamile iken ıhlamur çayı içenler aşağıda saydığımız durumlara dikkat etmelidir:

 • Yatmadan önce ıhlamur çayı içilmesi sık tuvalete kalkmanıza neden olacaktır. Bu yüzden gece tüketilmesi önerilmemektedir.
 • Daha önce ıhlamur çayı içmediyseniz, doktorunuza danışarak alerjik bir duruma sebebiyet vermemelisiniz. Göstereceği reaksiyonu bilmediğiniz bitkilerle karıştırarak içmemelisiniz.

Ihlamur çayının aşırı tüketilmesi halinde aşağıdaki durumlar oluşabilir:

 • Kanı sulandırma özelliği nedeniyle kanama meydana gelebilir. Bu durum gebeliği riske sokacaktır.
 • Önerilen miktarlar dışında kullanıldığında ıhlamur çayı hipotansiyona neden olabilir. 
 • Görme bozukluklarına yol açabilir.
 • Aşırı terleme ile vücut dengesinin bozulmasına neden olur.
 • Böbreklerin dengeli işleyişini bozarak idrar yolu hastalıklarına yol açabilir.

Bu ve buna benzer durumlarda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurarak tıbbi yardım almalısınız.

 Her bitkinin aşırı tüketimi olumsuz durumlara sebebiyet vereceği için, bu saydığımız durumları gözünüzde büyütmemelisiniz. Ihlamur çayını normal dozajda ve doktor onayıyla kullanmanız gebelik boyunca sayısız fayda sağlayacaktır. Bu faydaların başında da daha sağlıklı bir gebelik geçirmeniz ve bebeğinizin ihtiyacı olan birçok vitaminin doğal yollarla alınması olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı