Sorular

Hamilelikte İçilmemesi Gereken Bitki Çayları Hangileridir?

Gebelik boyunca anne adaylarının sağlıklı olması ve sorunsuz bir hamilelik geçirmesi için uzak durması gereken ve zararlı olan bitkisel çayların yan etkileri

Hamilelikte Yasak Olan Bitki Çayları

Hamilelikte bebeğin anne karnında gelişimi sırasında ilaç kullanmaması gerekmektedir. Ortaya çıkacak olan rahatsızlıklar için hamilelere şifalı otlarla demleyeceği çayları içmeleri önerilmektedir. Fakat her bitki çayının gebelikte içilmemesi gerekmektedir. Çünkü bazı bitkilerin gebelikte zararlı olması ve yan etkileri sebebi ile anne adayının ve bebeğin sağlığına zararlı olacaktır. Hamilelikte zararlı olan bitkilerin içilmesi durumunda çoğunun yan etkileri yoğun olarak hissedilmektedir. Bu çayların içilmesi ile birlikte düşük yapma riski de bulunmaktadır. Bazı kadınların bilinçsiz bir şekilde sağlığa faydaları olduğu düşünülerek çayı içmeleri sonucunda düşük yapma gibi ciddi problemlerin olmasına neden olabilir. Ayrıca bazı bitki çaylarının yan etkileri arasında alerjik reaksiyonların oluşması da gerçekleşebilir. Bu sebeple de içilmesinden uzak durulması gereken bitkisel çaylar bulunuyor. Bebeğin ve annenin sağlığına çok dikkat etmesi gerekmektedir. Gebelikte kullanılması zararlı olan ve içilmesinden uzak durulması gereken çaylar şunlardır:

 • Kekik çayı
 • Ardıç çayı
 • Hindistan cevizi çayı
 • Pelin çayı
 • Süpürge kökü çayı
 • Kırlangıç otu çayı
 • Ahududu çayı
 • Karahindiba çayı
 • Yaban mersini çayı
 • Solucan otu çayı

Gebelik dönemi içerisinde anne adaylarının sağlıklı bir şekilde bebeklerini dünyaya getirebilmeleri için şifalı olarak adlandırılan bitki çaylarını içeceği zaman mutlaka doktorlarına danışarak içmeleri gerekmektedir. Bilinçsiz olarak tüketilmesi durumunda bazı çayların yan etkileri sebebi ile hem gebe kadına hem de bebeğe zarar verecek olan çaylar olacaktır.

Özellikle de ahududu çayı gibi bitkisel çayların içilmesi durumunda hamile bayanın erken doğum yapması, sancısının olması ve düşük yapması gibi sorunlar da ortaya çıkabilir.

Gebelikte Tüketilmesi Gereken Bitki Çayları

Gebelikte ortaya çıkacak olan mide bulantısı, yüksek tansiyon ve şişkinlik gibi belirtiler olması durumunda anne adaylarının ilaç içmelerine izin verilmemektedir. Bu sebeple de ilaç yerine şifalı bitkilerden yapacak olduğu çayları içmeleri önerilmektedir. Çayların her zaman için bilinçli bir şekilde tüketilmesi gerekiyor. Hamilelik dönemi içerisinde faydalı olarak bilinen çayların bazılarının da bilindiği gibi yan etkileri arasında alerjik reaksiyonların gelişmesi söz konusu olabilir. Bu durumda içilmesine devam edilmemesi ve hemen bırakılması gerekmektedir.

Zencefil Çayı

 • 1 çay kaşığı zencefil
 • Çeyrek limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Sindirim sistemi gibi birçok rahatsızlığın önlenmesini sağlayacak olan zencefil çayının faydaları olduğu için gebelikte içilmesi tavsiye edilen bitki çaylarının başında gelmektedir. Özellikle de ortaya çıkacak olan mide bulantısını önlemesi ile bilinmektedir. Zencefil çayını demleyeceğiniz zaman içerisine limon da ekleyecek olduğunuzdan C vitamini olacak ve bağışıklık sisteminde güçlenme olmasını sağlar. Bu sayede soğuk algınlığı gibi hastalıkları da önleyecektir. Suyun içerisine ilk olarak limon parçacıkları konularak kaynatılmalıdır. Daha sonradan içerisine zencefil konularak dem alması beklenmelidir. Süzüldükten sonra tadının acı olacağı için içerisine tat vermesi için bal ilave edip karıştırdıktan sonra ve içilmelidir.

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı papatya çiçeği
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Yatıştırıcı özelliği ile bilinen ve içen kişilerin daha rahatlamasını sağlamaktadır. Bu çayın demleyeceğiniz zaman kır papatyası kullanarak içilmesi daha uygun olur. Birçok hamile bayanın gebeliğin sonlarına doğru uyku problemi olması mümkün olacaktır. Bu nedenle de uyku sorunlarını gidermesi ve daha da rahatlaması için kişilere papatya çayın ile demleyecekleri çayı içmeleri öneriliyor. Güneşte kurutulmuş kır papatyası ile demleyeceğiniz ve içecek olduğunuz çayın mide bulantısını da önlemesi ile bilinmektedir. Kaynamış suyun içerisine papatyaları koyarak ağzını kapatmalısınız. Dem aldığı zaman ise süzerek içerisine bal koyup karıştırın. Ilık olduğu zaman içilmelidir. Daha çoğunlukla gece uyumadan önce içilmesi kişilerde ortaya çıkacak olan uyku problemlerini de azaltacaktır.

Rezene Çayı

 • 1 yemek kaşığı rezene tohumu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Rezene tohumları ile yapılan çayın sindirimi kolaylaştıracaktır. Bayanların sık sık mide bulantısı ortaya çıkacak ve hazım sorunu yaşatmasına da neden olur. Bu sorunu ortadan kaldırmak için uzmanlar tarafından rezene tohumları ile yapacağınız çay önerilmektedir. Havan içerisinde rezene tohumları ezilmeli ve sonrasında kaynar suyun içerisine konulmalıdır. Ağzını kapatın ve dem alması için bekleyin. Dem aldığı zaman süzülerek içerisine bal ilave edin ve ağzı yakmayacak kadar ılıması sonucunda içmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı