Sorular

Hamilelik Döneminde İçelebilecek Olan Bitki Çayları Nelerdir?

Hamilelik döneminde anne adayları bitki çaylarından sağlık açısından destek alabilir. Yalnız bunların uzman doktor bilgisi dahilinde kullanılması oldukça önemlidir.

Hamilelikte Bitkisel Çaylar

Çay hamilelik sırasında kontrendikedir. Yeşil, bitkisel veya meyve çayı tercih etmek bu dönemde daha sağlıklıdır. Ayrıca hazır paketlerin kullanılmaması daha iyidir, çünkü bu çayın kalitesi oldukça iyidir. Gebelikte kullanılacak olan yeşil çay hiç şüphesiz antiinflamatuar özelliklere sahiptir ve çeşitli enfeksiyonlarla savaşabilir. Yalnız hamilelik sırasında, sert kaynatılmış çay kalp hızını artırır ve sık idrara çıkma provok çünkü sert demlemek kesinlikle tavsiye edilmez. Hamilelik sırasında ayrıca bitkilerden, kurutulmuş yapraklardan ve kuru meyvelerden de infüzyon ile çay içilebilir. Otların seçiminde dikkatli olunmalıdır. Her daim uzman doktor bilgisi dâhilinde seçim yapılması gerekir. Bazı içecekler bu süreçte vücudun soğuk algınlığı ve grip karşı savunması konusunda yardımcı olur. Büyük miktarda C vitamini içerir. Nane çayı yatıştırıcı davranır, uykusuzluktan kurtulmaya yardımcı olur, bu nedenle akşamları ya da yatmadan önce içilmesi daha iyidir. Gebelikte çay ve bitkisel infüzyonların sadece keyif almak için değil içilmesi tavsiye edilmez. Yeniden organize edici organizmayı güçlendirmek, vitamin ve mikro elementlerle doyurmak, bir çocuğun taşıdığı problemleri en aza indirgemek, toksikoz, şişme, yorgunluktan kurtulmak adına da tüketilir.

Bitki Çayları

Siyah Çay

Potasyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor, C vitamini açısından zengindir. Kalp ve vasküler geçirgenlik azaltılması güçlendirilmesi için, kemik oluşumu kadınlar ve çocuklar muhafaza etmek için B grubu eser elementlerinin kaynağıdır. Bir çocuğa gerek kalmadan kafeini nötralize etmek için çay yapraklarının konsantrasyonunu azaltılarak veya süt ekleyerek kullanılır.

  • Siyah çay
  • Su

Klasik şekilde demlenen siyah çay süzüldükten sonra içilir. Gerekirse içine biraz süt katılarak da tüketilebilir.

Yeşil Çay

Siyah çaydan daha yüksek antioksidan özelliklere sahiptir, vücudun koruyucu işlevlerini güçlendirir ve kan damarları üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Uzman doktorlar özellikle ilk trimesterde, içeceğin tüketimini 1 ile 2 bardağa sınırlandırmayı tavsiye ederler. Gelecekte bebeğin sağlığı için gerekli olan maddeler olan folik asit, demir emilimini bastırır.

Beyaz Çay

Yeşil ile aynı yararlı özelliklere sahiptir ama daha az kafein vardır. Beyaz çayın antimikrobiyal ve restoratif özellikleri bulunur. Bol miktarda kalsiyum ve florür içerir. İçecek uzman bilgisi dâhilinde kullanılır yorgunluğu giderir, sinir sistemi konusunda olumlu etkiler yaratır.

Ebegümeci

Hamilelik sırasında kontrendikasyon yoktur. Asidik tat, yüksek C vitamini konsantrasyonunun kanıtıdır ve özellikle soğuk algınlığının önlenmesi için faydalıdır. Basıncı normalleştirir, hafifçe kabızlıkla savaşır, safrayı sulandırır.  P-vitamini aktivitesi ile plasentanın kan damarlarını güçlendirir ve fetusun kan akışını iyileştirir. İçecek rahim kaslarını gevşetir, bu da düşük yapma tehdidi için yararlıdır.

Nane, Limon Balsamı

Aromatik otlar sindirimi artırır ve yatıştırır. Antiemetik etkiye sahip olan içecek bulantıyı hafifletir, bu nedenle nane veya melisa bitkisi içeren çay toksikozla savaşmak için iyidir.

  • 1 tutam taze nanenin yaprak kısımları
  • 1 su bardağı kaynar su

Suyun içinde nane 10 dakika bekletilir ve süzülerek tüketilir. C vitamini içeren limon uyuşukluk, yorgunluk gibi sorunlarında ortadan kalkmasına olanak sağlar.

Papatya

Papatya çayı kadınların üzerinde mükemmel bir yatıştırıcı ve analjezik olarak popüler hale gelmiştir. Yalnız gebelik döneminde oldukça dikkatli kullanılması gerekir. Uzman bilgisi ve kontrolünde içilmelidir. Gebelik sonlandırılabilir. Bundan dolayı her gün tüketilmez ve günde 1 bardaktan daha fazla içilmez.

Melisa

Çay toksikoz belirtileri ile yardımcı olacaktır. Bu nedenle, özellikle sabahları klasik şekilde demlenerek tüketilebilir.

Karkade

Kırmızı karkade  basıncın normalleştirilmesi konusunda yardımcı olur.

Zararlı Olanlar

  • Abortif özelliklere sahip bitki çayları, rahim tonunu ve genital bölgelere kan akışını arttırdığı için, eski dönemlerde insanlar tarafından hamileliği sonlandırmak için kullanılmıştır. Maydanoz, calendula, adaçayı, ledum, kekik bunların arasında yer alır.
  • Fetüs için olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olan ve kan pıhtılaşması etkileyen yonca, arnika, ısırgan civanperçemi kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Özellikle anne karnındaki bebekler için tehlikeli olan kırlangıçotu, ökseotu, hanımeli, pelin otu kullanımından da uzak durmak gerekir.
  • Gebelik esnasında bir kadının hormonal arka planı dengesizdir. bu yüzden hormonların üretimini uyaran veya inhibe eden bitkilerden kaçınmak önemli detaylar arasında yer alır. Bu bitkiler arasında meyan kökü, mısır püskülü, şerbetçiotu gibi türler yer alır. Kesinlikle bu tarz bitki çayları uzman bilgisi dâhilinde kullanılır. Aksi takdirde önüne geçilmeyecek sorunların başa gelmesine olanak sağlar.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı