Sorular

Hamilelik Dönemi İçinde Bitki Çayı Nasıl Kullanılır?

Hamilelik süreci içinde bitki türlerinden elde edilecek olan çaylar uzman bilgisi dahilinde kullanılmalıdır. İnsanların bilgisizce kullanması yan etkilere ve ciddi semptomlara neden olur.

Gebelikte Bitki Çayı

Hamilelik sırasında bazı yiyecek ve içeceklerin güvensiz sayıldığının farkında olmak gerekir. Kahve ve bazı çaylar yüksek kafein içeriği nedeniyle tüketim konusunda dikkatli şekilde içilmelidir. Çay, seçilen türe bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük miktarlarda kafein de sağlar. Bu tarz içecekler dokuz ay boyunca hiç hoş olmayan bir semptomlara ve bebeği riske atacak durumlara sebep olabilir. Bu nedenle, eğer genel kurallar dâhilinde gebelikte günde 200 mg’a kadar kafein miktarını sınırlandırması gerekir. Çoğu hamile kadın çay içmekten dikkatle kaçar. Ortalama olarak, çay yaprakları ağırlıkça% 3 kafein içermektedir. Yalnız yüzde 1,4 ila% 4.5 arasında değişebilir. Aynı zamanda üreticinin yanı sıra, aynı çayın farklı miktarlarda kafein sağlayabileceğini düşünmek için önemli bir özelliktir. Suyun sıcaklığı ve soğukluğu da oldukça önemlidir. Uzun bir süre boyunca sıcak suyun içinde demlenen çay daha güçlüdür ve daha çok kafein açığa çıkarır. Daha küçük yapraklardan yapılan çay, daha büyük yapraklardan elde edilen içeceklerden daha fazla kafein salar.

İçecek

1 fincan başına kafein içeriği

Beyaz çay

Ortalama 6 mg ile 55 mg, ortalama 25-30 mg

Yeşil çay

8 mg ile 70 mg arasında değişir, ortalama 35 mg

Oolong çayı

12 mg ile 75 mg arasında değişir, ortalama 50 mg

Siyah çay

23 mg ile 110 mg arasında değişir, ortalama 60-90 mg

Pu-erh çayı

Ortalama 37 mg

Rooibos Çayı

0 mg

Kafeinsiz bitkisel olmayan çaylar

Ortalama 0.4 mg

Bir fincan çayın ne kadar kafein içerdiğini öğrendikten sonra, hamilelik sırasında sağlıklı olup olmadığına karar vermek çok daha kolaydır. Örneğin;

En sevilen çay 20 mg kafein sağlıyorsa, potansiyel olarak zararlı olabilecek diğer maddeleri içermediği varsayıldığı zaman dokuz ay boyunca çay içmekten kaçınmanın bir sebebi yoktur. Bebeğin sağlığının herhangi bir şekilde tehdit edilmeyeceğinden emin olmak isteniliyorsa favori içecekteki kafein miktarını doğruladıktan sonra sağlık uzmanınıza danışmak gerekir.

Güvenli Çaylar ve Faydaları

Güvenli listede çaylar düzenli şekilde kullanıldığı zaman hoş olmayan bir semptom yaşanmaması gerekir. Aksine, bu çaylar çeşitli sağlık yararları sağlar. Bundan dolayı hem anne adayının hem de bebeklerin olumlu etkiler yaşayabileceğinden bunları düzenli olarak hamilelik menüsüne eklemek gerekir. Örneğin;

Zencefil Çayı

Mide sorunlarını giderir, mide bulantısını ve sabah hastalıklarını hafifletir ve daha sağlıklı bir sindirim sağlar. 

Ahududu Yaprağı Çayı

Yüksek miktarlarda magnezyum ve kalsiyum sağlar, kanamayı önler ve uterusun hazır hale gelmesini sağlar. Genel olarak hamile kadınlar için güvenli sayılır. Yalnız bazı sağlık hizmeti sağlayıcıları sadece ilk trimesterden sonra kullanılmasını önerir.

Nane Çayı

Mideyi rahatlatır ve mide bulantısı ve şişkinliği rahatlatır, hamilelik sırasında güvenli ve iyi kabul edilir. 

Karahindiba Yaprağı Çayı

A vitamini, demir ve kalsiyum açısından zengindir, aşırı su tutulmasının önüne geçer. Karaciğeri sağlıklı tutar ve genellikle güvenli kabul edilir. Sakinleştirici etkileri, kaygı ve sinirlilik rahatlatmak için yeteneği sayesinde hamile kadınlar için limon balmumu çayı da tavsiye edilir.

Isırgan Otu Çayı

Yüksek düzeyde kalsiyum, A vitamini, K, C, demir ve potasyum sağladığı için tipik olarak bir sağlık arttırıcı olarak kabul edilir. Hamilelik çayları içinde yaygın olarak kullanılır. Çünkü sağlık etkileri çayı hazırlamak için kullanılan bitkinin bir kısmına bağlıdır. Genel ısırgan otu çayı iyi bir gebelik toniğidir. Yine de çayın tüketilmesinden önce mutlaka uzman hekim görüşü alınması gerekir.

Rooibos Çayı 

Çok sayıda kalsiyum ve magnezyum ve yüksek miktarda antioksidan içeren hamile kadınlar için en iyisidir. Tamamen kafeinsizdir ve sindirim ile yardımcı olur. Asit reflüsünü önler, vücudun alerjenlere karşı tepkisini yatıştırır ve kabızlığı önler. Ayrıca, rooibosun depresyon, hamilelik sırasında salınan kan şekeri seviyeleri, cilt problemleri, kusma, mide ekşimesi ve karaciğerin işlevi ile ilgili yararlı etkileri vardır. Yine de, her zaman etiketleri kontrol ettiğinizden emin olun, çünkü rooibos içeren bazı çay karışımları da bu kadar güvenli bileşenler içermez. Düzenli olarak tüketilmesi ile kısa sürede gerekli olan faydaları sağlamaya başlar. Ayrıca her gebelikte bitki çayı uzman doktor bilgisi dâhilinde içilmelidir. Bazı insanların bilgisizce kullanması yan etkilere ve ciddi semptomlara yol açar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı