Bitkisel Tedavi

Hamilelik Sürecinde Girpten Korunmak İçin Çaylar

Hamilelik esnasında ilaç kullanımı yasak olduğundan dolayı grip tarzındaki hastalıklar için bitkisel çaylar tercih edilir. Yalnız bunların uzman bilgisinde kullanılması gerekir.

Hamilelikte Grip Çayı

Hamilelik sırasında soğuk algınlığı ve grip için kullanılacak olan çaylar kadınlara mükemmel düzeyde yardımcı olur. Sonuçta, bu önemli dönemde normal ilaçları kullanmak bebeğe zarar verebilirler. Bir bitki çayları rahatsızlığı hafifletmeye, boğazdaki acıdan kurtulmaya, cansızlıktan kurtulmaya ve çocuk için güvenli bir dönem hazırlamaya yardımcı olacaktır. Gebelikte terapötik çay seçimi sadece tat tercihleri ​​için değil, öncelikle tıbbi özellikler ve faydalı eser elementler için gereklidir. Grip için seçilecek olan bitkilerin anne adayına alerji yapmaması da çok önemlidir. Bu süreçte kullanılacak olan tüm çayların uzman doktor tarafından onaylanması da gerekir. Soğuk algınlığı için bir çay seçmeye özellikle dikkat edilmelidir. En azından kontrendikasyonları olmamalıdır. Çay için özel bir hoşgörüsüzlük varsa, kesinlikle kullanım konusunda terk edilmelidir. Bu süreç hem anne adayının hem de bebeğin sağlıklı şekilde yaşam sürmesi gereken bir dönemdir. Bundan dolayı da seçilecek olan her bitkinin tüm detaylarına dikkat edilir. Aksi takdirde bebeğin ve annenin zararlı durumların yaşamasına olanak sağlayabilir. Bu dönemde ilaç kullanımı da yapılmayacağı için bitkisel otlar ile gripten kurtulmak mümkündür. Bitkilerden elde edilen çaylar grip konusunda tarife göre hazırlanmalı ve söylenilen dozajlarda kullanılmalıdır. Aksi takdirde yan etkilerin meydana gelmesi durumu ile karşı karşıya kalınır.

Kuşburnu

Hamilelik sırasında kuşburnu suyunu hazırlamak basit bir tarifle hazırlanabilir. Unutulmaması gereken ana şey, meyvelerin kaynatılması gerekmemesidir, aksi halde gerekli tüm yardımcılar kaybolacaktır.

  • 2 yemek kaşığı kuşburnu
  • 2 su bardağı kaynar su

Kuşburnu meyvesi akan suyun altında yıkanır ve temizlenir. Küçük küçük doğrandıktan sonra kaynar suyun içinde 20 dakika kadar bekletilmelidir. Bekleme süresinde grip için gerekli olan bileşikler suyun içine geçer. Oda sıcaklığına ulaşan bu çay tüketime hazır hale gelir. Gün içinde 2 su bardağından daha fazla tüketilmez. Gribin ve soğuk algınlığı sorunlarının semptomlarını ortadan kaldırır. Ayrıca hamilelik sırasında kuşburnu çayını düzenli bir şekilde içmek susuzluğunu gidermek ve canlılık katmak konusunda da destek olur.

Papatya

Hamile olan kadınlar grip hastalığına papatya çayı içmek isterse gün içinde en fazla 2 bardak tüketim yapmalıdır. Fazlası sağlık açısından yan etkiler meydana getirebilir. Şişkinlik, gaz oluşumu, kabızlık ile ilgili problemlerin üstesinden gelme açısından da yararlıdır. Ayrıca stres sırasında strese karşı rahatlatıcı bir etkisi olacaktır. Anne için papatya kullanımı oldukça yararlı kabul edilir. Kadınlar doğru uygulamalarını unutmamalıdır. Hamileler için banyo, çeşitli inhalasyonlar veya kompresler için papatya kullanmak yararlıdır. İlk üç aylık dönemde  dış genital organların inflamatuar süreçlerinin tedavi edilebilir. Demlemek için;

  • 1 tatlı kaşığı kadar papatyanın çiçek kısımları
  • 1,5 su bardağı filtrelenmiş içme suyu

1,5 su bardağı su kaynatılır ve ilk sıcaklığını attıktan sonra papatyanın çiçeklerinin üzerine dökülür. Bileşenlerin suyun içine geçmesi adına 15 dakika kadar bekletilir. Süzgeç desteği ile süzülecek olan içecek oda sıcaklığına geldi zaman tüketilmeye başlanır. Yavaş yavaş tüketilmesi daha faydalı olacaktır.

Doğal İlaçlar

Soğuk algınlığından kurtulmak için, bazı hamile kadınlar  taze pancar suyu tercih eder. Pancar suyu da soğan suyu ile kombine edilebilir. Bunu hazırlamak adına;

  • 1 su bardağı içinde 2 parça pancar haşlanır ve suyu elde edilir.
  • 1 adet küçük soğan 1 su bardağı içinde haşlanarak pancar gibi suyu elde edilecektir.

Bu karışımlar birbirleri ile birleştirildikten sonra oda sıcaklığına ulaşması adına bekletilir ve tüketilir.

Yabanmersini

Yabanmersini kızılcık gibi meyveleri B, E ve R gruplarının vitaminleri açısından zengindir. Sadece anti-enflamatuar ve antimikrobiyal etkisi yoktur, aynı zamanda çocuğu da olumlu etkiler. Bu çay ayrıca şişme ile başa çıkmaya, bağışıklığı artırmaya ve canlılık kazanmaya olanak sağlar. Sadece bir doktora danıştıktan sonra yabanmersini çayı içmek gerekir. Çünkü bazı anneler için, bu kontrendikedir.

Kızılcık Çayı

Grip sırasında iyileşme etkisi vardır ve hipovitaminozis önlenmesi için kullanılması tavsiye edilir. Yüksek sıcaklıkta susuzluğu giderir, bakteri ile savaşır, vücudu güçlendirir. Kızılcık çayı, boğaz ağrısını tedavi eder ama hamilelik sırasında bir toksikoz ile baş etmesine izin verir, vücuttaki zayıflığı bastırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı