Bitkisel Tedavi

Halsizliğe İyi Gelen Çayların Tarifleri ve Demlenmesi

Yoğun iş temposu, beslenme düzensizliği ya da yaşanılan hastalıklar sebebi ile kişilerde ortaya çıkacak olan enerji tükenmesi ile birlikte halsizlik hissedeceklerdir. Bu durumda içecekleri bitki çayları.

Halsizliğe İyi Gelen Çayları

Halsizlik çalışma hayatı nedeniyle ya da kişilerin yaşadığı hastalık sebebi ile meydana gelecektir. Halsizliğin gelişmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Yetersiz beslenme ve ayrıca kişilerin yaşamakta olduğu ruhsal sorunlar sebebi ile de enerjisi bitmiş ve kendisini halsiz bir şekilde hissedecek olan birçok insan bulunmaktadır. Halsizlik gelişmesi ile birlikte kişilerin yaşadığı yoğun iş temposu gibi nedenlerden dolayı enerjisi tükenen insanların şifalı otlar sayesinde enerjisi yerine gelecek ve yorgunluk hissetmeyecektir.

Yeşil Çay

  • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
  • 1 su bardağı su

Son zamanlarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki yeşil çay insan sağlığına oldukça faydalı olmaktadır. Bu çayın içerisinde bulunan camellia sinensis isimli bir madde bulunmaktadır. Yapraklarından elde edilen çayın düzenli olarak içimi sonucunda enerjisi azalarak kendisini halsiz hisseden bir kişinin çok rahat bir şekilde daha enerjik olmasında da etkili olacaktır. Çayın faydaları arasında bulunan sindirim sisteminin de düzelmesinde etkili olan bu çay, sağlıksız beslenme sonucunda ortaya çıkan halsizliğin giderilmesini sağlayacaktır. Kişilerin bu nedenle de gün içerisinde 2 fincan yeşil çayı içmeleri oldukça etkili olur. Bu çayın demlenebilmesi için suyun ılık olması gerekmektedir. Ilık suyun içerisine atacağınız yeşil çay 5 dakika boyunca demini alması beklenmelidir. Süzülmesinin ardından içilerek kişi gün içerisinde enerjisini toplayabilir.

Biberiye Çayı

  • 1 yemek kaşığı biberiye
  • 1 fincan su

Enerjisi tükenen kişilerin daha enerjik ve daha güçlü hissetmelerinde etkili olacak bir çay olmaktadır. Çayın düzenli olarak içilmesi ile birlikte kişilerin yeterli düzeyde enerjiye kavuşmalarını da sağlayacaktır. Bu çayın içerisinde bulunan birçok madde ile birlikte normal tüketilmesi sonucunda sakinleşmenizi de sağlayacaktır. Ülkemizde çok sıklıkla enerji vereceği için ve halsizliğe karşı iyi geleceği için tavsiye edilmektedir. İçilmesi ile birlikte ayrıca kas ağrılarını da dindirmesi ile bilinen bir çay olmaktadır. Bu çayın iyi gelen bitkiler arasında olduğu için birçok hastalıkla da mücadele etme konusunda etkili olacağı biliniyor. Sinir sisteminin rahatlamasını sağlamakta etkili olan biberiye çayının kendisine has olan kokusu sayesinde ve aroması ile birlikte kolay içimi bulunmaktadır. Kaynamakta olan suyun içerisine bitki atılarak bir süre demini alabilmesi için beklenmelidir. Daha sonradan ise süzüp günde birkaç fincan içmeniz halsizliğin yok olmasında etkili olacaktır.

Ginseng Çayı

  • 1 yemek kaşığı Ginseng
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 su bardağı su

Hastalık sonucunda ya da yoğun iş hayatına dayanamayıp bir kişinin enerjisinin tükenmesi durumunda kişilere tavsiye edilmekte olan bitki çaylarından bir tanesi de Ginseng Çayı olmaktadır. Stres gibi ya da farklı psikolojik nedenlerden kaynaklı olarak halsizlik hisseden ya da kendisini sürekli olarak yorgun hissedecek olan kişilerin içmesi durumunda tavsiye edilir. Bu bitkinin içerisinde panax ginseng bulunmaktadır. Bu sayede de insanlara yeterli miktarda enerji ve fiziksel olarak güçlenmesini sağlayacak bir bitki olmaktadır. Yapacağınız çayın tadının bir miktar acı olması sebebi ile organik bal ilave ederek kullanmalısınız. Çayın muhakkak demini kaynamış su ile yapmanız gerekiyor. İçerisine bitki atılmasının ardından demini alması için beklenmeli ve daha sonradan süzülerek içerisine bal ilave edin. Karıştırılarak içilmelidir.

Bu çayın kan incelyici özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple de tansiyon hastalarının kullanmaması gerekiyor.

Zencefil Çayı

  • 1 çay kaşığı toz zencefil
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 fincan su

Enerji verecek olan çayların başında gelmektedir. Kan dolaşımının hızlanması konusunda da etkili olmaktadır. Beynin daha hızlı bir şekilde düşünmesini de sağlayacaktır. Zihinsel olarak da kendisini yorgun ve halsiz hissetmekte olan kişilerin mutlaka içmesi sonucunda daha enerjik hissedecekleri bir gerçek olmaktadır. Stres altında bulunan ya da ruhsal olarak da kendisini yorgun hisseden bir kişinin demleyerek içmesi ile birlikte yaşamış olduğu ruhsal sorunları da önleyecektir. Bu çayın ayrıca fiziksel olarak da kendisini çok yorgun hisseden kişiler üzerinde de etkilidir. Çayı demleyebilmek için her zaman kaynar su ile demini almasını ve daha sonradan tadının acı olması sebebi ile içemeyecek olanlar için çayın içerisine bal ilave ederek içmeleri önerilmektedir. Kısa süre içerisinde daha enerjik olmanızı sağlayacak olan zencefil çayının gün içerisinde 3 bardaktan fazla içilmemesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı