Bitkisel Tedavi

Gribe Faydalı Olan Bitki Çayları Nasıl Demlenir?

Grip hastalığı ile boğuşan kişiler beslenmesine, günlük aktivitelerine, dinlenmesine dikkat etmenin yanında bitkisel çaylar ile de kendilerini desteklemelidir.

Bitkisel Grip Çayları

Grip yaşamın her döneminde karşılaşılabilecek olan bir sağlık sorunudur. Bu hastalığın ana semptomları şunlardır: öksürük, ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, ağrıyan kaslar ve eklemlerde ağrılar bulunur. Virüs, genelde salgın hastalıklara neden olan havadaki damlacıklar tarafından insanlara bulaşır. İnfluenza virüsünün inkübasyon süresi birkaç saat ile 3 ile 4 gün arasındadır. Grip hastası hastalığın seyrinin ilk haftasında diğer insanlara bulaşıcı kalır. Gribin taşıyıcılar için ölümcül bir tehdit oluşturmamaktadır. Virüsün tehlikesi insan vücudu için komplikasyonlarda yatar. Bundan dolayı zaten tedavi edilen grip genelde zararsız şekilde vücuttan ayrılır. Akciğerin apsesi, bakteriyel pnömoni, ampiyem, tracheitis, menenjit, nörit ve diğer birçok hastalıkta ortaya çıkartabilir. Fakat en korkunç şey, bir kerede birçok komplikasyon olasılığının yüksek olmasıdır.  Tedavisi için ana yöntem antibiyotik almaktır ama hastaların beslenmelerini düzene sokmaları, egzersiz yapmaları ve bitkisel otlardan destek almaları hastalığın başarılı bir şekilde tedavi edilmesi ve komplikasyon riskini azaltması konusunda yardımcı olur. Bu kapsamda gribe iyi gelen çaylar arasında;

Papatya

 • 1 tatlı kaşığı limon çiçeği
 • 1 çay kaşığı papatya
 • 1 su bardağı kaynar su

1 tatlı kaşığı limon çiçeği ve 1 çay kaşığı papatya kase içine alınır ve üzerine bir bardak kaynar su dökülür. kasenin üzeri bir tabakla kapatılarak 10 dakika kadar demlenmelidir. Ardından süzülen içeceğin içine bal ilavesi yapılabilir. Tercihen aç karnına,  yemeklerden önce, 1/3 fincan günde 3 kez tüketildiğinde gribe iyi gelen etkiler ortaya çıkartır.

Kuşburnu

Virüs ve grip ile mücadelede bu meyve paha biçilemez bir yardımcıdır. Yabani gül meyvelerinden alınan içecekler inanılmaz derecede faydalı bir vitamin kokteyli meydana getirir. Askorbik asit içeriğine göre, kuşburnu, hatta limon ve siyah frenk üzümü bile aşar. C vitamini için organizmanın günlük gereksinimini telafi etmek adına tüketilmelidir. Diğer yararlı maddeleri arasında fitokitler, flavonoidler, mikro elementler, organik asitler, rutin, karoten bulunur.

 • 5 çorba kaşığı taze veya kurutulmuş kuşburnu
 • 1 litre sıcak su

 Kuşburnu güzelce temizlenip yıkandıktan sonra küçük küçük doğranır.  Üzerine 1 litre sıcak su dökülür ve 10 dakikadan fazla olmayan bir süre zarfı dâhilinde kısık ateşte pişirilir. İyileştirici özellikler bulunan çay ocağın altı kapatıldıktan sonra da 10 dakika demlendirilir. Ardından süzülür ve ılık bir biçimde tüketilmesi gerekir.

Ekinezya

 • 2 çay kaşığı ekinezya
 • iki bardak içe suyundan kaynar su

2 bardak kaynar suyun içine alınan ekinezya 30 dakika kadar kaynatılarak demlenmesi sağlanır. Ardından ocak üzerinden alındıktan sonra filtrelenmesi gerekir. Yemeklerden yarım saat önce gün içinde 3 bardak tüketildiğinde gribin önlenmesi için destekçi olur.

Zencefilli Tarif

Soğuk algınlığı ve grip  için harikalar yaratan bir başka içecek ise zencefilli çaydır. Bu güçlü bir ısınma aracının analjezik, anti-inflamatuar etkisi bulunur. , terleme ve vücutta oluşan zararlı toksinlerin ortadan kaldırılması konusunda kişiyi teşvik eder. Bileşiminde var olan değerli esansiyel yağların hepsi antioksidanlar,  mikro elementler, vitaminler ve aminoasitlerle doludur. Bu yağların bulunması sebebiyle zencefilin kökünden hazırlanan çaylar hematopoezis sürecini uyarma açısından çalışır ve bağışıklık sistemini güçlendirme açısından oldukça önemli etkiler yaratır.

 • 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış zencefil kökü
 • Yarım litre içme suyu
 • 1 hazır poşet yeşil çay

Öncelikli olarak 1 su bardağı kaynar suyun içinde yeşil çayın hazır poşeti 5 dakika demlenir ve poşet içinden çıkartılır. Geri kalan su ocak üzerinde kaynatıldıktan sonra bir ceviz büyüklüğünde bir parçadan kıyılan zencefil suyun içine atılır. Kapağı kapatılan tencerede yaklaşık olarak 15 dakika kadar kaynatılması gerekmektedir. Ardından ocağın altı kapatılır ve içine önceden hazırlanan yeşil çay aktarılarak 10 dakika daha bekletilir. Gribin semptomlarının ortadan kıssa sürede kalkması adına bal ilavesi yapılmalıdır. Ayrıca  limon, portakal, karanfil, tarçın, kakule ile de pişirildiği zaman faydaları bulunur. Bu iyileştirme özelliği bulunan içecek ek yararlı özellikler kazandıracak ve yeni tat tonlarının yakalamasına olanak sağlayacaktır Yeşil çayın yerine kızılcık ve nane ile de demlenebilir. Genel olarak, bu baharatın bir dilimi herhangi bir çayı ilave etmek için yararlıdır. Zencefil baharatı şifalı bitkilerin iyileştirici etkisini arttırma özelliğine sahiptir.

İyi Gelen Bitki Çayı

Grip sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler hemen bu çayı hazırladığında kısa sürede iyileşme yoluna girerler.

 • Anne-ve üvey anne 1 parça
 • Althea kökü 1 tutam
 • Kekik 1 tutam
 • Isırgan otu 1 tutam
 • Hanımeli 1 tutam
 • Civanperçemi  2 parça
 • Papatyanın çiçek kısımları 2 parça
 • Ihlamur çiçeği 2 parça
 • Söğüt kabuğu 1 tutam
 • 1 litre kaynatılmış sıcak su

Öncelikli olarak tüm malzemeler derin bir kabın içinde iyice karıştırılır. Ardından termos içine kaynar su alınır ve içine bu bitki karışımından 2 yemek kaşığı kadar ekleme yapılmalıdır. Bir saat boyunca bekletilen içecek süzülerek tekrardan termosun içine alınır. Günde birkaç kez 1/2 fincan için sıcak içecekten tüketilmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı