Meyveli Çaylar

Goji Berry Meyvesi Faydaları ve Çayının Demlenmesi

Goji berry meyvesi antioksidanlarla dolu bir üründür. Sağlık açısından fayda sağlaması adına oldukça önemli faydalar sunar. Bunlardan yararlanmak isteyen kişiler düzenli kullanım yapmalıdır.

Faydaları

Cilt İltihabını Azaltır

Goji meyveleri artmış kan dolaşımını gerçekleştirme yeteneğine sahiptir. Bu kandaki cildin artan hareketi, aynı zamanda cilt hücrelerinin metabolik hızını artırmaya yardımcı olur. Goji meyvelerinin bu faydaları iltihabı azaltmaya yardımcı olur, bu da daha düzgün bir cilt tonunu ve ten rengini artırır. İnflamasyondaki azalma ayrıca sivilcelerde veya periyodik kesimlerde azalmaya katkıda bulunabilir, çünkü cilt daha sağlıklıdır. Cilt iltihabını azaltarak cilt yüzeyindeki kırışıklıkların görünümünün azalmasına da yardımcı olabilir.

Goji Meyveleri Cilt Nemini Artırır

Sağlıklı, genç bir ışıltıya sahip olmanın en önemli faktörlerinden biri, düzgün bir şekilde nemlendirilmiş bir cilde sahip olmasıdır. Cilt kuruduğunda, ince çizgilerin ve kırışıklıkların ortaya çıkması artar, cilt daha fazla yorulur. goji meyveleri içindeki varlıkları cildin nemlenmesini arttırmanın yanı sıra cildin yüzeyini sıkılaştırmaya ve sıkılaştırmaya yardımcı olur. Bu sayede parlak ve genç bir ışıltı ortaya çıkarır.

Antioksidanlar Açısından Mükemmeldir

Antioksidanlar, hücrelere zarar verecek olan moleküllerin hepsi serbest olan radikallere karşı tamamen koruma sağlayacaktır.  Konsantre olan goji berry sularının düzenli şekilde tüketilmesi vücutta bulunan antioksidan seviyelerini artırır.

Anti-Aging

Goji meyvelerinde yer alan antioksidanlar, serbest olan radikallerin ciltte var olan kollajenlere zarar vermesini önüne geçerek, yaşlanma konusunda mücadeleye destek olur.

Kanser Büyümesinin Önlenme

Goji berry meyvesinin özü insanlarda oluşan kanser hücrelerinin büyümelerini yavaşlatabilir. Hatta bunları aktif olarak yok etme özelliğine sahiptir.

Kan Şekerinde Kontrol Sağlama

Goji berry ekstreleri, pankreas tarafından insülin duyarlılığı ve insülin salgısı artırır. Kan şekerinin kontrolünü geliştirdiği konusunda da izlenimler vardır.

Enerji Düzeylerini Artırabilir

Konsantre olan goji berry özleri ya da meyve sularının tüketimi, daha güzel enerji, genel anlamda esenlik duyguları ile ilişkilidir. Goji berry ekstresinin düzenli bir şekilde tüketilmesi, enerji seviyeleri, egzersiz uygulaması ve kişilerin genel sağlık duyguları konusunda iyileşme sağlar.

Zayıflamaya Yardımcıdır

Goji meyvesi kilo ermeyi kolaylaştıracak bazı özelliklere sahiptir.

 • Kan şekeri ile iştahın kontrol altına alınmasına yardımcı olarak daha uzun zaman kişi kendini tok hissedecektir.
 • Meyveler de düşük bir glisemik indise (GI) sahiptir.
 • Belirli yiyecekler veya içecekler için GI seviyesi, yenildiğinde kan şekeri seviyendeki etkiyi gösterir.
 • Berry meyve suları metabolik anlamdaki hızı arttırarak zayıflamaya yardımcı olacağına dair belli başlı kanıtlar vardır.
 • Özellikle diyet dönemlerinde uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Diyet dönemleri içinde çay olarak fazlasıyla tüketilir. Diyet için düzenli şekilde tüketim önemlidir. Aksi takdirde kesinlikle kilo kaybı ile alakalı istenilen sonuç elde edilemez.

Yaşlılık Noktaları

Karaciğer lekeleri ve güneş lentijinleri olarak da adlandırılan yaşlılık lekeleri, yaşlanmanın bir etkisi olarak ortaya çıkan koyu renkli lekelerdir.  Goji meyveleri yüksek miktarda C Vitamini içerir. Bu sebeple, cildin yüzeyindeki yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltan eşsiz yeteneği vardır.

Zararları

Her bitki ve meyvede olduğu gibi aşırıya kaçmak yani fazla tüketim yapmak yan etkiler meydana getirebilir. Bunun için tavsiye edilen dozlarda alımı yeterli olacaktır. Fazla içilmesi diyet ve sağlık açısından yarar değil zarar oluşturabilir. Bu meyveler kişisel açıdan alerjik sorunlar çok fazla meydana getirmez. Yalnız alerjik reaksiyon meydana geldiğinde kullanımı bırakılmalıdır.

Çay Nasıl Demlenir?

Klasik Demleme

 • 1 tatlı kaşığı gojinin meyveleri
 • 1 su bardağı kaynar su

Ocak üzerinde kaynatılan su direkt olarak meyvelerin üzerine aktarılır. Koyulan kabın ağız kısmı kapatıldıktan sonra 15 dakika kadar bekletilir. Bu sayede meyvenin tüm yararlı etkileri suyun içine geçecektir. Elde edilen çay sağlık açısından oldukça yararlı etkiler sunar. Bu yararlı etkilerin elde edilmesini sağlamak adına günde 2 su bardağı tüketilmesi gerekir. Çay her seferinde taze şekilde demlendiğinde istenilen etkiler elde edilecektir.

Limonlu

 • 1 tatlı kaşığı gojinin meyveleri
 • 1 su bardağı kaynar su
 • Yarım limon suyu

Ocak üzerine alınan su kaynatıldıktan sonra içinde berry meyveleri atılır. Bu meyvelerin etkilerinin ortaya çıkması adına 5 dakika kadar kaynatılması gerekmektedir. Kaynatılan karışım süzülür. Meyveler çöpe atılmamalıdır. Çay ile birlikte tüketilebilir. Süzülen karışım ılıdıktan sonra içine yarım limonun suyunun eklemesi yapılır. Bu sayede zayıflama konusunda da etki sağlayacaktır. Zayıflama için diyet ve beslenme programının sağlıklı bir düzen içinde olması çok önemlidir. Aksi takdirde metabolizmanın hızlanması kesinlikle sağlanmaz.

Ballı

 • 1 tatlı kaşığı gojinin taze meyveleri
 • 1,5 su bardağı kaynar su
 • 1 tatlı kaşığı bal

Ocak üzerine alınarak kaynatılan suyun içine taze meyveler atılır ve 10 dakika süresince kaynatılmaya devam edilir. Kaynama süresinden sonra süzülen içeceğin biraz soğuması beklenir. Ardından bal ilavesi yapılır. Yalnız balın tamamen erimesi için devamlı karıştırılma işlemi yapılması da gerekmektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı