Meyveli Çaylar

Goji Berry Çayı Kullanımı ve Hazırlama Önerileri

Anavatanı Himalaya dağları olan goji meyveleri antioksidanlar açısından zengin içeriğinden dolayı yüzyıllarca Çin, Tibet ve Moğol halkları tarafından birçok alanda bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır.

Goji Berry Çayı Kullanımı 

Goji berry meyveleri amino asitler, protein, vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengin besinlerden biridir. İçerdiği doğal şeker ile kan şekerini düzenleyici olumlu özellikler gösterir. Halk arasında kurt üzümü olarak da anılan goji berry, Doğal Tıp Ansiklopedisine göre, A, B, C ve E vitaminleri yönünden zengindir. İçerdiği kompleks şekerler ile diyet yaparken kan şekerini düzenler. Farklı meyveler ile hazırlanan bitkisel karışımlar içeceğin antioksidanlar açısından daha zengin olmasını sağlamaktadır. Mayıs 2008 yılında Tamamlayıcı Tıp Dergisinde yayınlanan bir makalede goji berry’nin uyku kalitesini arttırdığı yönünde yapılan bilimsel bir çalışma yayınlanmıştır. 15 gün süren çalışmada test grubunda herhangi bir yan etki görülmediği de bildirilmiştir. 

Diyet 

Goji berry ile hazırlanan çaylar vücudun direncini arttırmakta ve enerji seviyesini yükseltmektedir. Herhangi bir yağ yakıcı etkisi olmamakla birlikte kan şekerini düzenlemesi dolayısıyla acıkma hissini geciktirmesi diyet sürecine olumlu şekilde katkı sağlamaktadır. Amino asitler yönünden zengin olduğundan kilo verme sürecinde yaşanan yorgunluk şikayetlerini azaltır. Kandaki kötü kolesterolü azaltarak vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Dayanıklılığı arttırarak daha uzun süreler egzersiz yapmaya yardımcı olur. İçerdiği polifenoller kilo verme sürecinden sonra yaşanabilecek deri sarkmalarını engeller ve cildin elastikiyetini arttırır. Tükenmişlik hissini ve depresyonu azaltarak motivasyonu yükseltir. 

Yapılan çalışmalar diyet sırasında günde 2 bardak goji berry çayı içmenin haftada 2 kilo fazladan vermeye yardımcı olduğunu göstermektedir. 

Ersağ ve Biotama markaları tarafından hazır paket karışımlar olarak da alabileceğiniz goji berry çayları da bu süreçte etkili olmaktadır.

Tarifler 

Goji Berry Çayı 

 • 1 çorba kaşığı kurutulmuş goji berry meyvesi 
 • 3 bardak ölçeğinde su 

Hazırlanışı: Önce soğuk su ile yıkadığınız meyveleri daha sonra kaynamış su içine atınız. 1 saat boyunca dinlenmeye bırakın. Hafifçe ısıtarak ya da soğuk olarak çayınızı içebilirsiniz. Bal ya da şeker katmak yerine çayla birlikte demlenmiş meyvelerden de birkaç tane yiyebilirsiniz. Bu tarif kan şekerinizi düzenlemeye yardımcı olur. Gün içinde zindelik verir. Konsantrasyonu arttırır. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Gün içinde istediğiniz kadar içebilirsiniz. 

Diyet Çayı 1

 • 1 bardak ölçeğinde goji berry meyvesi 
 • 4 bardak kaynar su 
 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay 
 • 1 dilim limon 

Hazırlanışı: Meyveleri kaynar su içine atarak bir taşım daha kaynatın. Daha fazla kaynatmak meyvelerin yanmış bir tat kazanmasına neden olabilir. Ocağın altını kapattıktan sonra yeşil çayı ilave ederek 20 dakika boyunca çayınızı dinlenmeye bırakın. Sıcak ya da soğuk olarak içebileceğiniz bu çayı 2 gün boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz. Servis sırasında limon dilimini ekleyiniz.

Yeşil çay, kafein içerdiğinden dolayı günde 4 bardaktan fazla içilmesi uykusuzluk ve kalp çarpıntısı gibi şikayetlere neden olabilir. 

Eğer meyve olarak demlemek istemiyorsanız hazır paket olarak satılan ve içinde yağ yakıcı etkileri olan yeşilçay, funda yaprağı, kekik ve biberiye karışımlarından oluşan mindivan goji berry çaylarından da alabilirsiniz. Mindivan karışım poşetler 5 dakika içinde içime hazır olacaktır. Fakat gün içinde 2 bardaktan daha fazla tüketilmesi önerilmez. 

Diyet Çayı 2

 • 1 fincan goji berry meyvesi 
 • 1 fincan kızılcık meyvesi
 • 2 bardak ölçeğinde kaynar su 
 • Tatlandırmak için bir çay kaşığı bal (isteğe bağlı) 

Hazırlanışı: Meyveleri kaynamış su içine ekleyin. 1 dakika boyunca kaynatmaya devam edin. Ocağın altını kapattıktan sonra üzeri kapalı porselen bir demlik içinde 15 dakika boyunca dinlenmeye bırakın. Gün içinde istediğiniz kadar içebilirsiniz. Herhangi bir yan etkisi yoktur. C vitamini açısından zengin olması dolayısıyla bağışlık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Çay olarak kullanımının yanı sıra meyveler de bu şekilde yenilebilir. 

Diyet Çayı 3 

 • 1 armut 
 • 1 fincan goji berry meyvesi 
 • 2 bardak kaynar su 

Hazırlanışı: Kaynar su içine armutu atarak pişine kadar kaynatınız. Ocağın altını kapattıktan sonra meyveleri ekleyerek 15 dakika demlenmeye bırakınız. Meyveleri süzdükten sonra sıcak ya da soğuk çay olarak içebilirsiniz. Ayrıca demlenmiş meyve posalarını günde 1 defa ara öğün olarak yiyebilirsiniz. Daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır. 

Uyarı: Kullandığınız herhangi bir ilaç varsa diyete başlamadan önce doktorunuzla görüşünüz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı