Zayıflama Çayı

Goji Berryden Hazırlanan Çayın Faydaları ve Kilo Verme Desteği

Goji berry sindirim sorunlarının ortadan kalkmasına olanak sağlayan etkilere sahiptir. Bu etkiler sayesinde kısa sürede metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Bu sayede kilo verme başlar.

Faydaları


Goji Berry Çayı
 • Lif; Goji meyveleri diyet lifleri açısından yüksektir, bu da kişinin kendini daha uzun süre tok hissetmesine ve kilo verme konusunda yardımcı olur.
 • Artan Enerji; bu meyvelerinin faydaları üzerine yürütülen 15 günlük bir çalışma, goji meyvelerini tüketen insanların enerji düzeylerini artırdığını ve daha iyi atletik performans gösterdiğini ortaya çıkardı.
 • Sindirim; berry çayı, sindirim sistemine yardımcı olur, genel sindirimi artırır ve mide ekşimesini azaltır.
 • Stres; meyveler genel mutluluğu ve refah duygusunu artırırken, stres ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Amino asit; anti-enflamatuar  ve amino asit, anti bakteriyel ve anti-fungal özellikler gösterir.
 • Antioksidan; goji berry meyveleri, anti-kanser ve yaşlanma karşıtı özelliklere sahip yüksek düzeyde antioksidanlara sahiptir.
 • Kompleks şeker; goji berry çayı içindeki şeker, kompleks karbonhidratlardan oluşur. Bu sayede hipoglisemik özelliklere sahip olmanın yanı sıra kan glikoz düzeylerini kontrol etmeye de yardımcı olur.
 • Bağışıklık; goji berry çayı içmek, bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden, ciğerleri koruduğundan ve C vitamini yüksek olduğundan sağlıklı kalmaya yardımcı olabilir.
 • Cilt sağlığı; berry meyveleri, sağlıklı cildin desteklenmesine yardımcı olan beta-karoten ile yüklüdür.

Zayıflama

İnsanların kilo almasının temel nedeni, iştahlarını kontrol edememeleri, nişastalı, şekerli yiyecekler için isteklerini şımartmalarıdır. Diğer sebep de egzersiz eksikliğidir. Her iki alan da diyette meyveleri dâhil edilerek hedeflenebilir. Berry meyveleri düşük glisemik indeks içerir. Genelde bir gıda derecelendirme çizelgesinde, 70 veya daha fazla bir değere sahip olan gıdalar yüksek düzeyde glisemik indeksli besinler olarak kabul edilmektedir. 55’in altındakiler düşük glisemik indeks verilir. Düşük GI’lı yiyeceklerin açlığı hızlı bir şekilde tatmin ettiği ve yemek isteklerini azalttır. Elma,portakal, muz, karpuz, kavun ile kuru üzüm gibi diğer meyveler ile karşılaştırıldığında goji berry meyveleri 29’un düşük glisemik indeksine sahiptir. Bu nedenle bu meyveleri tüketmek, nişastayı ve şekerli gıdaların isteğini iştah açısından azaltır.

Goji meyvelerinin% 21’i lif içeriğinden oluşur. Yüksek lifli olan besinler kan şekeri seviyesini ve iştahını kontrol altına alır. Uzun süreler boyunca dolu hissetmeye yardımcı olurlar. Bu da gıda alımını azaltmaktadır. Goji berry meyveleri, kan şekeri konusunda kontrol etmeye yardım eden, kilo verildiğinde yağsız olan kas kütlesini koruma altına alan ve kişi vücudunun hızlı şekilde yağ yakması konusunda yardımcı olabilecek krom içeriğine sahiptir. Kaslar, kalorileri yağdan daha verimli yakabileceğinden dolayı kilo alımı önlenir. Tüketen bu meyveler de etkili metabolizma konusunda kişiye yardımcı olur.

Tüketilen yiyecekler enerjiye dönüşme konusunda destek sağlar. Aksi halde tüketilen yiyecekler yağa dönüştürülecek ve kilo almaya neden olacaklardır. Bu meyveler, enerjiye benzeyen besinler bakımından zengindir:

 • Yağları azaltan ve güçlü kemikleri destekleyen kalsiyum içeriğine sahiptir.
 • Tiamin – goji meyvelerinde bol miktarda var olan B1 vitamini de karbonhidratları enerjiye dönüştürmesi konusunda destekçidir. Tiamin ayriyeten tiroid bezinin daha iyi işlev görmesi konusunda yardımcı olacaktır. Tiroid problemleri kilo alımının var olan bir nedenidir.
 • İyi protein metabolizmasını destekleyen minerallerin dengeli bir kombinasyonu sağlar.

Goji meyvelerinde var olan potasyum ile amino asitler vücudun daha çok büyüme hormonları üretmesi konusunda destek sağlar. Buda özellikle büyüme  konusundaki hormonları kaynakları azalan yaşlı insanlar için faydalıdır.

Diyete Nasıl Eklenir?

Meyvelerin sağlık faydalarını elde etmenin tonlarca yolu var, zayıflama ve sağlık açsından kullanımlar arsında;

Klasik Çay

Meyveler yeşil çay ya da sevilen farklı bir bitki çayı ile birleştirilerek içilir.

 • 1 poşet hazır yeşil çay
 • 1 tutam goji berry
 • 1 su bardağı kaynar su

Yeşil çay klasik şekilde demlenir. Sıcak olan içeceğin içine meyveler atılır ve yarım saat boyunca bekletilir. Ardından süzülen içecek yemeklerden yarım saat sonra tüketilmelidir.

Ballı

 • 1 poşet hazır yeşil çay
 • 1 tutam goji berry
 • 1 su bardağı kaynar su
 • 1 tatlı kaşığı doğal bal

Yeşil çay 1 su bardağı filtrelenmiş olan suyun içinde 10 dakika kadar bekletilir ve süzülür. Sıcak olan içeceğin içine meyveler atılır. Bu şekilde 30 dakika kadar bekletilir. Ardından süzülen içecek içine bal eklemesi yapılması gerekmektedir. Yemeklerden yarım saat sonra tüketime hazır hale gelir.

Kahvaltı

Goji berry meyvelerini bir avuç mısır gevreğine veya yulaf ezmesi içine koymak gerekir. Bu meyveler yoğurt içinde de tüketilebilir. Düzenli bir şekilde günde 2 defa ara öğünlerde tüketilmesi yeterli sonuçların elde edilmesini sağlar.

Karışık Çay

 • 1 tutam goji berry
 • 1 su bardağı kaynar su

1 su bardağı kaynar suyun içine atılan 1 tutam meyve 15 dakika kadar bekletildikten sonra süzülmelidir. Ardından içine yarım çay bardağı süt katılarak tüketilir. Düzenli bir şekilde günde 3 defa yemeklerden sonra tüketildiğinde faydalı etkiler sunar. Düzenli olarak tüketilmeli ve her öğünde taze şekilde demlenmelidir.

Suyu

Güzel bir bardak meyve suyu, pişirmeye gerek kalmadan tüm sağlıklı faydaları elde etmenin muhteşem bir yoludur.

Meyve ekmekler, kurabiyeler, kekler, salatalar vb. karışımlar içinde kullanılabilir. Sağlığı iyileştirmek ya da sadece daha sağlıklı olmak isteniyorsa meyveleri diyete dâhil etmek çok önemlidir. Kesinlikle kilo verme konusunda yardımcı olabilir. Düzenli şekilde kullanım ile bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı