Hazır ürünler

Ginkgo Biloba Çayı Faydaları, Zararları Nelerdir, Çay Nasıl Demlenir?

Ginkgo bitkisinden elde edilecek olan çay ve özütler birçok tehlikeli hastalık konusunda olumlu etkiler yaratırlar. Bu hastalıklardan kurtulmak isteyen kişiler düzenli tüketmelidir.

Faydaları

Depresyon ve Ruh Hali

Hafif depresyon dönemi olan hastalar çaydan veya ginkgo biloba özünden fayda sağlayabilirler. Yaşlı hastalar ginkgo biloba özütü ile tedavi edildiklerinde daha fazla iyileşme gösterir ve ek antidepresan kullanımından kurtulurlar.

Antioksidan

Ginkgo biloba hücreleri serbest  olan radikallerin yarattığı zararlı etkilerin hepsinden kurtarmak ve hücreleri onarılmaya yardımcı olmak adına güçlü düzeyde vücut antioksidanı sağlar. Bu sayede kalp hastalığı, inme, kanser ve farklı birçok ciddi durumun önlenmesi sağlanmış olunur.

Kulak Sorunları

Kulaklarda gürültü veya çınlamanın tedavisi konusunda yardımcı olur. Bu bitkinin sağlıklı kulakları nasıl desteklediği hala net değildir ama oksijen akışını geliştirdiğine inanılmaktadır.

Libido

Bitkinin ayırt etme özelliği, enerji seviyesini korumak ve erken saç dökülmesini durdurmak adına çalışır. Artan genital kan akımı, hem erkeklerde hem de kadınlarda daha yüksek libido yapmak için duyarlılığı artırır. İyi dolaşım tüketilen gıdalardan, alınan vitamin ve bitkisel takviyelerden tam olarak faydalanmak anlamına gelir.

Kan Damarları

Bitki kollara ve bacaklara kan akışını artırarak çalışır ve kan damarlarındaki spazmları hafiflemesini sağlar.

Alzheimer Hastalığını Kolaylaştırır

Alzheimer hastalığı için kesin bir tedavi olmadığını uzman hekimler her daim tekrarlar. Bunun neden olduğuna emin değildirler. Yalnız birçok uzman hekim ginkgo biloba bitkisinin beyne, sinir ileticilerine artan kan akışını ve beyin hücrelerinin yavaş dejenerasyonunu olumlu yönde artırdığına inanmaktadır.

Parkinson Hastalığını Hafifletir

Kontrolsüz sallanma, koordinasyon ve denge kaybı ile ilişkili Parkinson hastalığı bu bitkinin düzenli kullanımını sonucunda hastalığın semptomları hafifletme konusunda fayda sağlar. Bitki, beyne giden kan akışının artmasını sağlar ve beyinde herhangi bir zamanda bulunan daha yüksek konsantrasyonda nörotransmiterler sağlamaktadır.

Strok Önler ve Tedavi Eder

Ginkgo Biloba bitkisinden hazırlanan çay damarlarda kan pıhtılarının oluşmasını en aza indirme özelliğine sahiptir. Beyin de dâhil olmak üzere büyük organlara kan akışını iyileştirme özelliği ile inmeyi önlemeye destek olur. İnme sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerde ginkgo biloba çayı hasar gören beyin hücrelerini iyileştirmeye destek olabilir.

Multipl Skleroz

Halen araştırmaya ihtiyaç olunsa da bilim adamları, Ginkgo Biloba bitkisinin gelecekte multipl sklerozun zararlı etkilerini tedavi etmek adına faydalı olacağına inanmaktadır.

Zararları ve Yan Etkileri

Varfarin ve aspirin kan dolaşım bozukluğu olanlar dâhil antikoagülan ilaç kullanan kişiler, tüketildikten sonra çeşitli istenmeyen etkiler yaşayabileceklerinden dolayı bitkisel bitkiyi kullanmaktan kesinlikle kaçınmalıdır. Diğer yaygın olan fakat hafif yan etkiler arasında;

 • Kusma
 • Bulantı
 • İshal bulunmaktadır. Herhangi bir bitkisel infüzyonu özellikle ginkgo biloba çayının kullanımı yapılmadan önce bir tıp doktoruna veya bitkisel uzmana danışmak her zaman akıllıca kabul edilir.

Ginkgo biloba antikoagülan doğasından kaynaklı olarak, hamile kadınlar, menstruasyon olanlar ya da kanın pıhtılaşmasına izin vermeyen kan bozuklukları olan herkeste tüketmek adına tehlikeli olabilir. Bir kişinin kanı pıhtılaşamadığı zamanda bile küçük yaralanmalar da tehlikeli olur. Ayriyeten ginkgo biloba çayı alerjik reaksiyonlar ginkgolic asitlerin varlığı sebebiyle orta düzeyde yaygındır. Bunlardan bazıları posa sarmaşıklarının kaju fıstığı bulunanlara benzerdir. İlk önce ginkgo biloba’yı kullanırken dikkatli olmaya özen göstermek ve her zaman bu güçlü bitkisel takviyesini beslenmeye eklemeden önce olası bir risk faktörlerini de göz önüne alarak bir tıp uzmanı ile görüşmek gerekir.

Çay Nasıl Demlenir?

 • Kurutulmuş ginkgo biloba çay yaprakları 50 gram
 • 1 litre su

Yapraklardan ginkgo biloba çayı hazırlamak çok basittir ve sadece birkaç dakika kişinin zamanını alır. Öncelikli olarak 1 litre su tencere içine alınır ve kaynama noktasına gelinceye kadar yüksek ateş üzerinde tutulur. Kaynama noktasına geldiğinde ocağın altı kısık ateşe alınır. Su maksimum kaynama noktasına ulaştığı zaman ginkgo biloba’nın kurutulmuş yapraklarını ekleme yapmak gerekir. Tencerenin ağız kısmı kapatılır ve en az 5 dakika boyunca kaynatılmaya devam edilir. Bu dakikalar geçtikten sonra ocağın altı da kapatılır ve karışım yaklaşık 10 dakika süresince bu şekilde bekletilir. Bu sayede bitkinin tüm bileşenleri ve özellikleri içeceğin infüzyona geçmiş olur. Son olarak, ginkgo biloba yapraklarının tüm izlerini gidermek için karışımı süzmek ve bir sürahiye dökmek gerekmektedir. Hazırlanan çay bu şekilde kolayca demlenir. Gün içinde tüketilmesi gerekmektedir.

Ballı

 • Kurutulmuş ginkgo biloba çay yaprakları 50 gram
 • 1 litre su
 • 3 yemek kaşığı bal

Su ocak üzerine alındıktan sonra ateş en kısık ayara getirilir ve içine bitki atılır. Bu şekilde 5 dakika daha kaynatılmalıdır. Bu sayede bitkinin yararlı özellikleri suyun içine geçmiş olacaktır. Ocaktan alınan çay kenarda 10 dakika daha bekletildikten sonra süzülür. İçine 3 yemek kaşığı doğal bal eklemesi yapılması ile servise hazır hale gelir. Karışımın gün içinde düzenli şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Limonlu

 • Kurutulmuş ginkgo biloba çay yaprakları 50 gram
 • 1 litre su
 • 1 adet limon

Kaynayan suyun içine bitki atılarak 5 dakika süresince kaynatılmaya devam edilir. Ardından ocaktan alınan suyun içine limon suyu da eklenir ve 5 dakika bekletildikten sonra süzülür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı