Bitkisel Tedavi

Gastrite İyi Gelen Bitki Çaylarının Tarifleri ve Demlenmesi

Mide mukozasında ortaya çıkan iltihap sonucunda gelişen gastrit hastalarının ilerlememesi ve tedavisinde etkili olan bitki çaylarının tarifleri ve demlenmesi.

Gastrite İyi Gelen Bitki Çayları

Gastrit hastalarının mide astarında ortaya çıkan iltihaplanma sonucunda sindirim sisteminde ağrı oluşmasına neden olur. Gastrit ilerleyen bir hastalık olmaktadır. Bu sebeple de gastrit tanısı konulan hastaların mutlaka önlem almaları gerekmektedir. Tahriş olması ile birlikte iltihaplanma da görülmektedir. Bu sebeple de kişilerin hastalığının ilerleyecek olduğu bir gerçektir. Hastalığın ilerleyip ülser gibi mide yarasına dönmemesi için mutlaka önlem alması gerekmektedir. 

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı papatya
 • 1 su bardağı su

Sindirim sisteminin tahriş olarak iltihaplanması ile birlikte iyi gelen bitki çaylarının ilki papatya olmaktadır. Papatya çayının sindirim sisteminde rahatlatıcı ve de sakinleştirici özelliği olması ile bilinmektedir. Ayrıca hastalık sebebi ile hazımsızlık problemi çeken kişilerde yediklerini daha kolay hazmetmesi konusunda da etkili olacaktır. Bu çayı yaptığınız zaman ayrıca iltihap kurutucu özelliğinin olması ile de bilinmektedir. Midede ortaya çıkan sorunların kolaylıkla rahatlamasını sağlayacaktır. Papatya çayını gün içerisinde 2 su bardağından fazla içmemeniz önerilmektedir. Bu çayı içerken tatlandırıcı olarak sadece bal ilave edebilirsiniz. Herhangi kimyasal tatlandırıcı ya da şeker ilave edilmemelidir. Ilık suyun içerisine papatya atılmalı ve suyun kaynaması için ocak kısık ateşte olmalıdır. Su kaynadığı zaman ocağın altı kapatılır ve ağzı kapalı olacak şekilde demini alması sağlanmalıdır. Süzüldükten sonra içilmesi ağrılara iyi gelir.

Meyan Kökü Çayı

 • 5 gram meyan kökü
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Hastalığın gelişmesinin nedenleri arasında mide mukozasının tahriş olması ile birlikte iltihaplanarak ortaya çıkar. Meyan kökü ise bu iltihabın kurumasında ve mukozanın kendisini yenilemesinde yardımcı olacak bitkiler arasında olmaktadır. Mide de ortaya çıkmış olan sorunlara son derece iyi gelmesi ile bilinmektedir. Meyan kökü toz olarak satın alacağınız gibi aynı zamanda da hazmı kolaylaştıracak bir etkisinin olması ile de bilinmektedir. Çayı demlerken her daim hazır su olan klor içermeyen bir su tercih etmelisiniz. Suyun içerisine meyan kökü atılarak kaynayıncaya kadar kısık ateşte beklenmelidir. Kaynamasının ardından 10 dakika beklenir ve süzülerek içerisine bal ilave edip karıştırılır. Günde 1 defadan fazla içilmemelidir. Ayrıca hamilelerin ve yüksek tansiyon hastalığı olan kişilerin bu bitkiyi kullanmamaları gerekmektedir.

Zerdeçal Çayı

 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Sindirim sisteminde meydana gelen birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılan bir bitki olmaktadır. Zerdeçal hastalıklara karşı savaşan ve tedavilerinde de etkili olan bir bitki olmaktadır. Özellikle de içerisinde olan kurkumin isimli maddenin oluşan iltihabın giderilmesi konusunda oldukça etkili olmaktadır. Antioksidan özelliği vardır. Bu nedenle de sindirimin daha kolay olmasında yardımcı olur. İltihapların da azalmasında ve mukozanın kendisini yenilemesini sağlayacaktır. Toz zerdeçal kullanarak yapmanız önerilmektedir. Tadının biraz acı olması sebebi ile içmekte zorlanacak olan kişilerin çayı kolay bir şekilde içmeleri için içerisine bir miktar bal ilave etmeleri önerilir. Suyun içerisine zerdeçal konulmalı ve kaynamasının ardından suyun ılık olması beklenmelidir. Sonra süzülmeli ve bal ilave ederek karıştırılmasının ardından içilmelidir.

Zencefil Çayı

 • 1 çay kaşığı toz zencefil
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Oluşan iltihabın kurumasında etkili olan zencefil gastrit hastaları içinde oldukça faydalı olan bir bitki olmaktadır. Zencefilin çok içilmesi zararlı olsa da günde 1 su bardağı içilmesi hastalığın ilerlemesini durduracaktır. Bu çayın yapımı sırasında zencefilin kökünü kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda da toz olarak da kullanabilirsiniz. Ilık olan klor içermeyen hazır suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar eklenmeli ve kısık ateşte suyun kaynaması beklenmelidir. Su kaynaması ile birlikte ocağın altı kapatılır ve demini alması beklenir. Su ılık olduğunda, ağzı yakmayacak kadar ılıdığı zaman içilmelidir. Tadının acı olması sebebi ile içmekte zorlanan hastaların ise içerisine bir miktar organik bal ilave ederek içmeleri tadının daha yumuşamasını sağlayacaktır.

Hamileler ve tansiyon hastalarının mutlaka doktorlarına danışarak tüketmeleri gerekmektedir. Ayrıca gastrit hastalarının mutlaka çayı demlerken yapacak oldukları suyun hazır su kullanarak yapmaları önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı