Bitki Çayları

Funda Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Çayın böbrek ve idrar yollarını temizlemesinin yanı sıra solunum yolları hastalıklarının da belirtilerinin hızla azalmasında etkili olmaktadır. Çayın tarifi ve demlenme şekli

Funda Çayının Faydaları

Sağlığa faydaları ile bilinen ve böbrek fonksiyonlarının hızlanarak idrar yolu enfeksiyonlarının iyileşmesini sağlayacak bir bitki olmaktadır. Bayanların yaşamakta olduğu sistit hastalığı sonucunda ve idrar yolu enfeksiyonu olan kişilerin rahatlıkla bu çayı demleyerek içebilirler. Böbreklerin ve karaciğerin temizlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca mesane sorunu olan insanlarda da etkili olması ile bilinmektedir. Soğuk algınlığı sonucunda ortaya çıkan belirtilerin hızla azalmasını sağlayacaktır. Öksürüğün kesilmesinde etkili olur. Sindirim sisteminin hızlanmasını sağlayacak ve özellikle de geceleri içilmesi sonucunda kişilerin rahat bir uyku uyumasında da etkili olur. Ağrı kesici özelliği de bulunmakta olan çayın özellikle sindirim sisteminde ortaya çıkan ağrıların hızla azalmasını da sağlamaktadır.

Zararları

Çayın sağlığa etkilerinin çok fazla olduğu bir gerçektir. Fakat bazı kullanmakta olan kişilerin bitkinin içerisinde ki maddelere karşı yan etkisi olması ile bilinmektedir. Bu çayın yan etkileri arasında alerjik reaksiyonların gelişimi de söz konusu olacaktır. Bu sebeple de içilmesi durumunda alerjisi gelişmesi halinde kişilerin içmesine ara vermesi gerekmektedir. Funda çayını neye zararlı olduğu konusunda kan inceltici özelliğinin olduğu unutulmamalıdır.

Kan inceltici ilaçlar kullanmakta olan kişilerin aynı zamanda da bu çayı içmekten uzak durmaları gerekmektedir. Tansiyon hastalarının da çok sık tüketmekten kaçınması gereken bir ilaçtır.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 1 yemek kaşığı funda bitkisi
 • 200 gram su

Sindirime iyi gelen funda bitkisi ile yapacağınız çayın sindirimi hızlandırıcı özelliğinin olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca bu bitkinin kabızlık gibi sorunlar yaşamakta olan kişilerin de sorununu giderecektir. Hazımsızlığı önlemesi ve sindirimin hızlanması ile bilinmektedir. Metabolizmanın da hızlandırıcı etkisi olması sebebiyle mutlaka çayı taze demleyerek ılık olduğu zaman içilmelidir. Sindirime iyi gelebilmesi için çayın demleyecek olduğunuz suyun klorsuz olmasına özen göstermelisiniz. Kaynamakta olan suyun içerisine atacağınız 1 yemek kaşığı miktarında ki bitkinin 10 dakika boyunca ağzı kapalı şekilde demini almasını bekleyin. Daha sonradan çayı süzerek içmeniz oldukça fayda sağlayacaktır.

Gül Yapraklı Funda Çayı

 • 1 yemek kaşığı funda bitkisi
 • 10 adet gül yaprağı
 • 1 su bardağı su

Çayın faydaları arasında bulunan sakinleştirici özelliği ile birlikte strese karşı mücadele etmesi ile bilinen bir çay olmaktadır. İstediğiniz her zaman bu çayı demleyerek içmeniz mümkün olacaktır. Birçok kişinin demleyerek içtiği gibi kırmızı gül yapraklarını kullanarak çayı demlemeniz ve içmeniz de sinir sistemi sonucunda ortaya çıkacak olan hastalıklarda oldukça etkili olması ile bilinmektedir. Depresyon başta olmak üzere stresli bir iş yerinde çalışmakta olan kişilerin daha sakinleşmesini ve stresten kurtulmasını da sağlayacaktır. Suyun içerisine ilk olarak kırmızı gül yaprakları konularak suyun kaynaması kısık ateşte beklenmelidir. Daha sonrasında çayın demlenmesi için içerisine funda bitkisi konularak 5 ile 10 dakika boyunca demini alması beklenmeli ve suyun renginin değişimi ile birlikte süzüldükten sonra içilmelidir. 2 hafta boyunca her gün günde iki bardaktan fazla içilmemesi tavsiye edilmektedir.

Yabanmersini Funda Çayı

 • 1 yemek kaşığı funda bitkisi
 • 1 yemek kaşığı yabanmersini
 • 250 gram su

Böbreğin ve karaciğerin temizlenmesi için şifalı bitkilerin iyi geleceği için yararlanabilirsiniz. Bu çayı demleyeceğiniz zaman böbrek ve karaciğer dostu olarak bilinen yabanmersini bitkisini de kullanarak demlemeniz önerilmektedir. İdrar yolları enfeksiyonları ve karaciğerin zararlı toksinlerden arınması için mutlaka denemeniz gerekmektedir. Kaynamış suyun içerisine yabanmersini ve funda bitkisinden belirtilen ölçüde konularak 10 dakika boyunca kabın ağzı kapalı olacak şekilde demini alması beklenmelidir. Suyun demini alması ile birlikte süzülmeli ve içilmelidir. Her defasında tekrardan demlenmeli ve gün içerisinde en fazla 2 bardak içmeniz önerilmektedir. 14 günden daha fazla içilmemeli ve 2 haftadan sonra ara verilmesi gerekiyor.

Kekikli Funda Çayı

 • 1 yemek kaşığı funda bitkisi
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Kalp ve damar sağlığına olan faydası ile bilinen bir çaydır. Çayın dolaşımı hızlandırdığı da bilinmektedir. Çayı demlerken içerisine kalp ve damar dostu olarak bilinen kekik bitkisinden de koyarak demleyecek olduğunuz için daha da sağlıklı olmanızı sağlar. Bu sebeple kaynamış suyun içerisine ilk olarak kekik ve ardından funda bitkisinden söylenen ölçüde konularak demlenmesi için 5 ya da 10 dakika boyunca beklenmelidir. Demini tam olarak almasının ardından çayın süzülmesi gerekiyor. Bazı kişiler bu çayın malzemelerinde bulunan kekik nedeniyle acı olduğu için içemiyorlar. Bu sebeple de içerisine 1 çay kaşığı bal ilave ederek içilmesi önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı