Bitki Çayları

Fesleğen Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Sindirim sisteminin hızlı çalışması ve metabolizmayı uyaracağı için daha hızlı kilo vermenizde etkili olan bir çaydır. Fesleğen çayının faydaları, tarifleri ve demlenme şekli.

Fesleğen Çayının Faydaları

Bağışıklığın güçlenerek özellikle kış mevsiminde çayın düzenli içimi sonucunda hastalıklara karşı koruyacaktır. Sindirim sisteminin hızlı çalışmasını ve bu sayede hazımsızlık, kabızlık, gaz ve şişkinlik gibi şikayetler ortaya çıktığı zaman giderilmesinde de etkili olacaktır. Sindir sistemi üzerinde de etkili olması ile bilinmektedir. Bu çayın özellikle de akşamları uyumadan birkaç saat önce içilmesi sonucunda daha düzenli bir uyku uyumanızı sağlayacaktır. Solunuma bağlı olan şikayetlerin ortadan kalmasını sağlar. Ağız kokusunu önleyeceği gibi, astım hastalarının çayı düzenli olarak içmeleri sonucunda daha rahatladığı bilinmektedir. Hücrelerde toplanmış olan yağların ayrılmasında da etkili olduğu biliniyor. Ayrıca çayın düzenli olarak içimi sonucunda ödem söktürücü etkisi de bilinmektedir. Metabolizma üzerinde etkili olacağı için, diyet yapmasına rağmen istediği gibi kilo veremeyen kişilerin daha hızla kilo vermesini sağlar. Çayın aç karnına içilmesi sonucunda iştah kesici özelliğinin de olduğu bilinmektedir.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 1 yemek kaşığı fesleğen
 • 1 fincan su

Sinirleri yatıştırması ile meşhur olan ve sakinleştirici özelliği ile bilinen bir çay olmaktadır. Çayın içimi sonucunda düzenli olarak tüketilmesi halinde uyku sorununun ortadan kalktığı gözlemlenmektedir. Bu çayı demleyerek içebilmek için her zaman güneşte kurutulmuş fesleğen yapraklarına ihtiyacınız olacaktır. Sindirim sistemi üzerinde de etkili olan bir çay olmaktadır. Bu sebeple de çayı demleyebilmek için her daim klor içermeyen bir su tercih etmelisiniz. Kaynamış suyun içerisine 1 yemek kaşığı miktarında kurutulmuş bu bitkiyi konularak kabın ağzını kapatmalısınız. Demini alması ile birlikte suyun rengi değişecektir. Ağzı yakmayacak kadar ılık olduğunda süzülerek içilmesi gerekiyor.

Limonlu Fesleğen Çayı

 • 1 yemek kaşığı fesleğen
 • Yarım limon
 • 1 fincan su

Bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerin içmeleri önerilen özel bir çay olmaktadır. Bu çayı içilmesi ile birlikte içerisinde limon olduğundan bol miktarda C vitamini depolamış olacaksınız. Bu sayede de yaşanan soğuk algınlığı gibi hastalıkların önlenmesinde etkili olur. Çayı demleyebilmek için hazır limon suyu kullanmak yerine her zaman taze kesilmiş limonun çekirdeklerini ayıklamalı ve küçük parçalara keserek suyun içerisine koyup kısık ateşte kaynatmalısınız. Suyun kaynaması ile birlikte ocağın altı kapatılarak suyun içerisine bitkinin kurusunu koymalısınız. Demini alabilmesi için ağzı kapalı olacak şekilde beklenmeli ve demini tam olarak aldığı zaman süzülerek içilmelidir.

Naneli Fesleğen Çayı

 • 1 yemek kaşığı fesleğen
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş nane
 • Yarım limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 300 gram su

Nanenin sakinleştirici ve ağrı kesici özelliğinin olması ile bilinmektedir. Soğuk algınlığı gibi bir hastalık yaşanması durumunda yapılan nane limon çayının içerisine bir de fesleğen bitkisi konulması durumunda soğuk algınlığının giderilmesinde etkili olacaktır. Sindirime bağlı olarak mide bulantısı, kusma gibi hastalıkları ortadan kaldıracak ve midenin yatışmasında da etkili olur. Çayın demini alabilmesi için suyun içerisine limonu küçük parçalara keserek suyun içerisine koymalı ve kısık ateşte kaynaması beklenmelidir.

Su kaynayınca içerisine nane ve fesleğen bitkisi konulur ve kapalı bir şekilde demini alması beklenir. Süzülerek içerisine bal ilave edilir ve içilir.

Ahududulu Fesleğen Çayı

 • 1 yemek kaşığı fesleğen
 • 1 yemek kaşığı ahududu yaprağı
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2 su bardağı su

Yatmadan önce bu malzemeleri kullanarak çayı demlemeniz sakinleşmenizi ve sinirlerinizin yatışmasında etkili olacaktır. Çayı demleyebilmek için ahududu yapraklarına da ihtiyacınız olur. Yatmadan 1 saat önce içmeniz durumunda daha rahat ve sakin bir uyku uyumanızı sağlayacak olan bu çayı demleyebilmek için ilk olarak kaynamış suyun içerisine ahududu yaprağı ve fesleğen konularak demini alması beklenmelidir. Demlendiği zaman suyun rengi koyulaşacaktır. Süzülerek içerisine tat vermesi adına organik bal ilave edilerek karıştırılır ve içilir. Bu ölçülerle yapacağınız sakinleştirici özelliği olan çay 2 kişiliktir.

Çilekli Fesleğen Çayı

 • 1 yemek kaşığı fesleğen
 • 3 tane orta büyüklükte çilek
 • 3 küp buz
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Soğuk olan bitkisel çayı içmek isteyenlere önerilen bir çay türü olmaktadır. Suyun içerisine ilk olarak yıkanan ve küçük dilimler halinde kesilen çilekler konularak suyun kısık ateşte kaynaması beklenmelidir. Kaynamasının ardından içerisine fesleğen konularak karıştırılır ve demini alması için beklenmelidir. Demini aldığı zaman suyun soğuması tam olarak beklenir ve süzülmesinin ardından içerisine tat vermesi için bal ilave edilerek karıştırılır ve içerisine buz parçacıkları konularak içilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı